Okrugli sto pod nazivom “Benefiti zapošljavanja osoba sa invaliditetom” održan je 22. juna u Hotelu Centre Ville u Podgorici, kojem su prisustvovali predstavnici NVO Mladiinfo Montenegro.
Na ovom okruglom stolu predstavljen je projekat “Od olovke do posla” kao i sami rezultati, razmijenjena iskustva u oblasti zapošljavanja OSI, diskutovalo se o značaju projekata za zapošljavanje OSI u Crnoj Gori i benefitima za poslodavce i društvo, predstavljena su partnerstva u projektu i značaj za privatni sektor.
Okrugli sto je organizovalo Udruženje za pomoć licima ometenim u psihofizičkom razvoju Nikšić, a za sami početak prisutne je u sam projekat uputila koordinatorka projekta Miluša Žugić.
“Projekat “Od olovke do posla” u saradnji sa zavodom za zapošljavanje Crne Gore i u partnerstvu sa Alfa Ton Lekić iz Podgorice počeo je sedmog jula prošle godine i sad smo pri kraju samog projekta”, rekla je Žugić u uvodnom obraćanju.
U Nikšiću su otvorili prije dvije godine frizerski salon u kojem rade OSI kao kozmetičari i frizeri, a ove godine su proširili djelokrug usluga pa je ovaj salon prerastao u frizersko-kozmetički salon.
“U salonu pružamo sve vrste usluga, pedikir, manikir, razne vrste frizura od svečanih do nadogradnje, trepavice, depilacije i tako dalje. Zadovoljni smo jer su naši učesnici projekta savladili sve obuke koje su bile i praktičan rad koji je za nas najznačajniji”, istakla je Žugić.
Sa svim učesnicima su sklopljeni ugovori o radu, koji su trajali do kraja projekta. Međutim po riječima Žugić i nakon isteka projekta ove osobe ostaju da rade u salonu jer je njima od izuzetnog značaja održivost projekta i da njihovi korisnici budu zadovoljni na svom radnom mjestu.
Vrijednost projekta je 64.252,14 eura, dok su partneri na projektu PU Alfa Ton Lekić iz Podgorice i frizersko kozmetička akademija “Ljilja” iz Nikšića.
“U ovoj frizersko kozmetičkoj akademiji se obučavao jedan naš korisnik na konkretnom radnom mjestu, a sve obuke za naše frizere i kozmetičare obavljene su u Alfa Ton Lekiću, gdje smo mi takođe nabavili opremu i potrošni materijal i imamo jako lijepu saradnju sa njima”, dodala je Žugić.
Poseban akcenat u svome obraćanju stavila je na uspješnu saradnju sa Zavodom za zapošljavanje Crne Gore bez čije podrške smatra da ovako nešto ne bi mogli izvesti.
“Ovo je već drugi projekat koji se odnosi na naš frizerski salon “Status”, koji je podržan od strane Zavoda za zapošljavanje”, rekla je Žugić.
Ovo je prvi frizerski salon te vrste u Crnoj Gori, a drugi na Balkanu. U ovaj projekat uključeno je sedam osoba sa invaliditetom , od njih pet trenutno radi u pomenutom salonu. Ostali su bili na obukama.
Na okruglom stolu prikazan je i video spot za salon “Status” i rečeno da se svo vrijeme radilo i na elementu marketinga, pa je osim emitovanja spota na lokalnoj TV stanici prisutna i aktivnost na društvenim mrežama.
Prisutnima se ispred Fonda za profesionalnu rehabilitaciju Zavoda za zapošljavanje Crne Gore obratio Stanko Laković i istakao značaju projekataa za tapošljavanje OSI u Crnoj Gori.
“Nadam se da će se ovim projektom obezbijediti dugoročnije zaposlenje lica koja su učestvovala i koja su prošl ove obuke”, rekao je Laković.
On je prisutne podsjetio da je Zakonom o profesionalnoj rehabilitaciji zapošljavanje lica sa invaliditetom kao jedna od mogućnosti korištenja sredstava fonda dat i grant odnosno mogućnost da se ta sredstva koriste dodjelom grant šema. Zavod za zapošljavanje Crne Gore do sada je objavio šest javnih poziva ukupne vrijednosti devet miliona eura, a osnovni cilj svih tih javnih poziva je bio naprijeđenje profesionalne rehabilitacije i zapošljavanje lica sa invaliditetom.
“Ono što želimo postići kroz implementaciju svih ovih projekata jeste otvaranje novih radnih mjesta za OSI, povećavanje njihovih stručnih i radnih kapaciteta kako bi oni bili što konkuretniji i na tržištu rada”, istakao je Laković.
Takođe kao jedan od ciljeva navodi i skretanje pažnje poslodavcima da oni mogu imati benefite kroz zapošljavanje lica sa invaliditetom. A ti benefiti se ogledaju u subevncijama i to četiri vrste subvencija: subvencija zarade, bespovratna sredstva za prilagođavanje radnog mjesta i uslova rada, učešće u finansiranju ličnih troškova asistenta u radu i kreditiranje po povoljnim uslovima za nabavku opreme i alata u cilju zapošljavanja lica sa invaliditetom.
Ispred PU Alfa Ton Lekić, koji su partneri na projektu “Od olovke do posla”, prisutnima se obratila Vukica Todorović.
“Naša privatna ustanova prvi put se susreće sa jednom ovakvom vrstom obuke u svom poslovanju, i to je bilo jedno izuzetno dobro i kvalitetno iskustvo za sve zaposlene u ustanovi”, istakla je ona.
Prije ovoga ova ustanova nije imala prilike da se susretne sa jednom ovakvom vrstom obuke, a mnogo im je značilo kako sama spoznaja da se mogu uključiti i doprinijeti tako i sam rad sa polaznicima obuke gdje su i oni sami stekli neka nova znanja i vještine kroz rad sa OSI.
Svim prisutnim na ovom okruglom stolu obratile su se Teodora Zorić i Biljana Vlahović, učesnice ovog projekta koje su prošle obuke te su podijelile svoje iskustvo.
“Obuke u Alfa Tonu bile su veoma zanimljive, naučila sam da uradim manikir, trajni lak i depilaciju. Ovo znanje sam u salonu dalje usavršavala. Što se tiče mušterija nisam imala nikakvih problema, moram reći da sam jako lijepo prihvaćena”, rekla je Teodora Zorić.
Sličnog iskustva je i Biljana Vlahović.
“Bilo mi je zaista zadovoljstvo da radim sa Alfa Ton Lekić. Ja sam naučila pranje kose, feniranje, lokne, presu, figaro, farbanje ali najviše volim da feniram”, istakla je Biljana.
Napomenuto je i da su po primarnom zanimanju u drugim profesijama pa za njih ova prekvalifikacija predstavlja poseban poduhvat.