Predstavnica NVO Mladiinfo Montenegro učestvovala je na dvodnevnoj obuci “Informaciono društvo i digitalna pismenost: Obuka o zaštiti prava u online prostoru”, koju je Centar za monitoring i istraživanje (CeMI) organizovao 28. i 29. juna 2022. godine u hotelu “Bianca” u Kolašinu.
Obuka je organizovana u okviru projekta ‚‚Korak ka rodnoj ravnopravnosti: Borba protiv digitalnog rodno zasnovanog govora mržnje i nasilja“, koji je podržan od strane Ministarstva ljudskih i manjinskih prava.
Obuka je trajala dva dana i bila je podijeljena u četiri sesije.
U uvodnom izlaganju govorila je Teodora Gilić, programska direktorica CeMI-ja, a sesije su vodili gdin. Jakša Backović, rukovodilac Grupe za suzbijanje krivičnih djela visokotehnološkog kriminala Odsjeka za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, Uprava policije Crne Gore, i gđa. Nerma Dobardžić, zamjenica Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore.
U toku prve dvije sesije gdin. Backović je govorio o digitalnoj bezbjednosti i nasilju olakšanom razvojem novih tehnologija. Učesnice su dobile definiciju visokotehnološkog kriminala, koji podrazumijeva svaki oblik kriminala koji se može izvršavati sa ili protiv informacionih sistema i informacionih mreža. Nakon toga su se učesnice upoznale sa vrstama onlajn nasilja kao i kako se zaštiti u digitalnom prostoru. Gdin. Backović je istakao da se od početka pandemije onlajn nasilje znatno povećalo. Takođe je bilo govora o međunarodnim standardima i najboljoj praksi u oblasti zaštite prava u digitalnom prostoru.
Visokotehnološki kriminal u Crnoj Gori se dijeli na:
- Klasična djela kompjuterskog kriminala
- Zloupotreba kartica i brojeva kreditnih kartica
- Zloupotreba autorskih prava (piraterija)
- Dječija pornografija na internetu
Onlajn nasilje je potrebno prijaviti policiji pozivom na broj 122 ili odlaskom u najbližu policijsku stanicu. Ukoliko Vam neko prijeti putem društvenih mreža ili Vam pravi lažne profile, potrebno je da sačuvate slike ekrana, link objave ili profila, ko je objavio i gdje.
Poslednje dvije sesije vodila je gđa. Nerma Dobardžić, koja je govorila o diskriminaciji na internetu i društvenim mrežama, oblicima i mehanizmima zaštite od diskriminacije, kao i o digitalnom rodno zasnovanom govoru mržnje i nasilju, ulogama i praksama Ombudsmana u tim slučajevima.
“Sloboda izražavanja nije apsolutno pravo, ona podliježe ograničenjima, kao što je govor mržnje”, naglasila je gđa. Dobardžić. Istakla je da njihov Sektor za zaštitu od diskriminacije primjenjuje standarde Evropske komisije za borbu protiv rasizma i netolerancije (ECRI). Govorila je i o mizoginom govoru, koji označava govor mržnje na osnovu pola.