Na slici su učesnici obuke

m!M na obuci iz oblasti socijalne i dječije zaštite

NVO Mladiinfo Montenegro (m!M) je 12. i 13. novembra 2022. godine prisustvovala obuci pod nazivom: “Osnovna obuka za pružanje usluge pomoć u kući djeci i mladima sa smetnjama u razvoju i odraslim licima sa invaliditetom”, koju je organizovala NVO Prvo udruženje roditelja djece i omladine sa smetnjama u razvoju.

Obuka “Pružanje usluge pomoć u kući djeci i mladima sa smetnjama u razvoju i odraslim licima sa invaliditetom“”je realizovana u prostorijama NVO Prvo udruženje roditelja djece i omladine sa smetnjama u razvoju u Podgorici. Obuka je bila realizovana u trajanju od ukupno 2 dana po 8h dnevno. Predavač je bila Svetlana Dujović, direktorica Dnevnog centra za djecu sa smetnjama u razvoju i lica sa invaliditetom Pljevlja. Ciljevi programa obuke su bili: unapređenje kvaliteta života djece i mladih sa smetnjama u razvoju i odraslih lica sa invaliditetom i ostvarivanje prava na korišćenje usluga u lokalnoj zajednici kao i njihov boravak u porodici. Neke od tema koje su detaljnije bile obrađene na ovoj dvodnevnoj obuci bile su:
1. Socijalna inkluzija i zakonska regulativa u oblasti socijalne i dječje zaštite.
2. Mjesto i uloga usluge pomoć u kuci u sistemu socijalne i dječje zaštite; način kreiranja programa rada usluge; načini pružanja podrške djeci i mladima sa smetnjama u razvoju sa posebnim naglaskom na djecu sa kombinovanim smetnjama i težim i teškim intelektualnim smetnjama.
3. Pružanje usluge: nabavka hrane, priprema obroka i pomoć pri hranjenju; pomoć pri kretanju; pomoć pri održavanju lične higijene i higijene prostora.
4. Pružanje usluge: pomoć pri grijanju prostora; pomoć pri nabavci štampe i knjiga i plaćanju računa za električnu energiju, telefon, komunalije i sl; posredovanje u obezbjeđivanju različitih vrsta usluga za održavanje stana i uređaja za domaćinstvo; nabavku i uzimanja ljekova i odvođenje na ljekarske preglede.
5. Vođenje dosijea djece; Evidencije o korisnicima; Knjige dnevnih događaja i Knjige aktivnosti na osiguranju bezbjednosti.
6. Izrada Individualnih planova rada za korisnike usluge pomoć u kući i vođenje Listi praćenja.
7. Izrada Izvještaja o korisniku i Zaključka ponovnog pregleda.
8. Praćenje rada saradnika u usluzi pomoć u kući; timski rad i saradnja sa roditeljima.