Institut za javno zdravlje (IJZ), u saradnji sa Ministarstvom zdravlja i Svjetskom zdravstvenom organizacijom (SZO) u Crnoj Gori, obilježio je Međunarodni dan kontrole duvana.
U akciji u Delta city-ju, mladi doktori su zainteresovanim mjerili krvni pritisak, pričali sa građanima o negativnim efektima duvana, a, takođe, organizovali su akciju: “Cigaretu zamijeni jabukom, bolest zamijeni zdravljem”, u kojoj su pušači ostavljali jednu ili više cigareta, a u zamjenu za to dobili jabuku u cilju podsticanja zdravih stilova života.
Miro Knežević, Generalni direktor direktorata za javno zdravlje i programsku zdravstvenu zaštitu u Ministarstvu zdravlja, kazao je da duvan jedan od faktora koji povećava rizik za oboljenja od hroničnih nezaraznih bolesti.
“Znamo da se u svijetu najviše umire od hroničnih nezaraznih bolesti, prvenstveno od kardiovaskularnim, tu imamo i maligne bolesti i upravo je to danas povod da damo poruku građanima da što manje koriste duvan kako bi se sačuvalo naše zdravlje. Ministarstvo zdravlja, u tom dijelu, ove godine priprema novi zakon za borbu protiv duvana gdje je po tom novom zakonu zabranjena upotreba duvana u svim zatvorenim prostorijama, koji bi trebao da se donese u toku ove godine. Za razliku od prethodnog zakona, koji je dozvoljavao plaćanje taksi i korišćenje duvana u zatvorenim prostorijama, ovaj novi zakon zabranjuje korišćenje duvana u svim zatvorenim prostorijama i to je jedan vid borbe protiv zloupotrebe duvana naravno i čuvanje zdravlja pasivnim pušačima”, istakao je Knežević.
Mina Brajović, Šefica kancelarije SZO u Crnoj Gori, kazala je da svake godine SZO sa svojim partnerima obilježava ovaj dan prije svega da bi skrenuli pažnju javnosti na činjenicu da je pušenje štetno.
“Mi smo za ovu godinu objavili naš globalni izvještaj koji još jednom potvrđuje da imamo epidemiju pušenja na globalnom nivou, na svake četiri sekunde u svijetu jedna osoba izgubi život upravo zbog pušenja i negativnog uticaja duvanskog dima, a u aspolutnim brojkama to je osam miliona osoba širom planete na godišnjem nivou izgubi život upravo zbog pušenja, a 40% slučajeva, od tih osam miliona, radi se zapravo o osobama koje su bile oboljele od kancera pluća, od hronično-respiratornih oboljenja i tuberkoloze”, pojasnila je Brajović.