Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore u okviru projekta Umrežavanjem do boljeg rada organizovalo je završnu konferenciju “Zaštita osoba s invaliditetom od diskriminacije – trenutno stanje i izazovi”. Završna konferencija je imala za cilj da informiše zaintresovana tijela i organizacije o rezultatima sprovedenog istraživanja, zaključcima i preporukama za dalje unapređenje prilikom definisanja mjera i aktivnosti i izvještavanja o sprovođenju Akcionih planova Strategije za zaštitu OSI od diskriminacije.
Marina Vujačić, izvršna direktorica UMHCG-a”.izjavila je da je sprovodeno pet intervjua sa predstavnicima različitih ministarstava, u ovom slučaju Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, Ministarstvo socijalnog rada i staranja, Ministarstvo pravde, Ministarstvo zdravlja i Ministarstvo saobraćaja i pomorostva, koji su izabrani zbog najvećeg broja aktivnosti za koje su zadužene u ovom akcionom planu ili zbog načina na koji su ih oni izvještavali o sprovođenju aktivnosti gdje su smatrali informacije nepotpunim ali željeli su bez dodatnih pitanja u intervju zaključiti nalaze odnosno to je samo na osnovu onoga što im je tog trenutka bilo dostupno.
Marina Vujačić je takođe dodala da je istraživanje obuhvatalo i analizu izmijenjenih zakona u ovom periodu 2017/18 odnosno ocjenu kvaliteta garancija koje su mijenjane u prethodnom periodu I naravno sve je to zbog osoba sa invaliditetom, članova njihovih porodica i predstavnika organizacija osoba sa invaliditetom na terenu kako bi informacije bile vjerodostonije odnosno kako se ne bi zasnivale samo na našim zaključcima i stavovima.
“Nedavno se u izvještaju o radu zaštitnika ljudskih prava prošle godine pojavio jedan zanimljiv podatak. Državni inspekcijiski organi koji su zaduženi da prate nezakonitosti u ovoj oblasti nisu ustanovili nezakonita postupanja, da pristupačnosti osoba sa invaliditetom ni približno ne zadovoljava standard. Nedavno je donijet novi Akcioni plan za pristupačnost. Želim, a i ozbiljno se nadam da se nećemo baviti njim onoliko koliko I prethodnih, odnosno da će biti mnogo brže realizovano”, kazao je Milenko Vojičić koordinator projekta UMHCG-a.
Siniša Bjeković, zamjenik Zaštitnika ljudskih prava i sloboda, naveo je da je pitanje prava OSI visoko na agendi ustanovljivanja i poštovanja ljudskih prava, ali da su standardi EU u ovoj oblasti još daleka budućnost za Crnu Goru.
Mehmed Zenka, ministar za ljudska i manjinska prava, rekao je da Ministarstvo za ljudska i manjinska prava u prethodnoj godini izdvojilo više od milion eura za projekte u oblasti zaštite OSI i da je otvoreno za saradnju s OSI i njihovim organizacijama.
Aktivnosti su dio projekta Umrežavanjem do boljeg rada koji UMHCG sprovodi u partnerstvu s Centrom za razvoj nevladinih organizacija (CRNVO), a uz finansijsku podršku Evropske unije, posredstvom Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori i uz kofinansiranje Ministarstva javne uprave.