Centar za građansko obrazovanje (CGO), uz podršku Ministarstva javne uprave, njemačke fondacije Fridrih Ebert i Kancelarije za evropske integracije Vlade Crne Gore, realizovala je konferenciju pod nazivom “Sedam godina crnogorskih pregovora sa EU” u hotelu “Centre Ville” u Podgorici.
Konferenciju je otvorio predsjednik Vlade Crne Gore Duško Marković. Potom se obratio se i dr Max Brändle, direktor Regionalne kancelarije fondacije Friedrich Ebert (FES), kao i Daliborka Uljarević, izvršna direktorica CGO-a. Takođe, u uvodnom panelu, govorio je šef Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Aivo Orav, i glavni pregovarač Crne Gore sa EU, Aleksandar Drljević.
Cilj konferencije je da odgovori na tematsko pitanje: “Prvih sedam godina – gdje je Crna Gora na putu ka EU?”, kao i na pitanja poput: Šta su pregovori promijenili u crnogorskim institucijama i društvu? Da li je i u kojoj mjeri crnogorsko društvo demokratizovano i evropeizirano? U kojim oblastima se bilježi napredak, a gdje su ključni izazovi? Šta nam donosi novi sastav Evropskog parlamenta? Kakva je perspektiva politike proširenja EU? Da li je napredak određen dinamikom izvršavanja domaćih zadataka ili unutrašnjim pitanjima u EU? Ovo su samo neka od pitanja o kojima se razgovaralo sa domaćim i regionalnim panelistima i učesnicima konferencije.
“Važno je napomenuti da je stopa nezaposlenosti sa 20% u 2012. spuštena na današnji dan na 15,3%. Ono što je posobna vrijednost jeste naša privrženost dobrosusjedskim odnosima, regionalnoj saradnji i projektima od zajedničkog interesa. Konačno, svjesni smo da je kvalitet života građana pokazatelj dobrog smjera jednog društva i u tom smislu sam posebno zadovoljan time što su efekti reformi sve vidljiviji u praksi i što se odražavaju na svakodnevni naših građana,” kazao je predsjednik Vlade Crne Gore Duško Marković.
“Generalni vizual ove naše konferencije upućuje da od crnogorskog polazišta do evropskog odredišta moramo pratiti mape puta. Koordinate smo uspostavili obnovom nezavisnosti, a na njih smo se obavezali prihvatanjem uslova tog puta kad smo predali aplikaciju za članstvo. Pristupni pregovori su naša šansa da se kao društvo uredimo, da uspostavimo nedostajuću odgovornost, da izgradimo institucije koje će biti jače od bilo kojeg pojedinca. Ocjena ispunjavanja preuzetih obaveza nije ništa drugo nego ocjena našeg kredibiliteta. Moj je utisak da posljednji izvještaj EK o CG daje ozbiljno poljuljanu sliku crnogorskog kredibiliteta u ovom procesu. U 28 pregovaračkih poglavlja bilježimo ograničen napredak, a za godinu dana smanjio se i broj poglavlja u kojima smo imali dobar napredak,” kazala je Daliborka Uljarević, izvršna direktorica CGO-a.
“Volio bih da se nadovežem na temu ove konferencije, o pregovorima sa EU. Zapravo, to nijesu klasična pregovaranja zato što su pregovaranja nešto kada vaša partija sjedi zajedno sa drugom i gdje jedna ima jedan stav, druga ima drugi stav i tu se postiže kompromis. U ovom slučaju neće biti kompromisa, to predstavlja samo preuzimanje zakonodavstva EU i poslije toga ga implementujete i jedino područje o kojem možemo pregovarati jeste period. Koliko vremena treba da se primijeni ili preuzme zakonodavstvo EU,” kazao je šef Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Aivo Orav.
Nakon toga uslijedio je centralni panel na kojem su kroz razgovor različiti akteri dali svoje viđenje dinamike, kvaliteta i izazova u pristupnim pregovorima Crne Gore sa EU. Učesnici ovog panela bili su: Ana Perović-Vojinović, sutkinja Upravnog suda i članica Sudskog savjeta, Slaven Radunović, predsjednik skupštinskog Odbora za evropske integracije, Daliborka Pejović, članica skupštinskih Odbora za evropske integracije i Odbora za antikorupciju i Ana Novaković, izvršna direktorka Centra za razvoj nevladinih organizacija (CRNVO) i članica RG za poglavlje 23.
Konferencija je okupila oko 100 učesnika iz državnih institucija, poput ministra spoljnih poslova Srđana Darmanovića, pravosuđa, nevladinih organizacija, medija, privrednih društava, vladajućih i opozicionih političkih partija, univerziteta, akademskih, naučnih i studentskih udruženja, diplomatskog kora i slično.