Ministarstvo nauke Crne Gore, u saradnji sa Ministarstvom ekonomije, Privrednom komorom Crne Gore, Unijom poslodavaca i Montenegro biznis alijansom organizovalo je konferenciju pod nazivom S3.me – Pametna specijalizacija: inovacije, preduzetništvo i konkurentnost, 18. septembra 2018. godine u hotelu Hilton, a kojoj prisustvovala predstavnica organizacije Mladiinfo Montenegro.
Crna Gora je u završnoj fazi sprovođenja procesa preduzetničkog otkrivanja (Entrepreneurial discovery process – EDP), tokom kojeg je učestvovalo preko 250 predstavnika akademskog, privrednog, javnog i civilnog sektora. Proces je, putem otvorenog dijaloga, doveo do identifikacije prioriteta i njihove sinergije na osnovu snaga i potencijala za istraživanje, razvoj i inovacije s naglaskom na praktičnu primjenu i tržišnu orijentisanost.
Učesnicima i gostima u uvodnom izlaganju obratila se ministarka ekonomije Dragica Sekulić koja je kazala: “Za svaku je državu od značaja da kroz pametnu specijalizaciju identifikuje svoje operativne prednosti i potencijale u određenim sektorima. Time se kroz jačanje inovacionog kapaciteta, tehnološku ili drugu specijalizaciju ostvaruje prepoznatljivost i mjesto na globalnom tržištu i istovremeno se jača konkurentnost ekonomije.”
Jedan od ključnih partnera u izradi strategije pametne specijalizacije je i Privredna komora Crne Gore ispred koje se učesnicima obratio predsjednik Vlastimir Golubović.
“Značajna je činjenica da je zapadni Balkan, a posebno Crna Gora u fokusu okupacije Evropske unije, pa će u narednoj fazi biti odobrena dodatna sredstva za aktivnosti, kao i u zemljama regije. Jedan dio ovih sredstava moći će da koristi Crnogorska poslovna zajednica za sopstvene projekte koji su kompatibilni sa smjernicama S3.me strategije “, kazao je Golubović.
Svoju čast i zadovoljstvo za izradu strategije S3.me iskazala je predsjednica Unije poslodavaca Crne Gore Svetlana Vuksanović, koja je kazala da je Unija bila uključena kao socijalni partner i dala svoj doprinos ka prepoznavanju preduzetničkog otkrivanja.
“Raduje me što smo prepoznali nova područja i što ćemo u narednom periodu raditi na njihovom razvijanju. Red je na svima nama koji poslujemo da utičemo na poslovni ambijent da budimo stimulativni za stvaranje novih preduzeća, ali i za rast i razvoj onih koji i danas posluju na teritoriji Crne Gore”, istakla je Vuksanović.
Konsultantsku podršku ovoj fazi izrade Strategije obezbijedio je Udruženi istraživački centar Evropske komisije (JRC), putem angažovanja eksperata Tehnološkog parka Ljubljana.
Cilj donošenja Strategije pametne specijalizacije je razvitak projekata koje će EU podržati, s fokusom na primjenu inovacija u proizvodnim procesima; transformaciju dobrih ideja u proizvode, tržišni uspjeh; kao i bolje korišćenje istraživačkih kapaciteta za dobrobit privrede.