Predstavnica NVO Mladiinfo Montenegro prisustvovala je onlajn konferenciji pod nazivom „Regionalni dijalozi za Digitalnu agendu“, koju je 22. januara 2021. godine organizovala fondacija Metamorphosis iz sjeverne Makedonije. Događaj je dio projekta „Povećanje građanskog angažmana na polju Digitalne agende – ICEDA” na kojem su partneri organizacije Levizja MJAFT iz Albanija, Open Data Kosovo, NVO 35MM iz Crna Gora i CRTA – Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost iz Srbija.
Konferenciju je otvorio Bardhyl Jashari, Izvršni direktor Fondacije Metamorphosis, naglasivši da digitalna transformacija i Internet doprinose ekonomskom razvoju i inovacijama na globalnom, regionalnom i lokalnom nivou, a to potvrđuje i istraživanje ICEDA, da nisu svi građani iz svih sfera života svjesni i ne osjećaju benefite digitalne transformacije, koja bi kao krajni rezultat trebala poboljšati njihov životni stil.
Zatim se obratila Miša Bojović, viša istraživačica iz organizacije CRTA, koja je predstavila rezultate istraživanja „Opservatorija za digitalnu agendu: polazno istraživanje stanja razvoja e-uprave i digitalne pismenosti u ciljanim zemljama zapadnog Balkana 2020“. Istraživanje je dio Opservatorije za digitalnu agendu, koja je alat s posebnom metodologijom koji će tokom projekta pratiti sprovođenje Digitalne agende na zapadnom Balkanu u Albaniji, na Kosovu, u Srbiji, sjevernoj Makedoniji i Crnoj Gori.
Cilj istraživanja je pružiti regionalnu perspektivu i polazište za dalje mjerenje napretka u tim područjima u odnosu na Digitalnu agendu, kao i pružiti dodatne preporuke za poboljšanje.
Neki od ključnih nalaza istraživanja su:
– Prepoznati su napori za pružanje širokopojasne mreže svim građanima regije zapadnog Balkana, ali zemlje moraju biti opreznije u ažuriranju svojih strateških i regulatornih dokumenata. Zemlje kasne s usvajanjem zakona, a još više s primjenom inovacija.
– Digitalizacija usluga u regiji zapadnog Balkana uglavnom je finansijski pokrenuta, a većina pruženih elektronskih usluga (e-usluga) namijenjena je poslovnom sektoru. Vlade treba podsticati da definišu svoje kriterijume za uvođenje usluga e-uprave na osnovnim potrebama građana.
– Otpor digitalizaciji djelimično dolazi od uspostavljanja javnih službenika. Reforma podrazumijeva promjenu njihove dugoročne rutine, potrebe za obrazovanjem, promjenu postupaka, prilagodljivost novim tehnologijama itd. Postoji generacijski jaz u navikavanju e-tehnologija i ono što je neizbježno, normalno i lako za mlađe generacije i dalje ostaje teško onima koji su tehnologiju upoznali u starosti.
– S obzirom na to da sve zemlje zapadnog Balkana teže članstvu u Evropskoj uniji i još uvijek se moraju uskladiti sa standardima EU-a o demokratiji i vladavini zakona , Digitalna agenda ostaje jedan od segmenata na kojem treba raditi.
U skladu s nalazima istraživanja predstavljena je lista od 18 preporuka za unapređenje u prioritetnim oblastima koje zajednički pružaju mapu za unapređenje Digitalne agende u regiji koji su dostupni u istraživanju.
Nakon prezentacije istraživanja otvorena je diskusija kojoj su prisustvovali predstavnici institucija i organizacija civilnog društva sa zapadnog Balkana. Među predstavnicima institucija bile su Romina Kostani – direktorica Uprave za inovacije i IPA e-Vladu (Albanija), Fjola Restelica Ahmeti – projekt KODE u Ministarstvu ekonomije i zaštite životne sredine (Kosovo), Bojana Bajić – generalna direktorica Odjeljenja za digitalizaciju i informacije sistema u Ministarstvu finansija (Crna Gora), Solza Kovachevska – državna savjetnica u Ministarstvu informacijskog društva i uprave (Sjeverna Makedonija) i Žarko Dakić – savjetnik za informatiku, član Savjeta grada Pančeva (Srbija).
Svrha digitalizacije je pojednostavljenje procesa i poboljšanje života građana, a pandemija Covid-19 nadalje je naglasila važnost i potrebu digitalizacije institucionalnih usluga, njihovo pojednostavljenje, kao i pismenost građana za internetsko korištenje tih usluga, umjesto tradicionalnog čekanja na šalterima. Podizanje kolektivne svijesti o prednostima digitalizacije cijele populacije takođe je bio jedan od zaključaka.




