NVO Mladiinfo Montenegro prisustvovala je konferenciji CEDEM-a na kojoj su predstavljeni rezultati istraživanja o medijima i medijskim slobodama, 10.02.2021. godine u PR Centru.
Na konferenciji su govorili: autor istraživanja i glavni metodolog CEDEM-a, Miloš Bešić, Direktorica CEDEM-a, Milena Bešić i programski menadžer, Marko Pejović.
Miloš Bešić je na konferenciji istakao da gotovo polovina građana Crne Gore nema povjerenja u medije. „Stepen nepovjerenja je viši ili manji, ali generalno je to gotovo svaki drugi građanin Crne Gore“, kazao je Bešić.
On je takođe ukazao i na to da je televizija još uvjek najdominantniji medij i da svakodnevno preko 70 odsto građana gleda televiziju, dok nije izostavio ni društvene mreže koje po istraživanju svakodnevno koristi 45,3 odsto građana.
Na osnovu istraživanja prikazano je i koji su to portali koji su najviše posjećivani od strane građana. Portal Vijesti svakodnevno prati svaki četvrti građanin Crne Gore (24,3), a drugi, treći i četvrti po rejtingu učestalosti praćenja su CDM (16,2) i RTCG (15,2).
„Građani imaju najviše povjerenja u Portal Vijesti (32,8) u koji svaki treći građanin ima viši ili niži stepen povjerenja. Zatim slijedi RTCG (21,5), a onda CDM (18,3)“, kazao je Bešić.
Bilo koje novine svakodnevno i redovno prati jako mali broj građana, ali je najčitaniji Dan, koji redovno ili svakodnevno čita 7,5 odsto građana, a slijede Vijesti 6,2 i Pobjeda 4,2 odsto.
„Kada je riječ o povjerenju istim redosljedom se iskazuje povjerenje s tim da su razlike proporcionalno male. 23 odsto građana iskazuje povjerenje u Dan, 21 odsto Vijesti i Pobjeda 18 odsto građana“, istakao je Bešić.
Kada je riječ o televizijama, najgledanije su Vijesti koje u kategoriji veoma često i često gleda preko 52 odsto građana, a slijede RTCG 1 sa 40,5 odsto, TV Prva 30,6 odsto, Nova M 23,6 odsto.
On je kazao da je najposjećenija društvena mreža Facebook koju svakodnevno prati 42,8 odsto građana, a slijede Youtube 30,8, Instagram 23,3 odsto.
Na pitanje da li su čuli za lažne vijesti 45 odsto ispitanika je odgovorilo da su čuli, 26,9 odsto građana je čulo za lažne vijesti, ali nisu sigurni šta to znači, a 28,3 odsto građana ne zna šta su to lažne vijesti. Nešto preko jedne četvrtine građana je manje-više u stanju da prepozna lažne vijesti, a moguće je manipulisati lažnim vijestima sa oko četvrtinom građana.
Miloš Bešić je istakao da trećina građana procjenjuje da su medijske slobode na manje-više zadovoljavajućem nivou, ali sa druge strane 58,5 odsto građana smatra da su medijske slobode uglavnom na niskom ili na veoma niskom nivou.
Kada je u pitanju istraživačko novinarstvo najdominantniji stav jeste da je istraživačko novinarstvo uglavnom dobro (39,5 odsto), ali da se mali broj novinara na pravi način njime bavi. Istraživanje je pokazalo da građani uglavnom smatraju da mediji nisu nezavisni u odnosu na različite aktere.
Na skali od 0 do 1, TV Vijesti se procjenjuju kao najnezavisniji mediji sa skorom 0,33, zatim novine Vijesti 0,29 i portal Vijesti 0,28. Slijedi RTCG 0,28, Dan 0,26, CDM 0,25, Analitika 0,23, FOS 0,22.
Na pitanje ko treba najviše da doprinese kada je riječ o unapređenju medijskih sloboda istraživanje je pokazalo da se komparativno, najveći doprinos očekuje od novinara, države, medija i vlasnika medija i profesionalnih udruženja.
Direktorica CEDEM-a, Milena Bešić apelovala je na novinare da uzmu u obzir stavove građana, uvaže njihovo povjerenje i ulože dodatne napore u profesionalizaciju rada.
„Postoji velika potreba za istraživačkim novinarstvom i na institucijama je da osiguraju bezbjednost novinara“, kazala je Milena.
Programski menadžer, Marko Pejović istakao je da je istraživanje sprovodeno od 10. do 21. decembra 2020. godine, a u istraživanju je učestvovalo 999 ispitanika.