Predstavnik NVO Mladiinfo Montenegro prisustvovao je konferenciji pod nazivom “Prva nacionalna konferencija o globalnom obrazovanju” na kojoj je zaključeno da je obrazovni sistem Crne Gore na dobrim temeljima, ali da su ipak potrebna veća finansijska ulaganja u oblasti obrazovanja zarad veće stručnosti srednjoškolaca i lakšeg pronalaska posla.
Načelnica sektora za međunarodnu saradnju i odnose s javnošću u Zavodu za školstvo Crne Gore Nevena Čabrilo izjavila je da su 2005. imali akcioni plan za održivi razvoj. Čabrilo je podsjetila da su se prilagođavali našoj realnosti da bi napravili nešto što veoma lijepo funkcioniše u našim školama.
“Imamo prednost što imamo veoma mali broj škola i u njima koordinatore koji organizuju razne aktivnosti i samim tim imamo sistem koji funkcioniše”, rekla je Čabrilo.
Ona je rekla da nova strategija održivog razvoja prepoznaje ciljeve održivog razvoja. Čabrilo je podsjetila da od 2013. godine imamo novi nastavni program za sve nivoe obrazovanja i u njemu stoji da su međupredmetne teme obavezne. Čabrilo je zaključila riječima da je od 2007. ukupno 4000 nastavnika prošlo obuku za vannastavno obrazovanje.
Savjetnik u odjeljenju za istraživanje i razvoj kvalifikacija u Centru za stručno obrazovanje Crne Gore Vjera Mitrović-Radošević izjavila je da svaka kvalifikacija koja se pripremi prolazi sektorsku komisiju. Linija odgovornosti su, kako ona kaže, Odbor za stručno obrazovanje, Odbor za opšte obrazovanje i Odbor za obrazovanje odraslih. Radošević je podsjetila da je neophodno da stručno obrazovanje vodi zapošljavanju i da poslodavci budu uključeni u ovaj proces i najavila je da će svi programi u srednjoj stručnoj školi biti uskoro modularizovani.
“Postupnim usvajanjem modula učenici postaju kvalifikovaniji da obave neki posao”, zaključila je Radošević.
Nacionalni koordinator za globalno obrazovanje u Crnoj Gori Dragiša Damjanović podsjetio je da smo bogatiji za Ministarstvo sporta i mladih, ističući da je program za omladinsku saradnju veoma značajan. Damjanović je najavio da će sljedeće godine održati seminar gdje će jednu od obuka implementirati na našem jeziku.
Sekretarka Odbora za prosvjetu, nauku, kulturu i sport Skupštine Crne Gore Svjetlana Ajković rekla je da je u Skupštini Crne Gore obrazovano 14 radnih tijela. Prema poslovniku Crne Gore razmatraju se predškolsko, srednje i više obrazovanje. Ajković je rekla da veliki iskorak predstavlja i uvođenje besplatnih osnovnih i master studija na univerzitetu i podsjetila da je početkom ove godine donesen zakon o akademskom integritetu kojim se sprječava plagijat.
Izvršna direktorica Foruma MNE Elvira Hadžibegović-Bubanja rekla je da je njihov glavni cilj kreirati i planirati sistem obrazovanja koji bi doprinio samostalnosti, ali i raditi na privatnom i socijalnom obrazovanju mladih. Takođe, njihova misija je dovoditi nove programe i raditi na novim ciljevima sa kojima se mladi suočavaju. Predsjednik skupštine Unije srednjoškolaca Crne Gore Danilo Popović izjavio je da je podsticanje učešća mladih jedan od ciljeva Unije i da se fokusiraju na globalno obrazovanje. Popović je rekao da je naš obrazovni sistem na dobroj osnovi, ali da ipak rezultati testiranja pokazuju da je u regionu samo Albanija lošija od nas, što znači da naši učenici nijesu sposobni ni za rješavanje osnovnih pitanja. Popović je zaključio da Ministarstvo za obrazovanje opredjeljuje značajnuja sredstva za opremanje škola, ali da opet to nije dovoljno.
Viša savjetnica u odjeljenju za međunarodnu saradnju Ministarstva sporta i mladih Crne Gore Andrea Popović izrazila je nadu da će se nova zakonska rješenja implementirati zakonom omladinske politike. Ministarstvo sporta i mladih je, kako ona kaže, važan partner omladinskim i nevladinim organizacijama.
“Cilj je da mladi ojačaju kako bi billi spremni za tržište rada i bili prijemčivi poslodavcima”, zaključila je Popović.
Autorka programa stručnog usaršavanja nastavnika po preporukama za globalno obrazovanje Jovana Vuković podsjetila je da mediji imaju veliki uticaj na mlade i da je suština medijske pismenosti da učenici prepoznaju kvalitetan medijski sadržaj i onaj koji to nije.
“Jedna od najvećih prijetnji su lažne vijesti koje se brzo šire. I roditelji i mediji moraju zajedno raditi na stvaranju medijski pismenog društva”, zaključila je Vuković.