Konferencija "Obnavljanje ideje: Crna Gora - ekološka država"

m!M na konferenciji „Obnavljanje ideje: Crna Gora – ekološka država“

Predstavnici NVO Mladiinfo Montenegro prisustvovali su konferenciji pod nazivom „Obnavljanje ideje: Crna Gora – ekološka država“ koju je organizovala Škola političkih studija koja funkcioniše u okviru Građanske alijanse, održanoj 19. novembra u hotelu Podgorica.

Na konferenciji su govorili: dr Ratko Mitrović, kandidat za ministra ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, Miloš Konatar, potpredsjednik URA-e i poslanik, princ Nikola Petrović Njegoš i Boris Raonić, predsjednik Građanske alijanse.
Na početku konferencije, obratio se Boris Raonić i malo bliže uputio prisutne o temi konferencije. Konferencija je organizovana u okviru Svjetskog Foruma Demokratije. „Ove godine je bilo planirano da Forum Demokratije bude posvećen ekološkim pitanjima, tačnije da li ekologija može da spasi demokratiju i obratno. Zbog trenutne situacije u svijetu, odlučeno je da se Forum odloži i da se u svim zemljama organizuju skupovi ovog tipa i razgovara o aktuelnim temama.“, kazao je Raonić. U Crnoj Gori odlučeno je da to bude tema ekološke države koja je u Crnoj Gori aktuelna skoro tri decenije. Na konferenciji su bili prisutni idejni tvorci ove ideje kao i ekološki aktivisti. Raonić je zatim prepustio riječ dr Ratku Mitroviću.
Mitrović je izjavio da će se ministarstvo za ekologiju, prostorno planiranje i urbanizam primarno baviti razvojem ekološke odgovornosti i etike. Takođe je naveo da je veoma važan razvoj ekološke svijesti u Crnoj Gori.
„Ako bi se analizirala medijska slika, može se steći utisak da je u Crnoj Gori ekološka svijest na visokom nivou. Međutim, golim okom je vidljivo da to nije slučaj, da je potrebno dalje angažovanje na njenom razvoju“, kazao je Mitrović.
Govoreći o ciljevima i planovima buduće vlade po pitanju zaštite životne sredine, on je naveo da je potrebno sprečavanje daljeg gubitka šumskih ekosistema izazvanog neodrživom sječom šuma, požarima.
Mitrović je kazao da je cilj buduće vlade i sanacija ekoloških crnih tačaka.
Zatim se prisutnima obratio Miloš Konatar koji je izrazio zabrinutost što se nakon 30 godina od kad je Crna Gora deklarativno odlučila da bude ekološka država, nije puno toga uradilo.
Izjavio je da je ponosan na činjenicu da je URA postala članica evropskih Zelenih.
On je naveo da je jedan od akata URA-e tokom predizborne kampanje bio deklaracija o zabrani izgradnje malih hidroelektrana u Crnoj Gori.
„Prvi naši razgovori sa mandatarom za sastav vlade išli su u pravcu da je vlada apsolutno spremna da izmjenama zakona o energetici izađe u susret onom što je cilj te deklaracije, a to je da se u Crnoj Gori trajno zabrani izgradnja malih hidroelektrana kao jednog vida velike devastacije prirode u Crnoj Gori“, izjavio je Konatar.
Kazao je da su građani Crne Gore primorani da se aktivno uključe u odbranu prirode.
„Da nije bilo aktivnosti nevladinog sektora i građanskih aktivista, mi ne bismo zaštitili neke važne prirodne lokalitete u Crnoj Gori.“, kazao je Konatar.
Rekao je i da su građani pokazali visoku svijest kada je u pitanju zaštita životne sredine.
„Mislim da Crna Gora ima veliku šansu i da se u svijetu mora brendirati kao ekološka država i to je nešto po čemu mi možemo da budemo prepoznatljivi“, zaključio je Konatar.
Princ Nikola Petrovic Njegoš rekao je da je svjestan poteškoća i drame koju preživljava veliki broj naših sugrađana zbog pandemije koja nas je zadesila s jedne strane, a sa druge strane zbog ekonomske krize i brige zbog dana koji su pred nama. „To je prioritet u ovom trenutku, ali imamo takođe obavezu da gledamo u budućnost i pokušamo da izgradimo praktičnije i održivije društvo koje bi bilo otpornije na sličnu krizu.“ rekao je Petrović Njegoš. Princ Nikola Petrović Njegoš rekao je da je Crna Gora u skladu sa Ustavom, zvanično prva ekološka država i da se projekat ekološke države nije mogao nametnuti zbog raznih privatnih interesa.
Takođe je rekao da je Crnoj Gori, koja ima 630 hiljada stanovnika, lakše da realizuje projekat ekološke države nego zemljama od nekoliko desetina miliona stanovnika. „Crna Gora bi samim tim mogla da postane mala laboratorija ekološke tranzicije i iskoristi međunarodnu podršku i pokroviteljstvo.“ kazao je Petrović Njegoš.
On je kazao da je nakon izbora i neposredno pred formiranje nove vlade najbolji trenutak da se govori i pokrene pitanje ekološke države koja ostaje jedina poželjna budućnost za Crnu Goru.
Princ Nikola Petrović Njegoš zaključio je da projekat ekološke države ima njegovu punu podršku kao i da je fondacija Petrović Njegoš spremna da se mobiliše za ovaj veliki projekat.