CeMI konferencija

m!M na konferenciji o online nasilju protiv žena u politici

NVO Mladiinfo Montenegro je 14. marta 2022. godine učestvovala na konferenciji pod nazivom ,,Uticaj rodno zasnovanih dezinformacija i online nasilja protiv žena u politici na proces demokratizacije i EU integracija u Crnoj Gori” koju je organizovao Centar za monitoring i istraživanje (CeMI) u PR centru u Podgorici.

Tokom panel diskusije bilo je riječi o vidovima neutemeljene diskreditacije kojima korisnici društvenih mreža često podliježu prilikom omalovažavanja uloge žene u društvu s posebnim akcentom na one žene koje zauzimaju visoko-pozicionirane funkcije u državi. Pojava kao što je sistemsko internet nasilje je nešto što, nažalost, predstavlja svakodnevicu u obračunavanju sa neistomišljenicima te na taj način dolazi do stvaranja različitih kampanja uvreda i neistina pomoću kojih se želi nacrtati meta onima koji iznesu svoje mišljenje. Kao najčešči predmet takvih akcija su žene, pri čemu se kao najveći problem crnogorskog društva izdvaja nepostojanje adekvatnog odgovora na ovaj problem izuzev javne osude koja u nekim slučajevima čak i izostane.

Tokom panel diskusije predstavljen je i ,,Izvještaj o rodno zasnovanim dezinformacijama i online nasilju prema ženama u politici u Crnoj Gori” u kome su predstavljeni rezultati istraživanja koje je fokusirano na praćenje sadržaja, reakcija i komentara na društvenoj mreži Facebook. Rezultati istraživanja su pokazali da se samo 1% istraživanog uzorka ticao izvještavanja o mizoginiji, seksizmu i govoru mržnje uopšte, kao i osudama takvih napada. Takvi napadi najčešće se izvode neutemeljenim moralnim diskreditacijama na osnovu fizičkog izgleda ili generalno nepoštovanja uloga žene u društvu s ciljem predstavljanja žene kao ,,manje vrijedne”. Reakcije na te neosnovane osude su takođe problem sam za sebe – najčešće se one javljaju u vidu ,,lajk” ili ,,smijeh” reakcije. Jedan od vidova govora mržnje prema ženama koje se bave funkcijama od javnog značaja jeste i njihovo izrugivanje posredstvom grafičke i video modifikacije.

Jedan od zaključaka ove panel diskusije jeste da je govor mržnje na društvenim mrežama prisutan ondje gdje mediji ne pridaju mnogo pažnje njegovom cenzurisanju ili za to nemaju kapaciteta. Govornici su podsjetili da nacionalni zakoni obavezuju masovne medije na zadatke širenja rodne ravnopravnosti i izbjegavanja podsticanja rodnih stereotipa i diskriminacija. Veliki problem, svakako, predstavlja i nepostojanje institucije krivičnog djela u obliku govora mržnje i širenja dezinformacija što otežava borbu protiv ovakvih pojava.

Na kraju svi učesnici konferencije su donijeli jedinstven zaključak: borba protiv polarizacije društva na osnovu pola predstavlja ključan segment puta Crne Gore ka EU i zavisi od čitavog crnogorskog društva.