Na slici se nalaze panelisti: Đođić, Beriša, Gligorović i moderatorka konferencije Mićanović

m!M na konferenciji o održivoj inkluziji RE polulacije u Crnoj Gori

NVO Mladiinfo Montenegro je 23. decembra 2022. godine učestvovala na konferenciji pod nazivom „Održivim rješenjima za inkluziju RE zajednice”, koju je organizovao Centar za demokratiju i ljudska prava (CEDEM).

Uvodnu riječ imala je direktorica Centra za demokratiju i ljudska prava Maja Bešić, koja je u uvodnom izlaganju istakla da pripadnici RE populacije ne učestvuju u radu nacionalnih i lokalnih parlamenata, kao i da pripadaju manjini koja je izložena višedimenzionalnoj prirodi socijalne isključenosti. Cilj projekta u okviru kojeg je i organizovana ova konferencija jeste podsticanje jednakosti i socijalne inkluzije pripadnika RE populacije na nacionalnom i lokalnom nivou.

Panel diskusiju otvorili su koautorka publikacije Aleksandra Gligorović, Ivana Đođić, predstavnica Građanske Alijanse i Elvis Beriša, osnivač i izvršni direktor NVO Koračajte sa nama – Phiren amenca i pokretač prvog romskog portala RomaNet. Gligorović je predstavila čime se je sve bavila u okviru publikacije, kao i koji su to bili rezultati. Tokom izlaganja istakla je da se ona bavila analiziranjem pravnih okvira, dok se njen kolega Almir Tahiri bavio načinima inkluzije RE populacije u donošenju odluka. Takođe, prikazala je prezentaciju kojom je sažela verziju publikacije. Beriša i Đođić odgovorili su na pitanje šta je njihova prva asocijacija na pomen socijalne inkluzije roma. Beriša je istakao da jako puno pričamo na ovu temu ali da samo pričamo o njoj a malo radimo na tome da je poboljšamo, misleći na sve i civilni i javni sektor. Njegova prva asocijacija jesu međunarodni dokumenti koji se usvajaju za bolji život RE populacije, međutim dodao je i da oni ne osjećaju te bolje promjene. Đođić je ukazala da je ova tema jako bitna i da treba još više o njoj da se priča. Istakla je da ona gotovo svaki dan na terenu i da je lijepo što postoje ovakve publikacije, ali da je stvarnost mnogo drugačija od onoga što se piše. Dodala je da je bitno da RE populacija bude prihvaćena u parlamentu, jer će se na taj način problemi i glas RE populacije čuti. Složila se da treba bolji rad kako civilnog, tako i javnog sektora, ali i da je civilni sektor dao mnogo značajnije rezultate i njihov glas je mnogo više čuo zbog čega su i postignuti neki značajniji rezultati. Navela je i da je Građanska alijansa prepoznala mnoge probleme sa kojima se ova populacija svakodnevno suočava, zbog čega su inicirali i set izmjena zakona, kao što je npr. Zakon o zdravstvenom osiguranju, jer većina RE populacije nema riješeno to pitanje, dodala je da su promjene spore, te da zbog toga zajednica trpi, zaključila je Đođić.

Prisutni učesnici imali su mogućnost da postavljaju pitanja, daju komentare i sugestije tokom panel diskusije.

 

Na slici se nalazi Maja Bešić direktorica CEDEM-a  Na slici se nalaze panelisti Na slici se nalaze panelisti