Prisustvo medija na konferencijama koije se bave životnom sredinom je od velikog značaja za istraživanja koja se sprovode na tu temu, saopšteno je na konferenciji koju je organizovala nevladina organizacija Green Home. Konferencija pod nazivom „Procjena uticaja i strateška procjena uticaja na životnu sredinu kao instrumenti zaštite životne sredine“ je organizovana u kongresnoj sali hotela Podgorica, a prisustvovala joj je predstavnica nevladine organizacije Mladiinfo Montenegro.
Andrija Čabarkapa predstavnik Green Home-a govorio je o značaju konferencije.
“Okrugli sto se organizuje u okviru projekta „Civilno društvo zagovara ekološki prihvatljiv društveno – ekonomski razvoj“, koji ima za cilj da organizacije civilnog društva budu angažovane kao ravnopravni akteri sa državnim insitucijama i profesionalnim kompanijama u nacionalnim procesima zakonskih revizija i donošenja odluka kada je u pitanju procjena uticaja (PU) i strateška procjena uticaja na životnu sredinu”, kazao je Čabarkapa.
Nataša Kovačević, direktorica nevladine organizacije Green Home je kazala da ova tema zavređuje posebnu medijsku pažnju.
“Od 2008. Kada su stupili na snagu zakon o procjeni uticaja na životnu sredinu i strateškoj procjeni uticaja, u Crnoj Gori je pripremljen i odrađen veliki broj planova i projekata koji imaju ili će imati značajnog uticaja na životnu sredinu”, kazala je Kovačević. Pored toga naglasila je da je podrška zaštiti životne sredine više deklarativne prirode nego što postoji spremnost da se preduzmu zakonske mjere i drugi koraci koji se primjenjuju u skladu sa međunarodnim standardima.
“Postoje takođe i pozitivni primjeri kada je u pitanju planiranje i realizacija određenih planova i projekata: izrađeno je istraživanje relevantnih organa životne sredine i generalanih uticaja određenih planova i programa na trenutno stanje”, dodala je Kovačević. Ona je naglasila da istraživanja koja se sprovode radi utvrđivanja trenutnog stanja kada je u pitanju životna sredina nijesu na zadovoljavajućem nivou.
Generalna direktorica Direktorata za životnu sredinu pri Ministarstvu za održivi razvoj i turizam Ivana Vojinović kazala je da su konferencije i okrugli stolovi ovakvog tipa dobra prilika da se unaprijed primjene procjene uticaja na životnu sredinu i strateške procjene uticaja na životnu sredinu ne samo zbog izvještaja Evropske komisije o napretku već zbog toga što sami uviđamo da se uvijek može i više i bolje u odnosu na primjenu ove prilično kompleksne procedure.
“Slobodno mogu reći da smo mi imali prekretnicu u tom našem zelenom zakonodavstvu negdje od 2005. godine kada je Skupština Crne Gore donijela čitav set zakona u ovoj oblasti uključujući strategije koje su usklađene sa evropskim direktivama u oblasti procjene uticaja na životnu sredinu i strateški koncept uticaja na životnu sredinu. Od te 2005. godine zahvaljajući tim zakonima značajno se povećao obim nadležnosti, rada, obaveza državne uprave i nadležnih ministarstava i nadležnih lokalnih sekretarijata što je i razlog zašto je odložena primjena ovog zakona za 2008. godinu kako bi se tokom te tri godine steklo neko znanje i dodatna praksa u odnosu na primjenu tih propisa”, kazala je Vojinović
Ona je takođe dodala da je u tom periodu dolazilo do izmjene zakona. Pored toga je naglasila da je naša država 2013. uskladia svoj zakonski okvir sa standardima Evropske unije.
Ilija Radović, pomoćnik direktora agencije za zaštitu prirode i životne sredine predstavio je statističke podatke vezane za rad agencije.
“Od 2009. godine zaključno sa 2017. godinom u agenciji je sprovedeno ukupno 526 projekata, od toga za 193 projekta su donijeta riješenja da nije potrebna izrada elaborata za procjenu uticaja, a za 26 projekta je odbijen zahtjev to jest nije izdata ekološka saglasnost”, kazao je Radović. On je takođe dodao da su do sada izdate 32 ekološke saglasnosti a da su dvije u proceduri.
Brankica Cmiljanović, predstavinica ministarstva za održivi razvoj i turizam predstavila je novine koje su uvedene u naš zakonodavni okvir kada je u pitanju ova oblast.