Međunarodna konferencija o medijskoj održivosti i uspješnim modelima medijskog poslovanja održana je devetog oktobra u hotelu Centre Ville u Podgorici. Konferenciju je organizovala Misija OEBS-a u Crnoj Gori, a događaju je prisustvovala predstavnica nevladine organizacije Mladiinfo Montenegro.
Na samom početku konferencije prisutnima su se obratil premijer Vlade Crne Gore Duško Marković i Harlem Dezir, predsjednik OEBS-a za slobodu medija. A nakon uvodnog izlaganja prisutnima su se obratili i ambasadorka Maryse Daviet, šefica misije OEBS-a u Crnoj Gori, ambasador Clemens Koja, šef misije OEBS-a u Skoplju i Željko Ivanović- predsjednik Skupštine Medijske asocijacije Jugoistočne Evrope.
Premijer Crne Gore Duško Marković svoje uvodno izlaganje otvorio je porukom Vinstona Čerčila koja glasi: „Hrabrost znači ustati i govoriti, ali hrabrost takođe znači sjesti i saslušati“.
Marković je dodao da je hrabrost ono što nam je trenutno najpotrebnije.
„Hrabrost novinara da ustanu i govore o svim onim temama važnim za društvo u kome egzistiraju. Hrabrost da tragaju za istinom, činjenicama, dokazima koji će biti temelj njihovog rada. Spremnost javnosti da sasluša do kakvih istina su stigli novinari takvim svojim radom. Hrabrost da se i kao društvo, i kao pojedinci suočimo sa tim istinama. Svjedoci smo da takve hrabrosti nedostaje na obje strane“, kazao je Marković.
Premijer Marković je naglasio da Sloboda medija i bezbjednost novinara nijesu uslov za pristupanje Crne Gore u EU.
„U Crnoj Gori smo imali krajnje liberalnu politiku prema medijima iz drugih država, otvarajući medijski prostor praktično bez ograničenja. Pokazalo se međutim da mnogi to drsko zloupotrebljavaju i da zapravo koriste takvu našu otvorenost za vođenje pravih medijskih ratova protiv Crne Gore, njene državne politike i njenih nacionalnih interesa. Zatrpavaju nas elementarno netačnim vijestima, smjenjujući ukrug nekoliko istih, nazovi analitičara, koji ne samo da otvoreno podmeću, nego i drsko vrijeđaju sve što slijedi i radi današnja Crna Gora. Jasno je da se tu ne radi ni o kakvim profesionalnim medijskim emisijama, već o platformama za propagandu protiv Crne Gore, čiji sadržaji devastiraju društveno i kulturno biće Crne Gore. Tom zagađenju našeg medijskog prostora ćemo veoma brzo stati na kraj”, istakao je premijer Marković.
Po riječima predsjednika Vlade Crne Gore neprihvatljivo je ugrožavanje lične bezbjednosti i sigurnosti novinara kao model razrješenja bilo kakvih nesporazuma i nezadovoljstava.
Harlem Dezir, predstavnik OEBS-a za slobodu medija kazao je da je sloboda medija ključna za demokratiju.
On je dodao da je pored političkog i pravnog okvira, važno i ekonomsko okruženje, koje će dati podršku održivosti medija. Navodi da su na zapadnom Balkanu zakoni u oblasti medija dobri, mogli bi biti i unaprijeđeni, ali je kako ističe, ključna njihova primjena.
Dezir je pomenuo i napad na novinarku Vijesti Oliveru Lakić.
„Ne može biti nekažnjivosti za jedan takav čin. To je istovremeno napad na sve novinare“, kazao je Dezir.
Takođe je pomenuo to da još uvijek nije riješeno ubistvo urednika Dana Duška Jovanovića.
„Oni koji su počinili krivično djelo prema novinarima moraju biti izvedeni pred lice pravde“, poručio je predstavnik OEBS-a.
Predsjednik Skupštine Medijske asocijacije jugoistočne Evrope, Željko Ivanović kazao je da je ovo najveći medijski skup u istoriji Crne Gore i istakao, osvrnuvši se na izlaganje premijera Markovića, da Vlada ne treba da finansijski pomaže medije, nego da obezbijedi iste uslove za sve na tržištu.