m!M na konferenciji “Činjenice su važne”

U Crnoj Gori postoji dokumentovani kontinuitet regresije u medijskoj sferi, koja je vidljiva u otvorenoj cenzuri, samocenzuri i prikrivenoj cenzuri, a izdvajaju se i snažni politički pritisci, koji su svoj vrhunac doživjeli u pratijskom zauzimanju javnog servisa Radio televizije Crne Gore ocijenila je izvršna direktorica CGO Daliborka Uljarević na konferenciji „Činjenice su važne“, koju je organizovao ta NVO u okviru istoimenog projekta, uz podršku Kraljevine Holandije.

„Ta regresija je vidljiva u otvorenoj cenzuri, koja uključuje napade na novinare i same medije, a koji se množe bez adekvatnog ishoda. Posljedično, javlja se samocenzura, jer u državi u kojoj je lako nekažnjeno fizički ugroziti novinare sve je manje onih koji se žele upustiti u opasnost da budu mete, istražujući teme kojima ugrožavaju nosioce moći. Takođe, kroz tzv. prikrivenu cenzuru primjenom diskrecionih ovlašćenja u raspodjeli javnih fondova kreira se nelojalna konkurencija na medijskom tržištu i ugrožava održivost medija“, kazala je Uljarević.

Ona je ocijenila da je sve to zbirno imalo refleksiju na nepoštovanje etičkih i profesionalnih standarda.
Ministar kulture Aleksandar Bogdanović ocijenio je da, usvajajući sistem evropskih vrijednosti, Crna Gora u kontinuitetu normativno i institucionalno unapređuje slobodu izražavanja kao temeljno ljudsko pravo i osnov demokratskog društva.

„Uspostavljanje ambijenta za slobodno, profesionalno i etičko izvještavanje medija, smjerrnice su na planu evropskih reformi kojima je Crna Gora iskreno posvećena“, istakao je Bogdanović.
On je podsjetio da je normativni ambijent u više navrata ocijenjen od strane Evropske komisije kao „dobar nivo pravne usklađenosti“.

Koordinatorka za ekspertizu iz Savjeta Evrope (SE) Lejla Dervišagić,podsjetila je da je ta organizacija napravila ekspertizu Zakona o medijima, na zahtjev Ministarstva kulture.
„Javna rasprava je održana u februaru. Nakon uključivanja komentara, taj zakon će doći još jednom na ekspertizu SE. Drugi je Zakon o javnim emiterima RTCG, koji su takođe analizirali eksperti SE, a javna rasprava je održana u martu u Crnoj Gori. Takođe, radimo ekspertizu Zakona o elektronskim medijima, čiji je nacrt u izradi “, navela je Dervišagić
„Prema zvaničnim podacima, u našem izvještaju, od 2004. godine do danas, bilo je 85 napada na novinare i imovinu medija, od najtežih kao što su ubistvo Duška Jovanovića, do pokušaja ubistva Olivere Lakić, slučaja Tufika Softića, pa do onih lakših, od kojih su neki kvalifikovani kao prekršajni“, naveo je Marković.

Glavni i odgovorni urednik Antene M Darko Šuković kazao je da je važno ukazati na dva aspekta – loš kvalitet novinarstva u Crnoj Gori i neodgovornost za javnu riječ.

„U tome ja vidim veliki dio problema crnogorske medijske scene i crnogorskog duštva“, rekao je Šuković.
Prema njegovim riječima, što se tiče stanja na terenu, adekvatna formulacija mogla bi da bude „činjenice bi trebalo da su važne“, a koliko su nam važne, svakoga dana vidimo zorno prateći crnogorska glasila“.

Koordinator za razvoj u CGO Damir Nikočević rekao je da je u osnovi projekta „Čijenice su važne“ doprinos uspostavljanju povoljnijeg ambijenta za slobodno, profesionalno i etičko izvještavanje medija bez spoljnih pritisaka a kako bi novinari na kvalitetniji način izvještavali o složenom procesu demokratizacije i evropeizacije Crne Gore.

On je rekao da su realizovane brojne projektne aktivnosti, uključujući istraživačke priče i debate, ali i prijedloge za unaprijeđenje Nacrta Zakona o medijima, izmjena i dopuna Zakona o elektronskim medijima i Zakona o javnom emiteru RTCG, a projekat je, kako je naveo, uključio i rad na četiri studije o samoregulaciji, regulaciji, finansiranju medija iz javnih fondova i radu javnog servisa RTCG.