Na slici su ucesnici konferencije o socijalnim pravima

m!M na konferenciji o socijalnim pravima

Predstavnica NVO Mladiinfo Montenegro prisustvovala je konferenciji pod nazivom “Evropski stub socijalnih prava” – realna korist za radnike Evrope, koja je upriličena 30. maja 2019. godine u prostorijama PR Centra.
Konferenciju je otvorila Ivana Mihajlović predstavnica USSCG koja je prisutne uvela u sami tok ovog događaja a to je: jednakost, prisustvo radnika na tržištu rada, socijalna žaštita, cilj rada i socijalni partneri.
Predstavnik USSCG , Srđa Keković rekao je:“ cilj Socijalne politike je jednakost, pravednost i misija je da socijalne Evrope za sve građane i građanke Crne Gore i da smo mi država sa malim brojem stanovništva a velikim resursima“.
U svom obraćanju sa prisutnima podijelio je sledeću statistiku:
193,00 eura prima 16.000 ljudi, 250,00 eura prima 51.000 ljudi, mater. davanja prima oko – 9.140 / što sačinjava preko 30.000 članova por/, preko 40.000 hiljada radi na crno.
Dr Max Brandle, Direktor Regionalne kancelarije „Friedrich Ebert Stiftung“ iz Beograda, prisutnima se obratio sa informacijom da oni postoje 16 godina i sprovode svoje aktivnosti a saradnju sa USSCG koja traje devet godina.
Vukica Jelić, državna sekretarka-Ministarstva Rada i socijalnog starenja istakla je da je važno da se radi na dobrobiti građana, prava i usmjeravanje na modernizaciju učešća rada. Jedna od mogućnosti se zasniva na: reformama, socijalnim prilikama koje Vlada Crne Gore politizira da resursi budu jači, dok je opšti cilj stvaranje boljih radnih mjesta, smanjenje nezaposlenosti i siromaštva.
Ona je istakla i da tržište učiniti fleksibilnim kao i da posebno treba obratiti pažnju na lica sa invaliditetom.
Prisutnima se obratio i bivši zamjenik Generalnog sekretra evropske konfederacije sindikata koji smatra da će glavne prednosti u 2020. godini biti: digitalizacija u sektoru ekonomije, posvećenost tržistu rada i socijalnog sistema, proširiti samu diskusiju zapošljavanja, psihosocijalni rizici, jačanje socijalnog razvoja, cirkularna ekonomija
Panelisti su iznjeli svoje mišljenje u vezi tržišta rada i socijalne politike i jednakosti u Crnoj Gori.
Panelisti su bili: Srđa Keković, Sreten Jakić, Marina Vučićević i Maja Raičević, izvršna direktorica NVO Centar za ženska prava.
Iako zakoni u Crnoj Gori zabranjuju bilo kakav oblik diskriminacije po bilo kojoj osnovi, žene se svakodnevno suočavaju sa diskriminativnim radnjama: 35 odsto koje su bile trudne u prethodih deset godina nijesu bile plaćene i nijesu primale državne benificije tokom porodiljskog odsustva. Najviše su diskriminisane pripadnice REA populacije i žene sa sjevera. Kako navodi Maja Raičević, one nisu upoznate sa svojim pravima kao i mehanizmima za zaštitu svojih prava a prisutno je i veliko nepovjerenje u institucije.
Svi panelisti su saglasni da tržište rada u Crnoj Gori nudi veliki broj poslova ali da isti nisu adekvatno plaćeni.
Jedna od ideja koja je pedložena od strane panelista jeste da se treba poraditi i na benefitima i olakšicama onima koji do posla putuju iz drugih gradova.
Da je odliv radno sposobnih, mladih ljudi sve veći kao i da se zaista mora poraditi na ovom problemu saglasni su panelisti.