Korupcija i afere usporavaju put ka EU

Korupcija, razne afere, izborno zakonodavstvo, neprimjenjivanje zakona, zaštita konkurencije i dalje su problem na putu ka Evropskoj uniji, saopšteno je na Nacionalnoj konferenciji “Crna Gora u susret novom modelu politike proširenja Evropske unije: podsticaj ili izgovor za propuštene šanse?“ održanoj u Hotelu Hilton u Podgorici 16.12.2019. godine.

Izvršna direktorica Centra za monitoring i istraživanje (CEMI), Ana Nenezić kazala je da je cilj ove konferencije da se na jedan argumentovan način kaže gdje se Crna Gora nalazi na putu ka Evropskoj uniji i gdje se nalaze druge članice na putu ka Evropskoj uniji. Ona je kazala da se u medijima malo govori o ovim pitanjima a pogotovo na Javnom servisu.

“Krajem novembra ili početkom decembra 2016. godine predstavljajući četvorogodišnji program Vlade Crne Gore, premijer je kazao da je cilj ove Vlade da do kraja 2019. godine zatvorimo sva poglavlja”, rekla je Nenezić.

Ona je dodala da nemamo mjerila za poglavlja 23 i 24 i da je podrška građana na putu ka EU pala sprema istraživanju CEDEM-a na 55% dok je prošle godine bila 63%. Nenezić a je istakla da je Crna Gora uradila sve što je do nje, ali da je problem u unutrašnjosti EU.

“Kad je u pitanju da li su institucije sistema u Crnoj Gori oslobođene, podrška građana opada. Afere poput koverat, stanovi i mnoge druge obilježile su put ka EU. Predlog Francuske za promjene uslova za pristup EU se odnosi i na to da su dosadašnje reforme spore a transformacije nevidljive. Pored Francuskog predloga novi predsjednici EU su istakli kao prioritetno pitanje Zapadni Balkan”, zaključila je Nenezić.

Ambasador Republike Hrvatske u Crnoj Gori, NJ.E. Veselko Grubišić kazao je da je Hrvatskoj velika čast što će za 15 dana preuzeti predsjedavanje Evropskom unijom i da je moto njihovog predsjedavanja Snažna Evropa. On je govorio da će pobjeda Džonsona na izborima donijeti izlazak Velikog Kraljevstva iz EU i da će tu morati da se prođe kroz određeni proces. On je istakao da je Hrvatskoj veoma važna transformacija društva. Govoreći o Crnoj Gori Grubišić je saopštio da, što se tiče Crne Gore, ostaje jedno neotvoreno poglavlje i da se nada da će se otvoriti za vriijeme hrvatskog predsjedavanja EU. On je istakao da put ka Evropskoj uniji nije dvosmjerna ulica, već dvije trake u istom smjeru u kome možete da pretičete, brzate, sporite.

“Hrvatskoj je bilo imperativ članstvo u EU i NATO. Naše predsjedavanje EU je trebalo doći kasnije, ali pošto je došlo do promjena i izlaska Kraljevstva iz EU predloženo je da sad Hrvatska presjedava. Mi ćemo pomagati Crnu Goru ali vi ćete morati najviše raditi sami”, kazao je Grubišić.

Zamjenik Glavnog pregovarača Crne Gore sa EU, Marko Mrdak kazao je da Crna Gora ima 32 otvorena poglavlja, 1 nije još otvoreno a 3 su privremeno zatvorena tako da nema bojazni na putu Crne Gore ka EU.

“Nadam se da će što skorije Crna Gora ući u EU”, kazao je Mrdak.

Predsjednik skupštinskog Odbora za evropske integracije ispred Demokratskog fronta (DF), Slaven Radunović kazao je da je najvažnije da ovaj proces na putu ka EU donese ozdravljenje društvu.

“Šta da mi u Crnoj Gori očekujemo kad je VD stanje u sudstvu i tužilaštvu, a sekretar VDT u aferi. Mi u Crnoj Gori imamo zadatak da štitimo one koji su u korupciju a ne da ih osuđujemo”, tvrdi Radunović.

On je rekao da mi treba da stvorimo povjerenje u izborni proces a ne da ga vratimo jer ga nikad nije bilo. Dodao je da podržava prijedlog predsjednika Makrona i da, da bi građani osjetili korist, moramo zatvoriti neka poglavlja.

Članica skupštinskog Odbora za evropske integracije iz Demokratske partije socijalista (DPS), Daliborka Pejović kazala je da Makron u svojoj izjavi nije rekao da je Crna Gora kriva.

“Ako jednoj zemlji Evropska unija kaže da je ispunila sve kriterijume onda se postavlja pitanje šta još treba da uradi da ispuni kriterijume da bi postala njena članica”, kazala je Pejović.

Potpredsjednik Demokratske Crne Gore, Dragan Krapović poručio je da demokratiju karakterišu slobodni izbori, koje mi u Crnoj Gori nemamo. Predsjednik DEMOS-a, Miodrag Lekić ukazao je na to da proces ka Evropskoj uniji ima dva kolosjeka i to: Kopehagenski kriterijumi – ispunjavanje uslova i Geopolitički kontekst. Potpredsjednik URA, Filip Adžić mišljenja je da, kada govorimo o zastoju na putu ka EU, možemo tražiti krivca na dvije strane, ali da je glavni i odgovorni krivac vlast u Crnoj Gori, odnosno onaj ko vodi pregovore sa Evropskom unijom. Predsjednik HGI, Andrijan Vuksanović podsjetio je da Evropska unija nije zajednička država, nego zajednica država. Potpresjedniik Liberalne partije (LP), Jovo Rabrenović kazao je da je Crna Gora oduvijek bila podijeljena za mnoga pitanja. Generalni sekretar Socijaldemokratske partije (SDP) Ivan Vujović izjavio je da smo otvorili 32 poglavlja, osim poglavlja zaštita konkurencije, koje prije otvaranja kršimo tako što sipamo 155 miliona eura Montenegro erlajnsu.