Prvo komplikovano pitanje na koje zaposleni naiđe tokom intervjua je “Recite mi nešto o sebi”. Ukoliko posmatrate iz perspektive poslodavca, pitanje je prilično jednostavno. Niko vam nije postavio pitanje vezano za neku vještinu tehničke prirode, životno iskustvo, ili profesionalno znanje. Koliko god ovo pitanje zvučalo jednostavno, može se ispostaviti kao jedno od najizazovnijih djelova intervjua.
Ukoliko ste prvi put na intervjuu, najvjerovatnije vam kroz glavu prolazi hiljade misli. Ali, šta odgovoriti? Kako znati šta poslodavac tačno traži od vas? Da li je bolje objasniti poslovni istorijat ili sopstvene, jedinstvene talente? Ili se treba držati detalja iz ličnog života?
U veoma kratkom vremenskom roku morate ugrabiti pažnju poslodavca i iznenaditi ga jasnim i konciznim uvodom. Briljantno predstavljanje vam može donijeti najdraži posao. Pitanje je “Kako da smislim uvod koji nije dvosmislen, ali ni prekratak?” Hajde da riješimo problem.
Do uspješnog intervjua putem perfektnog opisa sebe
Idealan odgovor na ovo pitanje ne bi trebao trajati duže od jednog, do dva minuta. Poslednja stvar koju želite jeste da vas poslodavac prekine na sredini dok odgovarate na jedno obično pitanje. Naravno, prilično je izazovno da takav kalibar i sjajni portfolio stane u dvominutni odgovor. Ali, postaje lako kada samo naglasite ono najbitnije, poput dostignuća.
Sjajan odgovor na “reci mi nešto o sebi” će pokriti sledeće faktore:
Šta je to što vas čini savršenim kandidatom za radno mjesto: Poslodavac primi stotine aplikacija za radno mjesto. To im pruža veliki izbor kandidata. Kada vam poslodavac postavi pitanje “recite mi nešto o sebi”, on očekuje odgovor koji pokriva vaše znanje i stručnost. Trebate ubijediti poslodavca da ste prava osoba za slobodno radno mjesto naglašavajući vještine, stručnu spremu i iskustvo. Prije nego odete na intervju, pogledajte šta piše u opisu posla i zapamtite sve kvalifikacije koje se traže.
Zašto želite ovu poziciju: Uobličite predstavljanje tako što ćete odgovoriti na pitanja zašto ste zainteresovani baš za to radno mjesto. Nema potrebe da rastežete u ovom dijelu objašnjavajući zašto ste dali otkaz na prethodnom poslu. Sasvim je dovoljno reći da ste sigurni da je ponuđeno radno mjesto savršena prilika.
Savjeti u vezi odgovora na pitanje “Reci mi nešto o sebi”
Bilo da vam je ovo prvi intervju, ili već neko vrijeme bivate intervjuisani, sledeći savjeti će vam pomoći da uspijete u intervjuu putem perfektnog načina na koji se predstavljate.
Počnite sa predstavljanjem
Morate početi sa nekoliko rečenica o sebi. Ko ste lično i profesionalno. Izjava treba sadržiti opis vaše ličnosti i potencijala. Najčešća greška u ovom dijelu je kada date previše informacija o sebi. Umjesto što pričate o svom djetinjstvu i uspjehu koji ste postigli postavši tehnolog ili inženjer, izlažite preciznije.
Pričajte o svom potencijalu i kvalifikacijama neophodnim za posao
Nikada ne memorišite odgovor na ovo pitanje. Najbolja stvar koju možete uraditi jeste da pažljivo pročitate opis posla i na osnovu toga povežete talenat i znanje koje posjedujete sa traženim vještinama. Vaš poslodavac je više zainteresovan da sazna što je to što vas čini boljim od ostalih kandidata.
Potrudite se da svojim jedinstvenim kvalitetima i potencijalom privučete poslodavca da vas zaposli. Fokus poslodavca je uglavnom na vaš potencijal i kvalifikacije. Stoga, dajte sve od sebe. Izbiflajte sve vještine, stručnu spremu, kvalifikacije i dostignuća.
Budite iskreni
Poslodavci su isuviše pametni da vas ne bi uhvatili u laži. Kandidati se obično rasplinu dok odgovaraju na ovo pitanje. Kao rezultat, pripišu sebi attribute koje ne posjeduju. Dakako, želite odgovoriti što je briljantnije moguće. Ali, da li to znači da trebate dodati kvalitet i kvalifikacije koje ne posjedujete?
Naravno da ne! Nikada to ne radite. Čak i kandidat koji posjeduje jako malo kvaliteta može privući pažnju poslodavca, odgovarajući na pitanja sa sigurnošću. Intervju će se završiti onog trenutka kada vas poslodavac uhvati da lažete u vezi sopstvenog potencijala.
Navedite primjere vezane za vaše prethodne poslove
Da biste bili jasniji i ubjedljiviji, možete iznijeti par primjera iz kojih se saznaje kako ste dostigli zacrtane ciljeve. Ispričajte poslodavcu o dostignućima u vašoj profesiji. Pričati o vašem prethodnom poslu nije loša ideja, dok god ne rastežete.
Greške koje treba izbjegavati tokom predstavljanja
Dakle, poslodavac vas pita “recite mi nešto o sebi”. Vi ste dobro pripremili odgovor, ali niste uspjeli privući pažnju poslodavca. Koji bi mogao biti razlog? Pogledajmo:
-Podijelili ste vaše čudne, lične navike: Da li zaista smatrate da poslodavac želi slušati o vašoj čudnoj navici grickanja noktiju? Ako je to ono što ste planirali da kažete tokom intervjua, pripremite se da vas izbace.
Nema uopštenih odgovora: Zašto bi vam poslodavac vjerovao na riječ kada ima drugih kandidata s provjerenim vještinama? Odgovor, poput “Dobro mi ide tehnologija”, nije dovoljan.
-Izbjegavajte brbljanje: Sledeća stvar koja frustrira osobu koja intervjuiše je brbljanje. Svakako, toliko ste postigli u prošlosti. Ali, to ne znači da u nedogled pričate i dosađujete. Osoba koja intervjuiše ne smije u vaše kvalifikacije ubrojiti “previše priča”.
Poslednje riječi
Upamtite da odgovor na pitanje trebate dati u 2 minuta i pokriti sve važne tačke. Jedini mogući način da se to uradi jeste da se držite najbitnijeg, a ostatak izbjegnete. Poslodavci imaju jako puno kandidata koje trebaju da slušaju. Oni ne žele da na obično pitanje odgovorite prepričavanjem cijelog života. Što ste koncizniji i precizniji, utoliko su vam šanse veće da dobijete posao.
Srećno!
Izvor: Scholarships Positions