I dalje postoje barijere za lica sa invaliditetom

Na konferenciji „Uoči me i ja sam na putu“ je saopšteno da za lica sa invaliditetom i dalje postoje barijere. Konferencija je održana u PR Centru u Podgorici 18. februara 2020. godine.

Izvršni direktor Saveza slijepih Crne Gore, Goran Macanović naglasio je da samostalnost u svakodnevnom funkcionisanju i životu u skladu sa principima samostalnog života je nešto što je prioritet i nešto što bi trebalo da bude prioritet u životu svake osobe sa invaliditetom.
„Da bi neka osoba mogla da bude samostalna i da samostalno živi neophodno je da društvo i zajednica u kojoj živi bude dovoljno podsticajno i da bude dovoljno pristupačno kako bi te osobe u svakodnevnom funkcionisanju nailazile na što manje ili da ne nailazile na raznorazne prepreke i barijere koje onemogućavaju da budu samostalne. Time onemogućavaju da budu jednaki i ravnopravni sa ostalim građanima“, istakao je Lacmanović.
On je dodao da je samostalno kretanje jedan od preduslova samostalnog življenja. A da bi se neka osoba oštećenog vida ili OSI samostalno kretela neophodno je da postoje adekvatni uslovi u fizičkom okruženju u kojem živimo.
„Ako govorimo o OSI u svojstvu pješaka da bi se mogli samostalno kretati uz pomoć bijelog štapa, uz pomoć psa vodiča, nekih osnovnih servisa podrške u samostalnom kretanju onda je neophodno da društvo ima adekvatne resurse koji će olakšati tim osobama da se samostalno kreću. Mnogo je važnije podstaći i motivisati one osobe sa oštećenim vidom koje sjede kući i koje nemaju dovoljno hrabrosti da izađu na ulicu i da se svakodnevno suočavaju sa nizom prepreka i barijera na koje nailazimo u svakodnevnom životu i kretanju“, pojasnio je Lacmanović.
Samostalna savjetnica II za finansijske poslove u Ministarstvu saobraćaja i pomorstva, Selma Dacić saopštila da je „u 2018. godini Ministarstvo saobraćaja i pomorstva finansiralo sedam projekata NVO u oblasti zaštite lica sa invaliditetom u ukupnom iznosu od skoro 30.000 eura“.
„Želim da napomenem da je to bila prva godina primjene novog Zakona o NVO, tako da smo u toj godini nekako i učili. Dok je u 2019. godini potpisano 25 ugovora sa 25 NVO i na taj način se sada finansira 25 projekata iz tri oblasti i to zaštite životne sredine u oblasti saobraćaja, zaštita lica sa invaliditetom u oblasti saobraćaja, kao i sigurnost i bezbjednost u saobraćaju kao posebna oblast. Ukupan fond je blizu 173.000 eura gdje za oblast zaštite lica sa invaliditetom finansira deset projekata i ukupna raspodijeljena sredstva su 61.383 eura“, istakla je Dacić.
Ona je napomenula da su u toku aktivnosti raspodjele sredstava za 2020. godinu u skladu sa Zakonom o NVO i da će uskoro biti raspisani konkursi za raspodjelu sredstava.
Predstavljajući analizu iz domena saobraćaja Katarina Bigović kazala je da su „analizom obuhvaćene četiri opštine i to glavni grad Podgorica, Nikšić, Bijelo Polje i Bar“.
Ona je objasnila da je ovim istraživanjem obuhvaćeno 48 osoba oštećenog vida iz četiri grada, da je učestvovalo 25 osoba muškog pola i 23 osobe ženskog pola. U svakoj grupi bilo je dvanaest osoba oštećenog vida.
Analizom je utvrđeno da su ispitanici ukazali na probleme za osobe sa invaliditetom koji postoje u sve četiri opštine. Zajednički problemi ovih opština su nezaštićena gradilišta, psi lutalice, nepostojanje taktivnih traka vodilja, nedostatak zvučne signalizacije, neprilagođenost gradskog saobraćaja, autobuska stajališta, nepropisano parkiranje, nepoštovanje prvenstva prolaza, niski semafori i reklame, polomljeni stubići, niski trotoari, mjesta za parkiranje i neodržavanje puteva.