mladiinfomne

Green Montenegro International Film Fest 2018 na Žabljaku

Konferencija povodom održavanja IV Green Montenegro International Film Fest-a održana je danas 27.07.2018. u multimedijalnoj sali KIC-a Budo Tomović u Podgorici.

Program ovogodišnjeg festivala prisutnima su predstavili Marija Sarap, PR festivala, Aleksandra Kiković, menadžerka projekta u UNDP-u i Vanja Krgović, direktorica TO Žabljak.

Green Montenegro International Film Fest (GMIFF) se ove godine predstavlja na Žabljaku, pored Crnog jezera, u periodu od 4-7 avgusta 2018.godine.

Sarap je kazala da je među mnogobrojnim prijavama za takmičarski program festivala selektovano 18 filmova u kategoriji Ekologija i devet u kategoriji Ekologija duše, i to iz sljedećih zemalja: Velika Britanija, Norveška, Švajcarska, Francuska, Poljska, Češka, Hrvatska, Srbija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Bugarska, Turska, Portugalija, Rusija, SAD, Australija, Novi Zeland, Kanada, Paragvaj, Južnoafrička republika i Iran.

„GMIFF je za u toku protekla tri festivalska izdanja porastao u festival koji se prepoznaje kao centar ekološkog i kulturnog identiteta države Crne Gore i kao pokretač konkretnih akcija i održivih ideja na planu zaštite očuvanja prirodnih resursa naše zemlje“, istakla je Sarap.

Ona je dodala da se značaj projekta ogleda u tome, što je GMIFF od ove godine mapirao Crnu Goru na svjetskoj listi ekoloških manifestacija „Green Film Network“ i time učinio festival međunarodno prepoznatim sa ciljem stvaranja svojevrsnog imidža i ekskluzivnosti prve Ustavom definisane ekološke države na planeti.

Odlukom Savjeta, GMIFF se seli u jedan od najljepših prirodnih cjelina u Evropi, u Nacionalni park Durmitor. Filmovi će biti prikazivani na atraktivnom otvorenom prostoru, noću, pored Crnog jezera, ispod samog vrha Durmitora, pred velikim brojem stranih turista, gostiju i mještana, uz veliki broj pratećih programa, kazala je Sarap.
Ona dodaje da projekat direktno odgovara na potrebu da Crna Gora trajno dobije jedan originalan filmski festival, zasnovan na konceptu ekologije, koji će doprinijeti razvoju društvene misli i oblikovanju daljih pravaca razvoja kulture, obrazovanja i društvenog aktivizma u cilju zaštite životne sredine. Festival objedinjuje i savremene tendencije prožimanja različitih društvenih sektora, kao što su javne ustanove, institucije kulture, NVO sektor, itd.

Organizatori ovogodišnjeg festivala GMIFF su Centar za kulturu Žabljak u saradnji sa Centrom za multimedijalnu produkciju (CEZAM) uz podršku Ministarstva prosvjete, Ministartsva kulture, UNDP-a, Nacionalne turističke agencije, Ministarstva održivog razvoja i turizma, Ministarstva finansija i Agencije za zaštitu životne sredine Crne Gore.
Partneri Festivala su: UNDP, NTOCG, Zagreb Tourfilm Festival, Belgrade International Green Culture Festival – Green Fest, BelDocs, Sisački ekološki Filmski Festival SEFF.
Medijski sponzor Festivala je RTCG.

„Zeleni festivali su tu da ostanu. Program Ujedinjenih nacija za razvoj u saradnji sa Ministarstvom održivog razvoja i turizma i NTO uključen je u ozelenjavanje najpopularnijih ljetnjih muzičkih i filmskih festivala koji su poseban segment turističke ponude Crne Gore. Naši vodeći festivali poput Southern Soula, Lake Festa, See Dance Festivala i Green Montenegro International Film Festivala, prvi su zeleni festivali u Crnoj Gori“, saopštila je Aleksandra Kiković.

Ona je dodala da je posebno važno što je Green Montenegro International Film Festival dio porodice zelenih festivala, imajući u vidu da je edukativnog i nekomercijalnog tipa. Zeleni muzički i filmski festivali širom Evrope i svijeta postaju norma a sve više se radi na stvaranju ekološki održive festivalske industrije.

„Naši festivali će ove godine smanjiti svoj uticaj na životnu sredinu tako što će: Smanjiti količinu otpadaa na festivalskim prostorima, postići visoku stopu sortiranja i recikliranja otpada, podići svijest i nivo znanja o klimatskim promjenama i zaštiti životne sredine, promovisati zelene vidove transporta, dio svoje zarade opredijeliti za finansiranje zelenih projekata u Crnoj Gori“, istakla je Kiković.

Vanja Krgović, direktorica TO Žabljak pohvalila se višemjesečnom saradnjom sa organizatorima festivala i istakla važnost istog.

“Ovo je festival koji već postoji ali po prvi put se dešava na Žabljaku, u Nacionalnom parku pa samim tim ima posebnu težinu i vrijednost na nacionalnom i lokalnom nivou”, istakla je Krgović. 

Poseban značaj ima i zbog akcenta na uvezivanje kulture i ekologije, a pogotovo jer je Žabljak ekološka prijestonica Crne Gore.

Kao što je već navedeno festival će trajati četiri dana a prvog dana posjetioce očekuje otvaranje festivala, tokom kojeg će se prikazati nijemi film „Durmitor“ iz 1930. godine i takmičarski program koji je organizovan u dvije kategorije. Drugog i trećeg dana biće prikazane projekcije koje su u sklopu takmičarskog dijela festivala, dok će četvrti dan biti rezervisan za dio takmičarskog programa i dodjelu nagrada kao i samo zatvaranje festivala.