Od 54 organa javne uprave njih 29 objavilo je programe rada, a izvještaje o radu u prethodnoj godini su objavila 32 od 54 organa. U izvještajnom periodu, šest od 18 ministarstava je objavilo spisak zakona o kojima će sprovesti javnu raspravu, pokazao je Izvještaj o učešću civilnog društva u izradi i primjeni javnih politika.
Izvještaj “Civilno društvo u kreiranju i primjeni javnih politika” sadrži rezultate istraživanja koje je Centar za razvoj nevladinih organizacija (CRNVO) sproveo u cilju procjene uključenosti nevladinih organizacija i ukupne javnosti u procese izrade javnih politika. Izvještajni period na koji se odnose podaci je kalendarska 2018. godina.
Ono što su pokazali nalazi istraživanja za 2018. godinu o uključivanju NVO i šire javnosti u procesu izrade javnih politika, jeste;
• nedovoljna i neujednačena ( na nivou organa) primjena propisa (uredbi) koji ove postupke regulišu-još uvijek se ne primjenjuju u punoj mjeri svi oblici uključivanja javnosti, posebno konsultovanje. Takođe, praksa rada na nivou organa je različita, posebno u pogledu transparentnosti ovog procesa a najviše u izvještavanju o sprovedenim javnim raspravama. Bez obzira što su tokom 2018. sa donošenjem nove Uredbe propisani obrasci za javne pozive i izvještaje, upravo da bi se obezbijedio uniformni pristup rada organa u ovim postupcima, značajan broj organa i dalje ne objavljuje javne pozive i izvještaje na propisanim obrascima.
• nedovoljna transparentnost rada organa državne uprave (gotovo polovina organa državne upravene objavljuje programe rada i izvještaje o radu
• djelimična saradnja organa državne uprave sa nevladinim organizacijama (NVO se uključuju u rad radnih tijela za izradu propisa ali to uključivanje ne bilježi trend rasta)
• nedovoljno učešće šire javnosti u procesu konsultovanja javnih politika na nacionalnom nivou (konsultovanje javnosti sprovedeno je samo za 2/3 propisa koja su u 2018. donijeli organi državne uprave)
Kad je u pitanju objavljivanje programa rada i izvještaja o radu organa državne uprave, ova obaveza proizilazi iz čl. 15 Uredbe o načinu i postupku ostvarivanja saradnje organa državne uprave i NVO. U izvještajnom periodu važenja ove Uredbe ( do 05.07.2018), ukupno 29 od 54 organa je objavilo programe rada, a izvještaje o radu u prethodnoj godini su objavila 32 od 54 organa.
U skladu sa čl. 2 Uredbe o načinu i postupku ostvarivanja saradnje organa državne uprave i NVO, organi državne uprave prilikom izrade i donošenja akata iz godišnjeg programa rada, obezbjeđuju konsultovanje sa nevladinim organizacijama održavanjem sastanaka i pisanom i elektronskom komunikacijom. Po dostupnim podacima u izvjestajnom periodu, predstavnici NVO su uzeli učešće u 18 radnih tijela za izradu različitih propisa. Organi državne uprave nemaju obavezu objavljivanja konačne odluke o izboru predstavnika NVO, kao ni Rješenja o formiranju radnih tijela iz kojih bi se jasno zaključilo koliko predstavnika NVO je na kraju uzelo učešća u radnim tijelima. Samo je jedan broj organa to proaktivno učinio, i na osnovu tih podataka može se zaključiti da su NVO učestvovale u radu 18 radnih grupa.
U skladu sa čl. Uredbe o načinu i postupku ostvarivanja saradnje organa državne uprave i NVO, organi su bili u obavezi da na svojim internet stranicama objave podatke o imenovanim kontakt osobama za saradnju sa NVO. U izvještajnom periodu važenja ove Uredbe ( do 05.07.2018), podatke o kontakt osobi za saradnju sa NVO, objavilo je 35 organa od 54 koliko ih je bilo obuhvaćeno ovim istraživanjem.
Konsultovanje javnosti u prvoj fazi izrade zakona je u nadležnosti ministarstava (njih 18 u izvještajnom periodu do 05.07, odnosno 17 u drugom izvještajnom periodu). U pripremi izrade nacrta zakona, strategija i drugih akata, ministarstva su zainteresovanu javnost konsultovala 26 puta od čega su samo četiri poziva objavljena na portalu e-uprave. Izvještaji o obavljenim konsultacijama su dostupni za 17 od 25 održanih konsultacija u ovoj fazi.
U izvještajnom periodu, 6 od 18 ministarstava je objavilo spisak zakona o kojima će sprovesti javnu raspravu. Ovakav podatak je zabrinjavajući jer neobjavljivanje spiska zakona sprječava zainteresovane građane i civilno društvo da se kvalitetno i na vrijeme pripreme za predstojeće javne rasprave.
Organizovanje javnih rasprava je u nadležnosti ministarstava (18 u prvom, odnosno 17 u drugom izvještajnom periodu). Javne rasprave o nacrtima zakona, strategija i drugih akata su održane 98 puta u toku prethodne godine, za koje su pozivi 26 puta objavljeni na portalu e-uprave. Ministarstva su javno objavila izvještaje sa 61 od ovih rasprava (98), od čega svega 3 na portalu e-uprave. Struktura izvještaja nije u svim slučajevima u skladu sa propisanom formom Uredbe. Najčešće nedostaju jasne informacije o prihvaćenim odnosno odbijenim predlozima učesnika javne rasprave.
U skladu sa čl. 15 Uredbe o izboru predstavnika NVO u radna tijela organa državne uprave i sprovođenju javne rasprave u pripremi zakona, propisano je da se u slučaju sprovođenja javne rasprave o tekstu nacrta zakona, objavljuje se i sprovedena analiza procjene uticaja propisa (RIA). U izvještajnom periodu, tu obavezu su ispunila 4 od 10 ministarstava koja su održavala rasprave o nacrtima zakona.