DAN: Istraživanje NVO Mladiinfo Montenegro pokazalo – tuče i uvrede česte u učionici 2018

Nevladina organizacija Mladiinfo Montenegro (m!M) predstavila je rezultati Istraživanja o oblicima, obrascima i učestalosti nasilja u srednjim školama u Crnoj Gori koje je pokazalo da nasilje u srednjim školama je veoma učestalo, a posebno važi za verbalno nasilje koje podrazumijeva psovanje i korišćenje pogrdnih riječi. Istraživanje je nastalo kroz projekat „Aktivno učešće mladih u prevenciji nasilja, govora mržnje i diskriminacije”, a koji je rađen u saradnji sa Centrom za demokratiju i ljudska prava (CEDEM).
Rezultate istraživanja predstavio je Ognjen Marković iz CEDEM-a.

– Anketnim metodom licem-u-lice u oktobru i novembru 2018. intervjuisani su srednjoškolci i srednjoškolke u svim srednjim školama u Crnoj Gori. Upitnik se sastojao iz 33 pitanja, sa ukupno 399 varijabli (indikatora). Ispitivanje je projektovano i realizovano na 1.000 ispitanika, ali je nakon logičke kontrole finalna baza podataka uključila njih 989. Poseban problem predstavlja činjenica da se verbalno nasilje najčešće izražava po vjerskoj i nacionalnoj osnovi, što je veoma osjetljivo u višenacionalnoj i multikonfesionalnoj Crnoj Gori.

Posebno zabrinjava veoma visok nivo verbalnog nasilja prema Romima, a ovo zato što se ovim nasiljem pojačavaju mehanizmi ukupne deprivacije Roma, a otežavaju mehanizmi njihove inkluzije, imajući u vidu da su u ovom uzrastu pojedinci veoma osjetljivi. Najveći problem, svakako, jeste fizičko nasilje koje je prilično učestalo. Razlozi usled kojih se dešavaju tuče su različiti, ali najčešće to su: sitni i besmisleni razlozi, alkohol, razlike u mišljenju i stavovima, psovke i vrijeđanje, ego problemi (dokazivanje), ljubomora, muško-ženski odnosi, te nacionalni i vjerski povodi. Učestalost nasilja, mjereno sintetičkim skorom koji uključuje sve indikatore, veoma se razlikuje kada se uporede sve škole u Crnoj Gori.

Jednostavno, u nekim školama i sredinama se to dešava mnogo češće nego u drugim. Postoje izražene razlike u stepenu nasilja kod srednjoškolaca kada se uporede opštine, a Nikšić u ovom pogledu prednjači.

Na osnovu analize efekta svih vrijednosnih i političkih korelata utvrdili smo da je etnička netolerancija jedan od ključnih faktora nasilnog ponašanja, a ovo se može potvrditi i po odnosu prema imigrantima.

Utvrdili smo da se profesori i škole u različitom stepenu zalažu i bore protiv nasilja u školama – saopštio je Marković.