Cijelog života usvajamo znanja, nekada brže a nekada nam treba mnogo više vremena. Ono što je bitno jeste da nikada ne bježimo od prilike da otkrijemo nepoznato i upoznamo okolinu te riješimo životne nedoumice kada god imamo priliku. Mi smo bića koja prirodno upijaju znanje mnogo bolje dok su mali i u razvoju, a s godinama mogućnost efikasnog pamćenja polako opada i često ljudi u tom dobu preispituju sebe i svoj mozak zabrinuti za svoju memoriju. Prema istraživanjima, utvrdilo se da čovjek u prosjeku iskoristi oko 4% od ukupnog broja nervnih ćelija.
Ljudski mozak je do dan danas velika nepoznanica i nisu precizno utvrđene sve njegove mogućnosti ali svakako posjeduje ogroman kapacitet koji ne može dostići nijedan elektronski mozak. Može se reći da se naše pamćenje obnavlja i da je mogućnost ,, popunjenosti” našeg mozga informacijama gotovo neograničena imajući u vidu da ne iskoristimo gotovo 96% a da 4% obrađuje veoma veliki broj informacija koje dobijamo svakodnevmo. Dobra memorija se, tvrde naučnici, samo donekle nasleđuje, a u velikoj mjeri se stiče i izgrađuje. Bez pamćenja bi čovjek bio neispisana tabla te ne bi mogao ni učiti, ni čitati ni živjeti. Zbog toga ne osporavajte svoje mogućnosti jer se memorija stvara treningom mozga. Problem mnogih mladih ali i starijih je kako efikasno i brzo zapamtiti određenu količinu teksta i obraditi ga na pravi način, jasno i bez konfuzije. Otkrićemo vam neke od načina i trikova za pamćenje koji bi trebalo da vam pomognu u svakodnevnim obavezama:
Prije nego što krenemo sa nabrajanjem tehnika, vrlo je bitno da obezbijedite prostor na kojem ćete imati mir i bolju koncentraciju. Prostorija bi trebala da bude provjetrena zbog dovoda kiseonika u mozak i osvijetljena zbog očiju koja ne treba da se naprežu. Nikako nemojte učiti ležeći u krevetu jer ste, prije svega, u nepravilnom položaju a potom je i realna mogućnost da zaspite. Ne mučite sebe sa velikim ciljevima već pravite pauze tokom učenja uz obaveznu fizičku aktivnost.
- Tehnika riječ- rečenica
Pokušajte da određenom pojmu koji učite dodate nastavak i da to bude jedna prosta rečenica i ujedno definicija za zadati pojam kao npr. replikacija koju ćete zapamtiti kao: ” Replikacija je dupliranje molekula DNK “.
- Rimske sobe
To je tehnika za pamćenje podataka koja služi da zapamtimo nizove kod kojih nam je bitno da znamo i na kom se rednom mjestu nalaz svakii član niza – tehnika služi kao osnov za pamćenje skupa podataka kod kojih je važno gdje se nalazi koji član. Na primjer – znaćete da kažete koji je recimo 17-ti ili 33-ći član nekog niza bez brojanja. Takođe služi za kombinovanje više tehnika u kompleksnije mnemonike.
- Metoda mjesta
Koristite prostor vaše sobe i predmete u njoj kao asocijaciju na zadatu riječ kao npr. krevet je jedna riječ, sto druga i svaki put kada pogledate u taj dio vašeg prostora ćete se fotografski sjetiti asocijacije.
- Metoda kodiranja
Koristi se najčešće pri pamćenju formula gdje će svaki element u formuli predstavljati neku riječ: s= v×t što se može preformulisati u rečenicu: ,, Samo vjeruj da se trud isplati!”
- Fotografsko pamćenje- elaborativno kodiranje
Koristite slike da biste pamtili. Vaš mozak pamti vizuelno i prostorno, a što su slike živopisnije i realnije, vaš mozak bolje funkcioniše. Foer piše da morate da “uzmete oblike pamćenja na koje naši mozgovi ne mogu da se oslone i pretvorite ih u oblike pamćenja za koje su naši mozgovi stvoreni”. To se zove elaborativno kodiranje.
- Metoda ključnih riječi
Ova tehnika posebno je pogodna za učenje leksike stranog jezika, odnosno stranih riječi. Cilj je povezati novu riječ sa nekom poznatom. Nakon toga slijedi povezivanje riječi u rečenicu. Jednim pogledom na njih, se možete prisjetiti o čemu se u lekciji radi.
- Tehnika rimovanja
Ova tehnika neće možda biti laka tehnika za pamćenje svima jer nismo svi talentovani za sklapanje rima. To je takođe zgodna tehnika za pamćenje formula, ali i drugih stvari. Poenta je napraviti neki stih, nešto što se rimuje i upotrijebiti kao asocijaciju na pojam koji vas interesuje.
- Kognitivne mape
To je jedna od najpoznatijih metoda koja se koristi za lakše pamćenje . Ovo je jedna od vizuelnih mnemotehnika jer se povezuje centralni sa sporednim pojmovima i na glavni nam se odmah na mapi ucrtavaju i propratne adocijacije koje smo spremni logički da upotrijebimo. Mape uma predstavljaju vizuelno predstavljanje određene materije koju je potrebno naučiti.
- Pomodoro tehnika učenja
Riječ je o jednostavnom sistemu za upravljanje vremenom koji je 1980. godine osmislio Italijan Frančesko Ćirilo. Tehnika se bazira na korišćenju tajmera pomoću koga se učenje razbija na intervale od 25 minuta, nakon kojih slijedi pauza u kraćem intervalu.
Ovi intervali zovu se pomodori od italijanske riječi za paradajz i nazvani su tako po tajmeru u obliku paradajza koji je Frančesko koristio za učenje kao student.
Jedna od najčešćih grešaka i svakako navika koja nam često rad mozga nam svede na minimum je nedostatak sna. Ukoliko ste navikli da kasno idete da spavate, ne očekujte da ćete noć pred ispit otići ranije na spavanje i naspavati se prije sutrašnjeg dana već ćete zapravo biti još umorniji! Potrebno vam je bar nedjelju dana da biste navikli organizam da ranije idete na spavanje i da ranije ustajete bez poteškoća. Takođe potrebno vam je minimalno sedam sati sna da biste se odmorili nakon cjelodnevnog učenja. Naspavajte se i uz jasan cilj koristeći neku od metoda, pobijedite konfuziju i na brz način dođite do novih saznanja.