Putovanja su oduvijek bila sjajan način da se upoznaju nove kulture, steknu značajna iskustva i upoznaju novi ljudi. Na taj način učimo dosta o sebi, svojim sposobnostima za snalaženje van zone komfora, ali dosta toga i o drugima i svijetu izvan granica naše države. To lijepo zvuči, ali ipak nije dovoljna uvijek samo želja za otkrivanjem novih svijetova, već je potrebna dobra organizacija i naravno budžet, što za mlade ljude može biti izazov. Zato ovaj blog može poslužiti kao vodič sa korisnim savjetima za lakša i svakako povoljnija putovanja.
Letovi su često najskuplji dio putovanja i zato je neophodno pametno birati datume i kompanije, osim ako niste u obavezi da otputujete u konkretnom periodu. Ukoliko je moguće, izbjegavajte putovanja kada je „špic“ sezone, u vrijeme kada sve kompanije, hoteli i države gledaju što više da zarade od turista. Pored toga, bilo bi korisno nekoliko nedelja ili čak mjeseci unaprijed rezervisati let, posebno za neke dalje destinacije. U tim trenucima, možete baciti pogled na aplikacije poput Skyscanner-a i Google Flights-a. Isto tako sajtovi poput Aerogaga i Kiwi su isto od koristi. Naravno, uvijek postoji opcija da pratite redovno sajtove omiljenih avio kompanija, gdje na kalendaru možete vidjeti tačno kojim datumima možete „uloviti“ dobru priliku. Dobra prilika znači da, pored niže cijene, imate recimo direktan let i tako uštedite sebi i novac i vrijeme.
Pod pretpostavkom da ste spremni na avanturu, neki skuplji hotel ili apartman ne moraju biti vaš izbor. Hosteli su odlični, posebno za mlade, jer nude pristupačne sobe i priliku da upoznate nove ljude. Za one druželjubivije, postoji Couchsurfing, odnosno besplatan smještaj kod domaćina i tako možete iz prve ruke da se upoznate sa novom kulturom. Preporučljivi sajtovi, koji nude specijalne popuste, naročito za osobe koje često koriste njihove usluge, su Airbnb i Booking. U mnogim manjim mjestima, u državama koje vode računa o kontinuiranom razvoju svog turizma, možete naići na mjesta uz grad gdje možete i kampovati po vrlo povoljnim cijenama, pa ukoliko je to nešto što bi vam odgovaralo, obavezno prije putovanja provjerite da li postoji kamp tamo gdje idete.
Posebno zanimljiv online prostor je GuruWalk. Na tom sajtu možete naći besplatne „vodiče“, odnosno lokalce kojima to nije profesija, ali imaju dobru volju i spremni su da vam pokažu svoj grad i otkriju najbolja mjesta. Ukoliko ih je u tom trenutku raspoloživo više, možete da birate sa kim želite da provedete dan.
Ukoliko ste student, možete koristiti brojne studentske programe i stipendije u inostranstvu, poput Erasmus+, što je preporučljivo, jer tako možete na duži period ostati u nekoj državi, iskoristiti priliku da vidite što više gradova, a da usput imate smještaj i eventualno mjesečne stipendije. Ni za srednjoškolce nije rano da se navikavaju na putovanja i tako ranije osamostale. Jedna od popularnijih opcija u poslednje vrijeme je Flex program, koji vas može odvesti na skroz drugi kontinent, a da ne morate da razmišljate o smještaju, mjesečnim primanjima, a uz to je provjereno i sigurno za mlade putnike. Sve ovo je dodatna motivacija za učenje i bolje ocjene, jer što viši prosjek više je benefita koje možete da iskoristite.
Mladi putnici često koriste ISIC ( International Identity Card ), jer ova kartica nudi popuste na transport, smještaj, muzeje, restorane i sve ono što vam može biti potrebno i zanimljivo. Pored nje, postoji Eyca kartica koju mnogi mladi koriste za popuste u svojoj i drugim evropskim zemljama i na taj način imaju popuste na različitim mjestima.
Ukoliko niste još uvijek naučili da dobro upravljate novcem, što može biti svojstveno mladim ljudima, uvedite naviku da bilježite svoje troškove. Danas je to moguće u mnogim aplikacijama poput Trail Wallet ili Fortune City. Kada vidite na šta sve trošite svoj budžet bićete mnogo svjesniji kako sljedeći put bolje da ga rasporedite u skladu sa svojim mogućnostima i potrebama.
Koristite prilike za radna putovanja i volontiranja. To može biti neko UN volontiranje i/ili stažiranje, ali mogu biti i druge organizacije, ljetnji kampovi i slično.
Ukoliko vas interesuju recenzije i tuđa iskustva, uvijek možete pogledati na TripAdvisor-u, ali budite pažljivi jer neka mišljenja mogu biti vrlo pozitivna, dok neka druga za istu stvar skroz suprotna, pa ne treba slijepo pratiti sve što pročitate. Što se bolje pripremite za putovanje, ono će bolje i lakše proći, pa je bitno da istražite koja su to mjesta koja morate posjetiti, a da nisu samo ona koja su najviše promovisana, pa će tako vaše iskustvo biti autentično. Takođe, probajte hranu i piće na mjestima gdje ima dosta lokalnih ljudi, jer je vrlo vjerovatno da su ta mjesta pristupačna za skoro svačiji džep.
Putovanja u 21.vijeku mogu biti vrlo povoljna i dostupna, pa je glavni savjet mladima da što više koriste prilike koje im se nude, bilo da putuju sami ili u grupama, što može biti još povoljnije u nekim situacijama. Svako putovanje je nova lekcija i iskustvo koje vas može oblikovati.
Srećan put!