Studiranje u Sloveniji 2TM

Besplatne studije u Sloveniji

Studijski programi u Sloveniji realizuju se na pet univerziteta, 48 samostalnih visokoškolskih ustanova i 46 viših škola po Bolonjskom procesu, a svaki studijski program akreditovan je od Ministarstva za visoko školstvo, nauku i tehnologiju.

Ljubljana kao glavni i najveći grad u Sloveniji dobro je povezana sa svim evropskim destinacijama i predstavlja odličnu polaznu tački za neku buduću studentsku avanturu. Diploma stečena u Sloveniji priznata je u EU i skoro svim ostalim državama na svetu. Studenti iz Crne Gore koji završe studije u Sloveniji imaće već šanse za idealno zaposlenje u svoji zemlji, ali i bolji plasman na svetskom tržištu rada ako se odluče da krenu dalje. Za razliku od većine zemalja EU, studenti u Sloveniji mogu da rade potpuno legalno preko agencije koja se zove Studentski servis. Zarađen novac može bez problema da pokrije sve troškove studentskog života. Za mnoge od studenata ovo će biti i prvo radnu iskustvo u EU. Slovenija kao jaka socijalna država subvencionira ishranu svojim studentima. Ovo znači da za cenu od samo nekoliko evra studenti mogu da ručaju u nekim od najboljih restorana, ili ako su u žurbi, da gricnu nešto u nekom od brojnih lanaca brze hrane. Svim studentima dostupni su i međunarodni programi razmene studenta. Najpoznatiji program je Erasmus+.

Prilikom upisa na visokoškolske ustanove u Sloveniji u većini slučajeva nije potrebno polagati prijemne ispite (po pravilu, polaganje prijemnih ispita je neophodno samo prilikom upisa na umetničke i sportske fakultete, arhitekturu, zubnu protetiku), kao ni ispit iz znanja jezika. Samo neki studijski programi (medicina, zdravstvena nega, novinarstvo, farmacija, stomatologija itd.) zahtevaju sertifikat znanja slovenačkog jezika. Nakon upisa na fakultet studenti dobiće boravišnu dozvolu po osnovi studija što će im omogućiti bolju mobilnost unutar šengenske zone. Prva u nizu olakšica koje studentski život čini ljepšim i lakšim su potpuno besplatne studije na svim državnim fakultetima i višim školama u Sloveniji. Ovo važi za sve državljane Crne Gore. Nastava je obično na slovenačkom. Za studente iz Crne Gore kulturna i jezička barijera je minimalna. Slovenački jezik veoma je sličan i jako brzo se uči. Međutim, u želji za internacionalizacijom svojih visokoobrazovnih institucija sve više studijskih programa na slovenačkim fakultetima dostupno i na engleskom jeziku. Uglavnom za studiranje na engleskom sertifikat nije potreban, ali se od studenta očekuje da je sposoban pratiti nastavu i polagati ispite.