Na slici se nalaze panelisti sa okruglog stola

m!M na okruglom stolu o uključenju RE populacije

NVO Mladiinfo Montenegro je 5. decembra 2022. godine učestvovala na okruglom stolu pod nazivom ,,Kako do djelotvornog učešća RE populacije u sistemu odlučivanja” koji je organizovao Centar za monitoring i istraživanje u PR Centru u Podgorici.

Tokom panel diskusije, otvaranje i uvodnu riječ imala je Maja Bjelić, projektna koordinatorka u Centru za monitoring i istraživanje CeMI. Tokom uvodne riječi Maja je predstavila rezultate briefa pod nazivom: „Politička participacija RE populacije u Crnoj Gori“, i predstavila promotivnu kampanju koja ima za cilj podizanje svijesti javnosti o pravima i položaju pripadnika RE populacije u društvu.
Panelisti su bili Senad Sejdović, predsjednik Upravnog odbora Romskog savjeta i Andrija Đukanović, predstavnik NVO -a ,,Koračajte s nama – Phiren Amenca”.
Senad Sejdović govorio je o položaju RE populacije i uključivanju u sistem odlučivanja iz perspektive Odbora Romskog savjeta. Naveo je da je sadašnja situacije RE populacije mnogo lošija u odnosu na prošle godine, od 2013. godine se poteže pitanje o smanjenu cenzusa kako bi se i osnovala partija Roma koja bi mogla da ima ravnopravno učešće u politici. Naveo je današnja situacija mnogo gora jer vlasti im sada čak odbijaju i pozive za prijem, a kao glavni razlog za to Senad navodi diskriminaciju.
Nakon Senada riječ je imao i Andrija Đukanović koji je naveo da je njegova organizacija u prethodnom periodu kroz projekte dala veliki značaj u rješavanju pravnog statusa Roma u Crnoj Gori. Naveo je i da Roma nema na listama političkih partija, da čak političke partije ni ne žele ni da se osvrnu na njih. Naveo je da ova manjinska grupa, bez obzira na to osnovala svoju Demokratsku političku partiju Roma i da bi kao takva opstala neophodan je smanjen cenzus. Dodao je i da je danas čak i afirmativna akcija mnogo manja u odnosu na npr. 2015. godinu.
Prisutni učesnici imali su mogućnost da postavljaju pitanja, daju komentare i sugestije tokom diskusije. Za kraj zaključeno je da bez obzira što se ovaj proces kreće sporo, ima se pomaka, ali je potrebno veće razumijevanje i podrška. Bez ovoga ne možemo očekivati unapređenje položaja RE zajednice u Crnoj Gori.