NVO Mladiinfo Montenegro je 28. novembra 2022. godine učestvovala na online konferenciji: “Građanski i politički aktivizam mladih: iluzija ili realnost?”, koju je organizovao Centar za demokratiju i ljudska prava (CEDEM).
Uvodnu riječ imal i su dr. Klaus Fleshiner, regionalni direktor za Jugoistočnu Evropu, Fondacije Hanns Seidel, kao i Milena Bešić, direktorica Centra za demokratiju i ljudska prava. Klaus se zahvalio na odzivu učesnika i dao značaj jednoj ovakvoj temi. Milena je tokom svog izlaganja istakla da društvo nedovoljno obraća pažnju na učešće mladih, iz tog razloga CEDEM je uočio da je neophodno raditi na većem uključenju mladih kada su u pitanju donošenje odluka i politika. Ovim projektom su željeli da pitanje mladih ne bude samo fakultativno pitanje, već i pitanje od suštinske važnosti za razvoj društva. Takođe, predstavila je i publikaciju koja je realizovana u okviru ovog projekta. Predstavila je i istraživanje iz 2019. godine pod nazivom: “Političko i građansko učešće mladih u Crnoj Gori” i uporedila ga sa istraživanjem od prije deset godina.
Panel diskusije bile su realizovane u dvije grupe. Prvu grupu panelista/ tkinja bili su predstavnici državnog sektora, dok su drugu grupu panelista/tkinja činili predstavnici civilnog društva.
Prvu panel diskusiju pod nazivom “Državna perspektiva: Gdje su mladi u procesu donošenja odluka?” otvorili su panelisti/kinje Dorotea Deshishku, politički savjetnik Ministarstva kulture, sporta i mladih u Vladi Kosova, Anja Kečalović, savjetnik u Upravi za sport i mlade u Crnoj Gori, i Blazhen Maleski, član Upravnog odbora Regionalne kancelarije za saradnju mladih. U ovom dijelu Dorotea je istakla da su izazovi sa kojima se mladi u Crnoj Gori suočavaju veoma slični Kosovu. Mladi i u Crnoj Gori i na Kosovu su vrlo entuzijastični i imaju dosta ideja za učešće u politici, ali izazovi koji postoje kod njih odnose se na nedovoljnu komunikaciju, transparentnost i komunikaciju između institucija i njih. Zato na Kosovu postoji inicijativa za Državnu komisiju za mlade, jer je pitanje mladih međusektorno pitanje. Istakla je i najveći problem kod mladih nezaposlenost. Anja je istakla da kod većine mladih u Crnoj Gori učešće u donošenju odluka gleda kao na iluziju. Jedan od najvećih izazova za mlade u Crnoj Gori takođe je nezaposlenost, mentalno zdravlje kao i osjećaj nepovjerenja među mladima i institucijama, pored ovoga podijelila je i dobre prakse Vlade Crne Gore. Blazhen je istakao da imamo mjesta za stolom za mlade, ali da kada pitamo širu javnost i ljude iz civilnog društva vidjećemo da se mladi ljudi osjećaju osječeno i da postoje nepovjerenja prema državnim institucijama. On smatra da ako želimo da mladi budu više uključeni moramo da nađemo mehanizme za zapošljavnje mladih i da im se pruži prilika da prosperiraju u našem društvu, kao i da ne odlaze u druge zemlje.
U drugom dijelu panel diskusije pod nazivom “Perspektiva civilnog društva: Gdje su mladi u procesu donošenja odluka?” priliku za diskusiju imali su panelisti/kinje Miljana Pejić, generalni sekretar Nacionalnog savjeta mladih Srbije, Meris Bećović, generalni sekretar Vijeća mladih Federacije Bosne i Hercegovine, kao i Françeska Muço, generalni sekretar mreže mladih profesionalaca iz Albanije. Tokom ovog dijela diskusije su se više odnosile na učešće mladih uopšteno, a ne samo političko učešće. Istakli su da kroz osnaživanje ideja, podrške donosioca odluka moguće je postići pozitivan rezultat u određenom području.
Prisutni učesnici imali su mogućnost da postavljaju pitanja, daju komentare i sugestije tokom panel diskusija. Za kraj završnu riječ imali su predstavnici civilnog društva i naveli su da je potrebna sinergija sa ostalim organizacijama mladih u bilo kom sektoru kako bi se postigli rezultati i da ovo pitanje nije samo međunarodno pitanje nego i regionalno jer dijelimo slične izazove koje zajedničkim snagama možemo prevazići.