Šta je volontiranje i kako to učiniti?

Volontiranje je doprinos vašeg slobodnog vremena i vaših resursa cilju, potrebi ili misiji u koju vjerujete, bez sticanja finansijske koristi.

Tačan datum uspostavljanja koncepta je teško odrediti. Riječ potiče od latinskog „voluntarius“, što znači „po svojoj volji“. Na francuskom, međutim, riječ „volontaire“ korišćena je kao referenca na dobrovoljno služenje vojnog roka.
Tehnički, čak se i jedan od svih naših predaka može smatrati primarnim dobrovoljcem. On je pomogao da napravi ognjište za svog komšiju iz obližnje pećine, ne očekujući nešto uzvratno.
Prvi tragovi volontiranja mogu se uočiti već u srednjem vijeku u Britaniji, odnosno 12. i 13. vijeku kroz pomoć bolesnima i siromašnima. Međutim, osnivanje većih institucija kao što je prva Volonterska kuća u Filadelfiji (1736) ili IMCA (1844) počelo je da daje okvire konceptu. Promocija dobrovoljnog neplaćenog rada počela je u danima “čovjeka nauke” i imala je različite puteve širom svijeta.
Postojao je veliki uticaj američkih nevladinih organizacija poput Rotari kluba ili Crvenog krsta koje su se širile širom svijeta sa ciljem da služe drugima. Trenutno postoje hiljade volonterskih organizacija širom svijeta sa željom da doprinesu većem cilju ili jednostavno da budu od koristi za pojedince koji traže pomoć od drugih.
Recimo da želite da putujete u Južnu Ameriku. Naći ćete domaćina kome je potrebna pomoć na njihovoj farmi avokada. Pošto znate mnogo o avokadu, odlučili ste da volontirate i pomognete im. Nudite svoj rad i znanje – nahranjeni ste i obezbijedili ste prostor za spavanje. Neki volontiranje pretvaraju u način života, putujući sa kontinenta na kontinent u zamjenu za svoje kuvarske ili stolarske vještine.
Kategorije volontiranja
Prema najnovijem izveštaju UN volontera, postoji 5 kategorija volontiranja:
Uzajamna pomoć – aktivnosti pomoći od osobe do osobe u kojima ljudi volontiraju kao odgovor na potrebe određene grupe ili zajednice.
Usluga – volonteri odgovaraju na uočene potrebe druge osobe.
Kampanja – kolektivna akcija grupe ili pojedinca da ojača glasove „marginalizovanih“ i promijeni status quo.
Učešće – učesnici daju svoje vrijeme da se uključe u rad sa mehanizmima upravljanja i donošenja odluka.
Slobodno vrijeme – to su volonterske aktivnosti koje izražavaju interese učesnika kao što su umjetnost, sport i kultura. Oni i dalje doprinose širem blagostanju.
Gdje da počnem?
Prvo pitanje koje treba da postavite sebi je šta znate i umijete, i kako želite da doprinesete društvu. Definišite rezultate koje želite da postignete. Važno je da definišete svoje kompetencije, vještine i interesovanja kako se ne biste uključili u aktivnost koja crpi svu energiju iz vas. Možda ste u djetinjstvu sanjali da se pretvorite u klovna i usrećite mlade, ili ste željeli da jašete konje i brinete o njima, ali su vam stari zabranili? Ili ste odavno željeli da radite u Evropskoj komisiji i pričate italijanski kao Adriano Celentano?
Drugi korak je istraživanje o organizacijama koje traže volontere. Pronađite organizaciju koja vas najviše zanima i koja ima jasne ciljeve. Istražite sve lokalne i inostrane organizacije za koje mislite da možete dati svoj doprinos, ali i koje vas mogu nečemu naučiti. Možete da koristite web stranice koje vam pomažu da pronađete prilike za volontiranje, kao što su Volunteer Match, Vorkavai ili VVOOF.
Treći korak je da razgovarate o vremenu i formatu za koji želite da volontirate. To može biti volontiranje jednom nedeljno u vašoj lokalnoj zajednici ili skloništu za životinje ili jednom mjesečno tokom velikog događaja. Međutim, to može biti dugotrajno volontiranje tokom Erazmus solidarnosti od 2-12 mjeseci. Sve zavisi od vas, ali važno je da definišete svoju dostupnost.
Poslednji korak je priprema aplikacije. Tretirajte to ozbiljno kao da se prijavljujete za posao. Pripremite se i pripremite pitanja za organizacije. Vrijeme je da se raspitate o očekivanjima, mogućnostima i pravilima.
Ako ste primljeni, to je korak ka tome da postanete bolja osoba!
Ako je to potrebno, moraćete da prođete kroz pripremu ili neku vrstu obuke. U zavisnosti od toga da li volontirate lokalno ili međunarodno, možda ćete morati da pripremite sva dokumenta, kao i avionske karte. Avantura počinje!
I naravno, nikada ne osjećajte pritisak da napustite organizaciju ako se tamo ne osjećate dobro.
Šta se očekuje od volontera?
Zapamtite da se od vas kao volontera obično ne očekuje da budete profesionalac. Zato je važno da na prvom mjestu budete jasni o svojim vještinama i kompetencijama. Određeni nivo znanja ili jednostavno motivacija za učenje bi trebalo da bude dovoljan! Donesite nove ideje, navike i sopstvenu atmosferu na mesto. Zbog toga su često potrebni volonteri. Nove ideje mogu pomoći da se preoblikuje trenutni stil rada u organizaciji. Budi ono što jesi!
Prednosti volontiranja
-Stičete samopouzdanje – kada doprinosite misiji, počinjete da se osjećate moćno u pogledu mogućnosti promjene. Nema ništa bolje od osjećaja da možemo da utičemo i da zaista nešto promijenimo!
-Naučite nove vještine, bilo da su tehničke ili lične. Možda ćete naučiti kako da farbate zidove, pripremate peruanske obroke, brinete o konjima, kako da se ponašate sa psima, kako da uspostavite dobar odnos sa djecom u učionici ili kako da plešete tradicionalni kiparski ples. Ako ste otvoreni za nova iskustva i spremni da isprobate nove stvari, vidjećete ogromnu količinu različitih vještina koje ste stekli!
-Upoznaćete ogroman broj prijatelja! Vjerovatno nećete biti jedini volonter u mjestu/organizaciji. Imaćete priliku da upoznate druge volontere i možda postanete dobri prijatelji.
-To može unaprijediti vašu karijeru! Volontiranje vam definitivno može pomoći da steknete iskustvo u vašoj oblasti ili uspostavite veze koje bi vam pomogle da kasnije pronađete posao.
-Osjeti kako je biti dio zajednice. Uključite se i doprinosite dok živite u potpuno novom okruženju. Ne upoređujte standarde sa mjestom gdje živite. Ako volontirate u rezervoaru za životinje u Amazoniji, postoji velika šansa da nećete spavati u hotelu. Uživajte u trenucima!
-Na kraju, ali ne i najmanje važno, vjeruje se da vam volontiranje pomaže kod depresije i poboljšava vaše mentalno zdravlje. Volontiranje vas održava društvenim, što dokazano smanjuje depresivne epizode. Ako radite sa životinjama ili kućnim ljubimcima, to takođe ima koristi za smanjenje stresa.
Prema studijama među odraslim Amerikancima, pokazalo se da vas volontiranje čini srećnijim u poređenju sa odraslima koji ne volontiraju. Zašto onda ne probati?
Poteškoće volonterskog rada
Kao što smo ranije spomenuli, volontiranje je nevjerovatno, ali je važno biti spreman za eventualne zamke ili teške situacije.
-Izgaranje zbog podcijenjenost, preopterećenosti i stresa. Neki volontere tretiraju kao besplatnu radnu snagu, stoga je ispitivanje organizacije/domaćina prije dolaska ključno!
-Neorganizovanost menadžmenta unutar organizacije. Možda nemate uvijek vrlo jasne zadatke ili stvari koje treba da uradite.
-Kulturni šok. U zavisnosti od toga gdje volontirate, postoji šansa da ćete doživjeti kulturni šok zbog hrane, uslova života i pravila na radnom mjestu. Imajte otvoren um i pokušajte da sve shvatite kao novo iskustvo koje može samo da vas obogati.
Ako bude stvarno loše, uvek postoji mogućnost da odete! Međutim, kao što je pokazano, volontiranje ima više koristi nego nedostataka. Razmislite šta želite da radite, uradite odgovarajuće istraživanje i usudite se da volontirate!