na slici su ucesnici radionice o vodjenju omladinske nvo

m!M organizovala radionicu o vođenju omladinske NVO u Podgorici

NVO Mladiinfo Montenegro  je 7.5.2022. godine organizovala radionicu o vođenju omladinske NVO, u okviru Erasmus+ projekta ,,SETYN: Socially Empowered and Transparent Youth Network”, u Mtel Digitalnoj Fabrici. Na ovoj radionici predstavljen je i priručnik ,,Kako se vodi omladinska NVO” koji je nastao kao rezultat SETYN projekta.

SETYN projekat je za cilj imao promovisanje dobrog upravljanja omladinskim nevladinim organizacijama na prostoru Zapadnog Balkana i Evropske unije, da pomogne razvoj efikasnih, održivih i otpornih omladinskih zajednica ali i povećanje njihovih organizacionih kapaciteta kada je u pitanju efikasno upravljanje programima koji će angažovati, povezati i osnažiti mlade u različitim krajevima svijeta.

Prisutni su na početku imali priliku da se upoznaju sa radom NVO Mladiinfo Montenegro kao i oblastima kojima se ova organizacija najviše bavi, a to su: 1. informisanje i mediji; 2. edukacija i poboljšanje zapošljivosti; 3. volonterizam i omladinska politika. Kada je riječ o prvoj oblasti učesnici radionice su se upoznali sa različitim prilikama koje se nude mlađim naraštajima kao i načinima kako da se o njima informišu gdje jednu od glavnih spona predstavlja upravo sajt  www.mladiinfo.me  koji se brine o informisanju o različitim obukama, stipendijama, razmjenama koje postoje. Druga oblast tiče se upravo organizovanja različitih radionica, seminara, debata čiji je glavni cilj inkluzija mladih s posebnim akcentom na njihovu edukaciju. Treća oblast obuhvata volonterski servis koji okuplja volontere ove organizacije koji su zaduženi za organizovanje različitih događaja, od humanitarnih akcija do organizacije follow-up radionica na kojima se predstavljaju različiti projekti u kojima je ova organizacija coordinator ili partner.

Drugi dio bio je rezervisan za prezentaciju projekta SETYN: Socially Empowered and Transparent Youth Network koji je nastao u okviru Erasmus+ projekta podržanog od Evropske Unije a čiji koordinator je bila NVO Mladiinfo Montenegro u partnerstvu sa 7 zemalja. Kao glavni cilj projekta istaknuta je želja za pomoć samim organizacijama u smislu njihove samoodrživosti, upravljanja finansijama, strukturisanosti same organizacije, pisanja projekata, itd. U okviru projekta održana su dva treninga u Ulcinju, Crna Gora, gdje je prvi trening bio rezervisan za edukaciju vođenja nevladine omladinske organizacije a drugi trening je fokus stavio na finansije. Učesnici tog projekta imali su priliku da saznaju kako se pišu projekti, koje su glavne stavke kada je u pitanju budžet samog projekta, te šta je sve potrebno da znaju oni koji vode organizaciju.

Kao rezultat već pominjanog SETYN projekta nastao je priručnik ,,Kako se vodi omladinska NVO”. Učesnici su imali priliku da saznaju sadržaj tog priručnika, njegovu strukturisanost kao i glavne teme koje su već spominjane kao što su: strateško planiranje, komunikacijske strategije, prikupljanje sredstava, poziva za podnošenje predloga, Erasmus plus i Erasmus korpus solidarnosti.  Učesnicima je bila posebno interesanta SWOT analiza sa kojom su se prvi put susreli a koja predstavlja tehniku strateškog menadžmenta putem kojeg se uočavaju strateški izbori dovođenjem u vezu snage i slabosti preduzeća sa šansama i prijetnjama u okruženju. Naznačena je primjenljivost ove analize ne samo kada je u pitanju strateško planiranje nego i svakodnevne situacije.

Posljednji dio radionice bio je rezervisan za prezentaciju projekta O’visor koji je takođe podržan od strane Evropske unije kroz program Europe for Citizens. Učesnici su tom prilikom imali mogućnost da se upoznaju sa ciljevima tog projekta kao što su jačanje jedinstva Evropske unije i pružanje podrške Zapadnom Balkanu na putu ka EU; poboljšanje volonterskih politika na transnacionalnom nivou kao i stvaranje novog modela lokalnog razvoja, bitnosti uloge volontera, ugroženih grupa i manjina sa fokusom na izbjeglice i migrante. Upoznavanje učesnika sa ovim projektom bilo je od važnosti zbog aktuelne Karl Poper debate koja se organizuje u okviru ovog projekta a u kojoj pravo učešća imaju timovi sastavljeni od 3 učesnika prilikom koje će dobitnik na nacionalnom nivou imati priliku da predstavlja Crnu Goru na međunarodnom takmičenju u Sarajevu.