NVO Mladiinfo Montenegro je 26.03.2022. godine predstavila priručnik “Kako se vodi omladinska NVO” kao produkt projekta SETYN (Socially Empowered and Transparent Youth Network) koji je podržan od strane Evropske komisije kroz Erasmus+ program. Radionica je održana u hotelu Delfin u Herceg Novom.
Projekat je sproveden od strane Mladiinfo Montenegro u saradnji sa organizacijama iz Sjeverne Makedonije (Mladiinfo International), Slovačke (Mladiinfo Slovensko), Poljske (Mladiinfo Poland), Srbije (Klub za osnaživanje mladih 018), Kosova (ACCESS), Albanije (Balkan youth activism) i Bosne i Hercegovine (BRAVO).
Prilikom predstavljanja priručnika učesnici su upoznati sa njegovim sadržajem, svrhom, ciljnom grupom, vizijom, misijom kao i mnogim drugim elementima ovog priručnika. Prvenstveno, učesnici su imali priliku da se bolje upoznaju sa SETYN projektom prilikom čega je naznačeno da on za cilj ima pobošljanje upravljanja i vođenja kao i inkorporacija inovativnih kapaciteta u omladinskim organizacijama.
Priručnik je sastavljen od sljedećih elemenata: osnovnih informacija o samom projektu i priručniku, misije, vizije, strateških ciljeva, aktivnosti, strateškog planiranja, komunikacijskih strategija, prikupljanja sredstava i poziva za podnošenje prijedloga, Erasmus plus i Erasmus korpus solidarnosti, pisanje projekta kao i zaključak.
Govoreći o viziji same organizacije naznačeno je da ona mora biti sažeta, lako razumljiva i ostvariva ted a pruža odgovore na pitanja šta organizacija treba da postigne i dostigne, kao i kako treba da izgleda u budućnosti.
Treći dio ticao se strateškog planiranja same organizacije koje je od presudnog značaja kada je u pitanju dugoročni pravac rada organizacije, a posebno se istakla nužnost njegovog zapisivanja zbog boljeg razumijevanja svih aktera.
U četvrtom dijelu učesnici su imali priliku da se bolje upoznaju sa nužnošću razvijanja komunikacijskih strategija tokom procesa upravljanja jednom organizacijom. U tom smislu, od velike važnosti bilo je usklađivanje prave poruke sa pravom ciljnom grupom kako bi komunikacija doživjela svoju potpunost.
Pretposljednji dio tiče se informacija u vezi prikupljanja sredstava za dugoročnost i otpornost same organizacije ali i upoznavanje sa načinima njihovog finansiranja. Takođe, priručnik sadrži i osnovne informacije o programima koje nudi Erasmus+ kao vodeća institucija za inkorporiranje mladih naraštaja.
Na kraju, zaključci ovog priručnika tiču se značaja pojačane aktivnosti mladih kao i njihovoj edukaciji u pravcu stvaranja novih vještina, podizanju samopouzdanja, stvaranju prilika za učenje i širenje vidika. U tom pravcu, priručnik kao dio projekta predstavljen je upravo kao pokušaj pobošljanja načina rukovođenja jednom organizacijom ali i razmatranje već postojećih načina za njeno upravljanje sve u cilju pronalaženja adekvatnih rješenja.