m!M na panel diskusiji o ulozi transnacionalnog organizovanog kriminala u korupciji

Predstavnici NVO Mladiinfo Montenegro prisustvovali su panel diskusiji o ulozi transnacionalnog organizovanog kriminala u korupciji, 16. decembra 2020. godine putem Zoom platforme.
Lucia Bird iz organizacije Global Initiative je govorila o ulozi žena i muškaraca u organizovanom kriminalu, dok je veći fokus bio na žene.
„Smatra se da neke žene nisu pasivni posmatrači u aktivnostima organizovanog kriminala, ali igraju ulogu agenta“, kazala je Lucia Bird.
Ona je naglasila da se žene najčešće koriste kao kuriri koji prenose poruke, jer se manje istražuju od strane agencija za sprovođenje zakona.
„Žene se takođe koriste i kako sredstvo za pregovaranje“, istakla je Lucia.
„Kad se počnemo baviti otpornošću na organizovani kriminal i definiciju šta zapravo to znači, to je mogućnost zajendice da odgovori na organizovani kriminal a da istovremeno zadrži funkcionalne kapacitete“, kazala je Lucia.
U toku panel diskusije obratio se i Juan Camilo Cock iz fondacije Alvaralice, koji je govorio o tome kako se organizacije građanskog društva mogu bolje angažovati u saradnji sa vlastima u oblastima u kojima oni rade.
„Prvenstveno radimo na programima za suzbijanje nasilja, i to primarno sa mladim ljudima. Dakle, mi smo jedna mala nevladina organizacija, radimo u Kaliju koji je treći grad po veličini u Kolumbiji, koji ima oko dva miliona stanovnika. Grad u kojem radimo ima visok nivo nasilja i dešava se dosta ubistava“, istakao je Juan Camilo Cock.
On je naglasio da je u Kaliju po istraživanju ubistava iz 2018. godine bilo: 92% na javnom prostoru, 41% žrtava je bilo mlađe od 24 godine, 26% tuča, 43% odmazde dok je 41% bilo u najopasnijim gradovima.
Juan Camilo je govorio i o prednostima organizacija civilnog društva.
Juan je istakao da su prednosti organizacija civilnog društva sledeće: imaju povjerenja zajednica koje često nemaju povjerenja u državnu policiju, jači korijeni u lokalnim zajednicama, posebno u društvenim organizacijama, manje stabilnosti od države, ali više stabilnosti od pojedinih vlada, mogu biti inovativnije i prilagodljivije od vlade.
Direktorica CD Instituta iz Albanije, Krisela Hackaj se obratila na panel diskusiji i govorila je o tome kako funkcioniše civilno društvo u Albaniji.
“Imamo 11 hiljada regrutovanaih organizacija, ali samo oko dvije hiljade su ekonomski aktivne”, istakla je Krisela Hackaj.
Na kraju panel diskusije obratila se Generalna sekretarica za nacionalni odbor u Trgovinskoj komori u Albaniji Ardita Seknaj, koja je govorila nešto više o organizaciji gdje radi, i o njihovoj saradnji sa vladom.
„Imamo tri nivoa na kojima smo izgradili našu saradnju sa vladom. Prvi je standardni i radi se o zagovaranju politika, drugi je tržišno rješenje za privatni sektor i treći su kampanje za podizanje svijesti“, kazala je Ardita Seknaj.
Na kraju panel diskusije učesnici su iznijeli svoja mišljenja na osnovu predstavljenih izlaganja.