Kako odlučiti je li novi posao prava prilika za vas

Kako odlučiti je li novi posao prava prilika za vas

Bilo da aktivno tražite posao ili je lovac na talente došao do vas, morate odlučiti je li konkretna poslovna prilika prava za vas. Kako možete odlučiti šta zapravo želite? Slijedi lista pitanja i briga koju morate imati pred sobom ako vam je ponuđen posao ili čak poziv na intervju za posao.

Šta treba platiti?
Ako vam se traži da platite za priliku da radite za neku kompaniju, treba odmah da se udaljite. Naravno, oni neće reći “Platite nam ovoliko novca“, ali ako počnu govoriti da morate platiti za proizvode ili usluge, treba da ih napustite. Morate biti oprezni jer mogu pokušati da vam smjeste, govoreći da ne morate platiti odmah nego vremenom. Dalje, ako ne biste primali platu nego samo proviziju, to je još jedan razlog da odustanete.
Ko pita?
Ako se lovac na talente bavi time samo nekoliko mjeseci ili čak nekoliko godina, nije vjerovatno posvećen tome kao pravoj profesiji. Postoje profesionalne agencije sa dugačkom istorijom i dobrom reputacijom. Obično ove izvršne firme za regrutaciju nijesu ogromni konglomerati sa tek nešto više od e-mail-a i broja telefona. Vidi se po vebsajtu jesu li to pravi ljudi ili je u pitanju jedan mlin za zapošljavanje gdje stiču proviziju od vaše volje da dođete na intervju.
Ovaj tip lovca na talente čak priznaje u intervjuima da oni samo pokušavaju popuniti kvotu. Oni moraju imati tri kandidata za svaku poziciju, na primjer, a vi ste broj tri. To znači da nijesu probirljivi. Ne želite lovca na talente koji će zvati vašeg šefa za preporuku kada kompanije koje predstavljaju ne misle ozbiljno da vas zaposle. To bi vam samo moglo zakomplikovati odnose na poslu i ugroziti ugled kao član tima.
Šta vam je motivacija?
Kada vas lovac na talente pronađe, imate svako pravo da pitate šta ima od toga. Postoje razni poslodavci i morate odrediti da li ova osoba koja vam maše šargarepom ispred nosa zaparavo brine o vašim potrebama. Reći će da brinu, ali da li zaista? Mnogi od njih dobiju nadoknadu za svako uspješno zapošljavanje. Nekima se dodjeljuje procenat od vaše zarade za sljedeću godinu ili čak dvije godine.
Stvarno ugledne firme za zapošljavanje će iznijeti profesionalno zapošljavanje veoma različito od lovaca na talente. Obično oni traže da razviju vezu sa vama, saznajući šta zapravo želite prije predlaganja intervjua za posao. Ako firma koristi proces istraživanja pri zapošljavanju, na primjer, radije nego jednostavno pozivanje da nađe kandidate, možete se pouzdati u ponude koje prave i intervuje za posao koje predlažu.
Moram li se seliti?
Možda će vas lovci na talente pokušati preseliti na drugo mjesto. Vaš posao sam po sebi može zahtijevati preseljenje radi promocije. Šta raditi u ovim slučajevima? Morate zaista istražiti standard života u mjestu gdje biste bili poslati i, naravno, pričati o tome sa partnerom. Ono što izgleda kao savršena prilika za vas, mogla bi biti noćna mora za porodicu, ako imate djecu ili tinejdžere.
Treba li da prihvatim posao?
Ako dobijete ponudu za posao od lovca na talente, treba da razmotrite opcije pažljivo sa prijateljima, porodicom i drugim ljudima od povjerenja. Posao lovca na talente je da vi prihvatite posao. Oni nijesu plaćeni dok vi ne pristanete, ili neko drugi.
Kada tražite posao, ostanite obazrivi na uplate posrednicima. Ako ste uključeni u proces gdje se neko plaća da bi vas zaposlio, provjerite je li firma ugledna i da poslodavci nijesu samo lovci na talente koji traže brzu lovu.