m!M na konferenciji CEDEM-a

Predstavnica NVO Mladiinfo Montenegro prisustvovala je pres konferenciji Centra za demokratiju i ljudska prava u okviru projekta ”Do socijalne, kroz ekonomsku sigurnost i jednakost svih”, koji je podržalo Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, 8. decembra u 14h, u PR Centru.
Tema konferencije je bila: “Diskriminacija u području rada i zapošljavanja među RE populacijom“, dok su o toj temi govorili: Projekti koordinator CEDEM-a Matija Miljanić, Predstavnica CEDEM-a Dijana Bošković i Predsjednica sudskog savjeta Vesna Simović Zvicer.
“Etničko distanciranje u odnosu na manjinsku populaciju nije samo socijalno-psihološko, već i značajno društveno, pa i političko djelovanje, a borba protiv diskriminacije traži društvenu i iznad svega političku volju i odlučnost”, kazao je Matija Miljanić.
On je istakao i da diskriminacija u području rada i zapošljavanja među romskom i egipćanskom populacijom predstavlja jedan od ozbiljnijih problema u Crnoj Gori, a posljednja istraživanja o diskriminaciji upravo ukazuju na to da najviši stepen diskriminacije mjerimo u oblasti zapošljavanja.
Najviši stepen diskriminacije u Crnoj Gori izražen je prema Romima 36.2 odsto.
Dijana Bošković je istakla, da je projektom proširena lista postojećih članova mreže lokanih koordinatora za borbu protiv nasilja u porodici, dječjeg prosjačenja i prisilnih brakova.
“Izrađen je Vodič o poslovanju u duhu nediskriminacije čija je autorka gospođa Simović-Zvicer. Održana je i dvodnevna obuka za predstavnike/ce Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, centara za socijalni rad i predstavnika lokalnih samouprava iz Herceg Novog, Nikšića i Bijelog Polja. S obzirom na važnost uključivanja poslodavaca održan je jednodnevni trening za poslodavce iz pomenutih opština, o značaju suzbijanja stereotipnog ponašanja prema ranjivim grupama”, kazala je Dijana.
Vesna Simović Zvicer je naglasila da je novi Zakon o radu stupio na snagu u januaru ove godine i da je tu predviđena značajna novina u pogledu tereta dokazivanja.
“U slučaju da imamo lice koje je kandidat za zapošljenje ili se radi o zapošljenom licu, ili o licu kom je prestao radni odnos, ali je pokrenuo postupak za zaštitu zbog toga što smatra da je prestanak radnog odnosa bio posljedica diskriminacije, predvidjeli smo da će teret dokazivanja biti na poslodavcu”, kazala je Vesna.
Organizovane su tri radionice za nezaposlena lica na evidenciji Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, kao i za žrtve nasilja u porodici.
CEDEM
CEDEM
CEDEM