Predstavnica NVO Mladiinfo Montenegro učestvovala je na konferenciji “Pregovori u oblasti politike konkurencije i državne pomoći: naučene lekcije i budući izazovi”, koju je organizovala Crnogorska panevropska unija (CPEU), uz podršku Balkanskog fonda za demokratiju, Njemačkog Maršalovog Fonda SAD-a i Ambasade Kraljevine Norveške.
U okviru konferencije su bila tri panela i prisustvovali su predstavnici institucija i eksperti iz oblasti konkurencije iz zemalja regiona – Crne Gore, Srbije i Sjeverne Makedonije, koji su putem Zoom aplikacije uputili svoja izlaganja.
Konferenciju je započela ministarka ekonomije Dragica Sekulić koja je rekla je da je 30. juna ove godine otvoreno Poglavlje 8 i da je riječ o najkompleksnijem poglavlju u procesu pristupanja EU. Ministarka je navela da zakoni i propisi koji proističu iz Poglavlja 8 daju jasne instrukcije o tome kako se ponašati jednako prema svim preduzećima kako bismo zaštitili konkurenciju i kako bismo dozvoljenu državnu pomoć sprovodili na način koji je prihvatljiv.
“Prilagođavanje našeg zakonodavstva i naših institucija u oblasti konkurencije znači da moramo zaboraviti na intervencionizam, moramo zaboraviti na sve ono što se smatra povlašćenim privrednim društvima u jednom sistemu ma kakvo bilo njihovo vlasništvo,“ navela je je ministarka Dragica Sekulić.
Predsjednica Crnogorska panevropska unija (CPEU) Gordana Đurović kazala je da je tema politike konkurencije i državne pomoći horizontalna tema i ona pogađa sve sektore i direktno utiče na svakodnevni život. Ona je navela da se kod konkurencije sukobljavaju dva ključna koncepta.
„Jedan je da mi prepoznajemo da u našim ekonomijama postoje kompanije od posebnog nacionalnog interesa, a da s druge strane moramo da prihvatimo pravila fer konkurencije koja podrazumijevaju da naša preduzeća, sa malog crnogorskog i malo većeg regionalnog tržišta, treba da se u ovoj ranoj fazi prilagode državama članicama koje su od nas razvijenije i imaju snažniju podršku evropskih strukturnih fondova“, objasnila je Đurović.
Na posljednjem, trećem panelu riječ je imao i dekan Ekonomskog fakulteta u Podgorici prof. dr Nikola Milović koji je rekao da je da je politika konkurencije, u odnosu na ono što je Crne Gora stvarala kada je započela proces samog pridruživanja, morala da prođe kroz određene faze.
Dekan Ekonomskog fakulteta Univerziteta Crne Gore prof. dr Nikola Milović kazao je da je politika konkurencije, u odnosu na ono što je Crne Gora stvarala kada je započela proces samog pridruživanja, morala da prođe kroz određene faze.
„Te faze su itekako vidljive, i u tim fazama se vidi izuzetan napredak koji je napravljen u toj oblasti. Nije slučajno da je EU na kraju otvorila i Poglavlje koje se tiče politike konkurencije i nije slučajno da je Poglavlje 8 toliko bitno za samu EU“, smatra Milović.
Dekan je naveo da da oko politike konkurencije nema pregovora, navodeći da postoje jasno zacrtana pravila koja moraju da se poštuju.