Vlada Japana pokrenula je poziv za podnošenje prijedloga projekata za bilateralnu razvojnu pomoć u okviru programa “Naučno-tehnološko i istraživačko partnerstvo za održivi razvoj“ (SATREPS). To je program Vlade Japana koji promoviše međunarodna zajednička istraživanja u cilju rješavanja globalnih pitanja.
OBLAST:
nauka i istraživanje
OPIS
SATREPS je kreiran kao zajednički poduhvat sljedećih japanskih institucija: Ministarstva vanjskih poslova (MOFA), Japanske agencije za međunarodnu saradnju (JICA), Ministarstva obrazovanja, kulture, sporta, nauke i tehnologije (MEXT) i Japanske agencije za nauku i tehnologiju (JST) / Japanske agencije za medicinska istraživanja i razvoj (AMED).
Cilj programa je da se promoviše međunarodna saradnja između istraživačkih institucija iz Japana i drugih zemalja u cilju sticanja znanja koja su neophodna za rješavanje globalnih problema poput zaštite životne sredine i energetike, bioloških resursa, prevencije katastrofa i zaraznih bolesti. Program takođe nastoji da obezbijedi jačanje kapaciteta istraživačkih institucija u zemljama u razvoju kroz realizaciju zajedničkih istraživanja.
Oblasti istraživanja predviđene programom su: životna sredina i energetika, biološki resursi, prevencija i ublažavanje katastrofa i kontrola zaraznih bolesti. Period saradnje u okviru implementacije projekata je od tri do pet godina. Važno je napomenuti da je neophodno da postoji ostvaren kontakt između odgovarajućih istraživačkih institucija iz Crne Gore i Japana, odnosno da obje strane moraju zajedno podnijeti odgovarajuće aplikacije kako bi bile razmatrane za finansiranje.
USLOVI
· Specifična zajednička istraživačka struktura mora biti dobro pripremljena između istraživačkih institucija u dotičnoj zemlji i onih u Japanu koje će sprovesti zajedničko istraživanje.
· Moraju se potvrditi sadržajna i izvodiva struktura za rad u istraživačkim institucijama u dotičnoj zemlji kako bi se zajedničko istraživanje moglo na odgovarajući način sprovesti.
· Mora se zatražiti pomoć putem Službene razvojne pomoći (ODA) koja se odnosi na zajedničko istraživanje dotične zemlje i mora se potvrditi da će traženi projekat doprinijeti razvoju ili obnovi ekonomije i društva u okolnim područjima.
· Zajedno sa ODA zahtjevom, istraživačke institucije u Japanu moraju podnijeti prijedlog istraživanja JST/AMED-u i JST/AMED mora ocijeniti sadržaj projekta kao istraživanje vrijedno odabira.
· Otvoreni poziv za ovu godinu JFY2020, na isti način kao i JFY2019, uspostaviće puno toga za prijedloge saradnje, posebno s Afrikom i iskorištavanje ICT-a (osim za kontrolu zaraznih bolesti), odražavajući “Preporuke prema TICAD7” od savjetodavnog odbora za promovisanje naučne i tehnološke diplomatije. Da bi se prijavio za ovu grupu, podnosilac zahtjeva mora označiti potvrdni okvir da li se projekat podudara s Nacionalnim razvojnim planom ili STI za Plan održivog razvoja u prijavnom obrascu.
NAČIN PRIJAVE
Zainteresovane institucije se mogu prijaviti popunjavanjem aplikacionog formulara koji se može preuzeti na sajtu i slanjem istog na e-mail adresu Ministarstva vanjskih poslova: economic.diplomacy@mfa.gov.me . Mole se aplikanti da o podnošenju aplikacije informišu i Ministarstvo nauke.
ROK ZA PRIJAVU:
12. oktobar 2020. godine