Upravljanje brendom u digitalnom ekosistemu

m!M održala radionicu „Upravljanje brendom u digitalnom ekosistemu“

NVO Mladiinfo Montenegro održala je radionicu na temu „Upravljanje brendom u digitalnom ekosistemu“, u hotelu CentreVille u Podgorici, 27. avgusta 2020. godine.
Predavač na radionici je bio Doc. dr Luka Uskoković – ekspert u oblasti marketinga i brend menadžmenta. U prvom dijelu radionice Uskoković je prisutnima objasnio kako da unaprijede poslovanje digitalizacijom procesa.
„Digitalizacija nije imaginacija, budućnost pružanja usluga se već dešava. Uticaj nove ere digitalnih komunikacija izložio je uslužne organizacije ogromnim promjenama raskidajući tradicionalne uslužne procese i omogućavajući pružanje usluga i razmjenu iskustva 24/7 u tzv. realnom vremenu. Počnite digitalizaciju usluge kreiranjem dnevnog sadržaja, napravite interaktivan odnos potrošača sa vašim osobljem i vašim brendom. Socijalizujte uslužni brend tako da razvijete mrežu svih konzumenata koji će komunicirati vrijednost koju generiše vaš biznis. Vaše prisustvo na društvenim mrežama i Internetu više nije dovoljno. Online i virtuelno okruženje morate integrisati sa tradicionalnim i koordinirati marketing napore u privlačenju novih potrošača. Mjerite odgovor i povratnu informaciju kao indikatore efekata na brend vrijednost, koncentrišući se na online saobraćaj, broj posjeta web stranici, broj jedinstvenih posjeta, količinu pregledanog sadržaja, broj Facebook, Instagram, Twitter ili YouTube pratilaca, SEO rang, a što je najvažnije konverziju u stvarnu prodaju”, kazao je Uskoković.
Takođe, Uskoković je tokom predavanja istakao i šta podrazumijeva brend revitalizacija.
Brend revitalizacija podrazumijeva proces promjene bilo kog opipljivog i neopipljivog dijela brend identiteta tj. njegovog elementa ili miksa elemenata, a posebno promjenu logoa, slogana, dizajna, brend metafora, online prisustva, website-a, uslužnog okruženja, lansiranje novih usluga ili cobrand-ova, promjenu uslužnog brend profila ili promjenu osnovne ideja brenda koja integriše vrijednost brenda sa sistemom vrijednosti tržišta”, istakao je Uskoković.
Tokom prezentacije, Uskoković je prisutnima objasnio i gdje nastaje brend.
“Postoji pet nivoa proizvoda: osnovni proizvod je suština proizvoda, drugi nivo je generički proizvod, treći je očekivani proizvod, četvrti je tzv. uvećani ili prošireni i peti je potencijali proizvod. Nema brenda ako niste došli da trećeg nivoa proizvoda”, naveo je Uskoković.
U drugom dijelu radionice Uskoković se dotakao uticaja pandemije Covid-19 u Crnoj Gori i svijetu.
“Turizam je kretanje, i nikada ne može da stane. Sezonu ne određuje samo kalendar, već i turistička tražnja. Turizam je jedini sektor koji je rastao u kontinuitetu i u mnogo gorim uslovima tokom svjetske krize 2009. godine.
Analize pokazuju da danas dvije od tri osobe nijesu spremne za recesiju i da smo 2009. bili u znatno boljoj finansijskoj kondiciji. Podsjetimo se, bilo je to vrijeme kada smo izmišljajući finansijske derivate stvorili piramidu rizika, u kojoj smo odgovornost sa viših nivoa prelivali na niže i niže, i na kraju stigli do globalne populacije, koja je platila ceh. Danas, 2020. godine, svjetska zdravstvena kriza uzrokovana koronavirusom krenula je obrnutim smjerom piramide, iz prirode, od ljudi, od svih nas. Sistemom spojenih sudova, krizu agregatne ponude i potražnje, prelivamo ka vrhu piramide, od realnog sektora, u isto vrijeme i na svim tržištima”, zaključio je Uskoković.