Ako imate dilemu koju školu ili fakultet da upišete, želite da mijenjate posao, a niste sigurni da li ćete napraviti pravi izbor, profesionalna orijentacija će vam pomoći da bolje upoznate lične sposobnosti i nedostatke, lakše donesete ispravnu odluku i zaštitite se od neprijatnosti, razočaranja i neuspjeha.
Zašto profesionalna orijentacija?
Kvalitet života, nivo zadovoljstva i sreća u velikoj mjeri zavise i od toga da li se bavimo poslom koji nam odgovara. Čovjek provede 2/3 svog života radeći i iz tog razloga je važno da posao koji odabereš bude u skladu sa tvojim sposobnostima, karakteristikama ličnosti, tvojim željama i sklonostima, kako bi u njemu mogao/la da uživaš a samim tim i da budeš produktivniji i uspješniji.
Zato treba ozbiljno i temeljno pristupiti izboru škole, fakulteta i buduće profesije. Kada birate školu ili fakultet koju ćete upisati pored sklonosti i interesovanja treba sagledati i mogućnost budućeg zaposlenja. Profesionalna orijentacija pruža pomoć i podršku upravo pri takvim izborima.
Profesionlna orijentacija predstavlja niz aktivnosti čiji je cilj pomoć prilikom odlučivanja o kreiranju profesionalnog puta. Podrazumijeva psihološko procjenjivanje tvojih sposobnosti, ličnosti, interesovanja, motiva i očekivanja, sa ciljem da ti se pomogne u uspješnom izboru zanimanja. Podjednako uspješno služi mladima pri izboru škole ili fakulteta i zaposlenima pri promjeni posla i izboru drugog zanimanja. Na taj način, profesionalna orijentacija nagovještava da li u tebi leži preduzetnik ili si neko čije afinitete prema muzici i slikarstvu treba njegovati na nekom umjetničkom fakultetu.
Sta obuhvata profesionalna orijentacija?
Obuhvata upoznavanje sa klijentom, testiranje kandidata, prezentovanje dobijenih rezultata, profesionalno savetovanje, profesionalno informisanje.
Odgovornost donošenja odluke je na pojedincu, koji se obrati za ovakav vid pomoći. Stručni saradnici za profesionalnu orijentaciju tokom savjetodavnog intervjua upućuju na načine donošenja odluka o profesionalnom razvoju, sa ciljem osposobljavanja pojedinca za samostalno odlučivanje tokom planiranja razvoja karijere.
Gdje da nađem potrebne informacije?
CIPS je mjesto gdje korisnici mogu besplatno dobiti informacije koje mogu biti korisne prilikom planiranja karijere.
Osnivanje centara za profesionalno informisanje i savjetovanje (CIPS) pri Zavodu za zapošljavanje je korak dalje ka uključivanju u regionalne projekte i približavanju evropskim standardima.
Osnovna namjena takvih centara je pripremanje informacija koje mogu biti korisne prilikom planiranja karijere. CIPS pruža i usluge savjetodavnog karaktera i u saradnji sa školama, izvodi radionice za učenike i roditelje.
Savjetnici u CIPSu pomažu korisnicima usluga prilikom donošenja karijernih odluka.
Za sada je građanima na usluzi osam CIPS-ova, u Podgorici, Bijelom Polju, Pljevljima, Beranama, Mojkovcu, Nikšiću, Herceg Novom i Baru.
Moramo biti svijesni da ne postoji idealna odluka i da odluke koje donosimo ne mogu biti savršene, već samo manje ili više dobre i korisne za nas.
Takođe, potrebno je razumjeti da je razvoj karijere proces, a ne jedna odluka od presudnog značaja. Što prije ljudi shvate da je prošlo vrijeme “stalnih” i sigurnih poslova odabranih jednom za cijeli život, lakše će im biti da se prilagode brzim i čestim promjenama koje savremeno društvo nameće.
Ukoliko želite da samostalno ispitate vaše predispozicije i interesovanja, možete odraditi kratak test preko ovog linka: https://www.prijemni.rs/kalkulator-za-profesionalnu-orijentaciju/