Muzika utiče na različite načine na naš mozak. Reakcije našeg mozga nijesu iste kada slušamo veselu ili tužnu muziku. Način na koji ona djeluje na nas stvara naše emocije, zbog toga su se razvila dva tipa emocija:
1) emocija spoznaje
2) emocija osjećanja
Ovo objašnjava fenomen zašto neki ljudi slušaju depresivnu muziku, a da pri tome uopšte ne osjećaju tugu. Ona nas takođe i opušta, takva emocija se naziva indirektna emocija. Istraživanjem uticaja koji muzika ima na ljudsko tijelo se bavi grana medicine pod imenom muzikoterapija. Naučnici su zaključili da mozak na muziku reguje slično kao i kada jedemo. Rezultat jednog istraživanja na uzrastu do 5 ili više godina, pokazuje da su đeca koja su već počela da se muzički obrazuju naprednija u razvoju motorike u odnosu na svoje vršnjake koji ne sviraju.
Kreativnost podstiče osrednja jačina zvuka, ne nikako glasna. Treba slušati muziku koja sasvim dovoljno ometa mozak, ali u isto vrijeme ga i opušta. Ključne su frekvencije i talasi, stanje svijesti i produktivnost. Na jednom od ispitivanja naučnici su došli do zaključka da većini učesnika najviše pomaže klasična muzika. Klasična muzika podstiče veći nivo koncentracije. Mozartova muzika najviše godi tokom igranja šaha i učenja nekih prirodnih nauka (fizika, matematika…). Ona dovoljno opušti mozak da mu ostaju ‘uključene’ motorike za razmišljanje i složene radnje. U Mozartovim djelima glasnoća tona se smjenjuje tačno na 30 sekundi, što je jednako uzroku moždanih talasa. Upravo zbog toga dolazi do sinhronizacije lijeve i desne hemisfere mozga. Pretežno se klasična muzika koristi tokom poslova u kojima ima puno detalja na koje treba obratiti pažnju. Osim toga ona ima i ljekovit uticaj na mozak. Dr Masaru Emoto vršio je eksperimente sa muzikom i vodom. Pri puštanju klasične muzike molekuli vode su se formirali u savršene geometrijske figure, dok je pri puštanju hevi metal muzike bilo obrnuto. Naučnici su izdvojili listu muzike za učenje i rada u kancelariji:
• Hendl (Water Music)
• Tartini (Violin Sonata in G minor)
• Johan Sebastijan Bah
• Mozart
• Betoven
Dakle zaključujemo da muzika bez riječi najbolje utiče na naš mozak i da se preporučuje pri izvršavanju zadataka ili samom opuštanju mozga.
Tijana Marković