Nivo produktivnosti kod svake osobe je različit. Dok neki imaju naviku obavljati više zadataka u datom vremenskom okviru, drugima je potrebno više vremena da završe pojedinačni posao. Ne postoji čaroban način da odjednom povećate svoju produktivnost. Bez obzira da li treba da završite školski domaći zadatak ili predstavništvo u kancelariji, moraćete da isplanirate vrijeme kako biste na vrijeme postigli svoje ciljeve.
Planirajte svoje zadatke
Preduzeća ne mogu raditi bez odgovarajućeg planiranja. Budući da je prva glavna funkcija menadžmenta, planiranje igra vitalnu ulogu u pomaganju ljudima da odrede krajnje ciljeve. Prvi savjeti za upravljanje vremenom i brže postizanje više posla je planiranje. Zabilježite sve zadatke koje bi trebalo da obavite za nedjelju dana. Recimo da imate mnogo zadataka na fakultetu. Svaki nastavnik je za vas odredio različite rokove kako biste dovršili projekat i predali ga u zadanom roku. Prije nego što počnete da radite na projektima, pripremite plan i odlučite koji je projekat hitan.
Vrijeme vašeg rada
Lakše je reći da ću proučavati cijelu noć ili ću raditi 24/7 kako bih ispunio zadatke. Ali, kada zapravo počnete da radite, vaša energija počinje da se odvodi. Ne možete raditi non-stop bez pauze. Najbolje je biti praktičan kada postavljate zadatke. Slijedite gornji savjet da biste shvatili posao koji je hitan i koji treba prvo da bude završen. Prije nego što započnete sa radom, nabavite grubu procjenu vremena koje će projekat trebati da bude završen. Štaviše, postoji šansa da će uticati na kvalitet rada. Evo kako bi trebalo da odredite časove pojedinih zadataka. Podesite tajmer od 30 minuta. Radite prvih pola sata i napravite pauzu od 5 minuta. Pratite ovaj postupak 3-4 puta. Glavna prednost ovih kratkih odmora je što vas proizvode produktivnim tokom čitavog dana.
Sve svoje distrakcije držite po strani
U današnje vrijeme ne postoji glavni alat za skretanje pažnje osim pametnih telefona i drugih tehničkih naprava. Poslednja stvar koju ćete željeti je da se fokusirate na posao kada vam pametni telefon koji se nalazi pored vas stalno zvoni. Čak i kada odmarate od posla, gubite vrijeme na provjeru e-pošte ili na društvenim mrežama. Svi znamo koliko je teško držati mobilne po strani i fokusirati se na posao. Ali, ako želite da završite više posla u kratkom vremenu, moraćete da se oslobodite ometanja. Ne samo mobilni, već i televizija, laptop, igre i mnogi uređaji deluju kao ometanja. Čak i studije sugerišu da pametni telefoni povećavaju nivo stresa i demotivišu vas za rad. Da biste maksimalno iskoristili svoje vrijeme i kognitivne sposobnosti, odložite sve smetnje. Tokom odmora, umjesto toga, prošetajte. Takođe možete da meditirate da biste povećali nivo energije i povećali svoje kognitivne vještine.
Istražujte više
Danas je svaki zadatak potreban za istraživanje. Većina ljudi započne s poslom a da ne posveti neko vrijeme istraživanju. To dovodi do dva nedostatka: utiče na kvalitet vašeg rada i potrebno je više vremena da studenti izvrše svoj zadatak.
Kada započnete sa istraživanjem, sakupljate obilje informacija o određenom zadatku. Stručnjaci smatraju da nećete morati da trošite sate na ispunjavanje zadatka ako temeljno istražite ovu temu. Štaviše, biće vam lakše da završite sa zadatkom jer ste se već upoznali sa temom.
Efikasna efikasnost
To što imate strogi rok ne znači da možete praviti kompromise i na kvalitetu rada. Slijedite koncept „efektivne efikasnosti“, tj. dovršite posao na vrijeme bez narušavanja kvaliteta. Pitanje je kako možete istovremeno biti efikasni i efektivni? Smislite koliko vremena imate da biste dovršili zadatak. Odredite koliko brzo možete izvršiti isti zadatak bez uticaja na kvalitet. Ponekad je moguće skratiti vrijeme i obaviti isti posao u kratkom periodu.
Ponovna upotreba i ponovni ciklus rada
Pa, ne mogu svi da primjene ove tehnike u svom redovnom radu. U zavisnosti od prirode zadatka koji ste dobili, možda nećete moći ponovo da koristite raspoložive materijale za glatki rad. Ali, postoji mnogo zadataka na kojima možete uštedjeti vrijeme kopiranjem, uređivanjem i lijepljenjem. Ako radite na zadatku gdje možete ponovo koristiti prethodne materijale, onda je to sjajan način da uštedite vrijeme. Ova taktika često djeluje za ljude koji imaju prezentacije, rad putem e-pošte i druge poslove zasnovane na komunikaciji.
Znajte očekivanja davaoca zadataka
Prije nego što prihvatite projekat, razgovarajte sa nastavnikom, zaposlenim ili davaocem zadataka. Pitajte šta očekuju od vas. Kako oni žele da posao bude obavljen. Ponekad je najvažnija količina. Možda nastavnici žele da učenici završe svoje jezičke projekte ne fokusirajući se više na dekoraciju i dizajniranje. Možda vaš zaposleni želi da vam odvoji više vremena, ali pripremi tačnu prezentaciju. Komunikacija će vam pomoći da saznate šta oni očekuju od vas.
Izvor: Scholarship positions