Studiranje u Norveškoj

Rastuća ekonomija u Norveškoj, vrhunski životni standard i dizajnerski fjordovi neprestano stvaraju naslove. Želite da studirate u Norveškoj kao internacionalni student?
Ne morate biti opsjednuti Vikinzima i Sjevernim svijetlima da biste željeli da studirate u Norveškoj kao međunarodni student. Zemlja svake godine prima gotovo 14.000 studenata iz inostranstva, dodajući relativno 5,2 miliona svog nacionalnog stanovništva.
Zašto studirati u Norveškoj
Osim ako ne živite prisilno ili dobrovoljno pod stijenom, vjerovatno ste čuli za to da je Norveška zemlja sa životnim standardom koji malo kome ne odgovara. Naravno, svi imaju različit životni standard, ali ako rodna ravnopravnost, besplatno obrazovanje i zdravstvena zaštita, neznatna stopa kriminala i medijanistički dohodak bolji od dobra zvuče kao faktori kvalifikacije, onda bi Norveška trebala biti na vrhu liste.
Ono što kažu o tome da je visoko obrazovanje u Norveškoj svima besplatno, bez obzira odakle ste, istina je. Međutim, životni troškovi su vrlo visoki i mogu čak nadmašiti školarinu koju možda plaćate negdje drugo. Ali Norveška je zemlja koja je posvećena visokom obrazovanju kako bi poboljšala svoje društvo i svijet, i to je zaista utješna i ponižavajuća činjenica.
Norveški univerziteti
Idemo pravo na to. Ako ste međunarodni student, vjerovatno želite da budete dio društva koje je uvijek na ivici društvenih, tehnoloških i političkih inovacija. To utire put pragmatičnijem obrazovanju, koje ne vežu socijalni problemi, tako da možete studirati i istraživati i otvoreno se izražavati.
Besprijekoran socijalni sistem i životni standard u Norveškoj samo su odraz pučanstva. Budući da su još prije vremena Vikinga, Skandinavci tragali za nepoznatim; „Ako je odgovor napolju, pronaći ćemo ga“.
Stanovništvo u Norveškoj je malo, dok je zemljišta u izobilju. Stanovništvo Osla, najvećeg grada u Norveškoj, je 634.000 – 28.000 od kojih su studenti na visokoškolskim ustanovama. Ovo je 4% studentske populacije, u poređenju sa 7% studentske populacije u Melburnu, koja se stalno svrstavala u jedan od najvećih ‘’studentskih gradova’’ na svijetu.
U naciji živi preko 70 visokoškolskih zavoda koji nude kurseve za međunarodne studente. Među najviše rangiranim su:
  1. Univerzitet u Oslu
Najveći norveški univerzitet, smješten u glavnom gradu Oslu.
Rangiranje:
  • Times Higher Education (THE) – 121
  • Shanghai Jiao Tong University (SJTU) – 62
  • Quacquarelli Symonds (QS) – 135
  • Best Global Universities (BGU) – 98
2) Univerzitet u Bergenu
Javni istraživački univerzitet, navodeći akademsku raznolikost i visoki kvalitet nastave kao „temeljnu“ za nastavni plan i program.
Rangiranje:
  • THE – 197
  • SJTU – 201
  • QS – 171
  • BGU – 171
3) Norveški univerzitet za nauku i tehnologiju (NTNU)
Javni istraživački univerzitet sa kampusima u gradovima Trondheim, Gjøvik i Alesund.
Rangiranje:
  • THE – 351
  • SJTU– 101
  • QS – 363
  • BGU – 270
Treba pomenuti i:
  • UIT the Arctic University of Norway
  • Norwegian University of Life Sciences
  • University of Nordland
  • BI Norwegian Business School
  • Bergen Academy of Art & Design, Norway
Stepen kurseva
Budući da su dio EU, svi norveški visokoškolski zavodi su u skladu sa Evropskim sistemom prenosa kredita (ECTS). To vam omogućava da krediti i preduslovi iz drugih zemalja budu lako prenosivi, što će vam otežati studiranje u inostranstvu. Upoređivanje kvaliteta obrazovanja takođe je regulisano jer se Norveška striktno drži Bolonjskog procesa.
Kako je rečeno, struktura visokog obrazovanja u Norveškoj slična je strukturi većine evropskih, američkih, australijskih, kanadskih i britanskih univerziteta, razgranata je na dodiplomske (dodiplomske), magistarske i doktorske studije.
Diploma više škole / bečelor
Ako steknete vašu diplomu u Norveškoj, dobićete istu akreditaciju kao i hiljade drugih škola u svijetu. Razlika, naravno, leži u kvalitetu vremena provedenog u studiranju. Slobodno školovanje i rodna ravnopravnost na stranu, ljudi se odlučuju na studije u Norveškoj jer se dobro snalaze sa državom, pa stoga mogu studirati sa većom efikasnošću i kvalitetom.
Međutim, trenutno postoji samo oko petnaest osnovnih studija koje se u potpunosti predaju na engleskom jeziku. Evo nekoliko njih: Gluma – Univerzitetski fakultet Østfold, 3D umjetnost, animacija i VFKS – Nord Univerzitet, Razvojne studije – Univerzitet Agder, Biologija – Univerzitet Nord, Poslovna administracija – BI norveška poslovna škola
Za sve ostale kurseve Bachelor-a, dužni ste da govorite norveški. Neki univerziteti nude kurseve norveškog za buduće međunarodne studente. Ali budite upozoreni: jedna godina je relativno kratko vrijeme da naučite norveški dovoljno dobro da budete u toku sa svojim vršnjacima na kursevima koji se 100% predaju na norveškom. Neki to mogu, a drugi smatraju da je gotovo nemoguće.
Master
Jeste li već postigli svoj undergrad i želite da ga podignete na novi nivo?
Za razliku od ograničenog broja predavanja na engleskom jeziku, master kursevi se nude u stotinama. Dobijanje učitelja u Norveškoj sličan je postupku većine drugih zemalja. Kursevi uključuju niz predavanja, aktivnih radionica, seminara i praktična istraživanja.
Po završetku studija moraćete da predstavite svoju disertaciju univerzitetu. Ovo će biti nezavisno istraženo i moglo bi biti tema po vašem izboru ili relevantna za vaše studije o kojima odlučuje vaš univerzitet.
Neki univerziteti nude i programe dugog ciklusa master studija, koji počinju za vrijeme dodiplomskog programa i sve je to kombinacija od 5-6 godina studija i bodova.
Doktorati
Norveška je uvijek u potrazi za kvalifikovanim međunarodnim doktoratima. Mislite li da imate ono što je potrebno?
Preko 50 kurseva se predaje na engleskom. Ponuđeni programi su pažljivo strukturisani i uglavnom traju 3-4 godine. I nezavisna i kooperativna istraživanja čine većinu programa.
Opet, školovanje za doktorske studije je besplatno, a većina zapravo dolazi sa relativno zgodnom platom. U proseku će doktorski student zarađivati 45.000-50.000 evra godišnje. Imajte na umu, naravno, da se preko 30% bilo koje norveške plate uzima kao porez. Međutim, dokaz funkcionalnosti ovog socijalizovanog sistema leži na svim nasmejanim licima Norvežana.
Pet godina visokog obrazovanja uslov je za većinu doktoratskih studija u Norveškoj. Ako vam se desilo da učestvujete u jednogodišnjem master programu, neki univerziteti prave izuzetke.
Postdoc
Postoji mnoštvo postdoktorskih stipendija koje se nude doktorskim studentima, a plate su 5-10% veće od onih doktoranada.
Naravno, doktorat treba da se prijavi za sve stipendije. Povoljne kvalitete koje traže instituti su praktično iskustvo u srodnom polju, engleski jezik koji je blizu maternjeg jezika, vrhunske vještine u pisanju naučnih rukopisa i sposobnost efikasnog djelovanja, nezavisno i sa timom.
Studentske razmjene
Želite li doživjeti Norvešku samo malo?
ASSE je veoma popularna platforma za međunarodnu razmjenu studenata, iako vaša trenutna škola možda već ima partnerstva sa norveškim univerzitetima. U svakom slučaju, vaša škola (i vaša buduća škola) će morati da odobre razmjenu.
Obavezno izdvojite budžet. Postoje mnogi načini za smanjenje troškova u Norveškoj za kraće vremensko razdoblje, poput kupovine bicikla, boravka izvan barova i kupovine sezonske hrane. (Losos je u Norveškoj uvek jeftin!)
Kursa naknade
Glasine su istinite … Cijena kursa u Norveškoj je nula. Nula. Zastarjelo. Kako god želite da ga nazovete. Međutim, školarina nije jedini trošak koji se mora suočiti tokom studiranja u visokom obrazovanju. Većina univerziteta naplaćuje godišnju administrativnu naknadu u iznosu od oko 80-100 eura. Knjige i drugi akademski materijali obično iznose oko 500 evra po semestru. Što se tiče kotizacije, to je to.
SADA. Životni troškovi su drugačija priča. Uz tako savršeno postavljenu zemlju kao što je Norveška, očekujte da ćete platiti puno, mnogo više nego u svojoj matičnoj zemlji. Za mjesečnu najamninu gledaćete ne manje od 800-1000 evra.
Neki studentski smeštaj je dostupan, ali je uglavnom prilično ograničen.
Studijsko osiguranje
Studenti iz nordijskih zemalja ne moraju ništa da mijenjaju u vezi sa svojim zdravstvenim osiguranjem. Vi ste pokriveni.
Studenti iz EU / EEA koji imaju evropsku kartu zdravstvenog osiguranja mogu dobiti hitnu i osnovnu zdravstvenu zaštitu.
Studenti izvan EU / EEA koji će pohađati školu u Norveškoj više od godinu dana automatski se pokrivaju. Studenti koji studiraju manje od godinu dana moraju se prijaviti na norveški program zdravstvenog osiguranja ili kupiti privatno osiguranje u svojoj zemlji.
Finansiranje studija u Norveškoj
Postoji samo toliko načina da se isplati trošak života tokom studiranja u Norveškoj. Ili ćete morati da imate veoma veliki dio promjena na vašem bankovnom računu da biste pokrili mjesečne troškove, ili ćete morati da pronađete stipendije koje će vam pomoći da platite svoj put.
Evo korisne liste nekih dostupnih pozicija.
Studentska viza automatski vam omogućava da radite u Norveškoj, mada će vjerovatno biti teško naći posao sa skraćenim radnim vremenom ako ne govorite pristojan norveški.
Kako se prijaviti na studije u Norveškoj
Pretpostavimo da ste već odabrali oblast studiranja i svoj univerzitet. Potrebni dokumenti zavise od nivoa programa za koji se prijavljujete, ali će vam trebati dokaz o ispunjavanju neophodnih kredita i potvrdu o poznavanju jezika.
Školske godine obično traju od avgusta do juna, mada neki zavodi imaju različit raspored. Rokovi se takođe razlikuju, ali trebali biste paziti da se prijavite prije ili kasnije. Prozor za MOST univerzitete je 1. decembra – 15. marta za studije koje počinju u avgustu.
Nakon što budete primljeni, vi ćete biti na putu za dobijanje vaše studentske vize!
Studentske vize
Studenti koji dolaze iz skandinavske zemlje ne moraju da se prijave za bilo kakve posebne dozvole.
EU / EEA studentima nije potrebna posebna dozvola za ulazak u Norvešku, ali će morati da prijave svoje prebivalište u roku od 3 mjeseca od slijetanja.
Studenti izvan Skandinavije / EU / EEA moraće podnijeti zahtjev za dozvolu boravka. Da biste to učinili, moraćete da pokažete da imate dovoljno sredstava da platite svoj put u prvoj godini. Ova suma iznosi oko 13.500 eura, mada će vam vjerovatno trebati mnogo više od ovoga da biste pokrili bilo kakve dodatne troškove, poput zimske odjeće i hitnih nordijskih izleta. Sredstva se uglavnom prenose na bankovni račun.
Bilo koja pravila i propisi za dozvole za studiranje uvijek su podložni promjenama, zato obavezno pročitajte trenutne informacije.
Jezički zahtjevi
Bez obzira na vaše državljanstvo, moraćete da priložite uvjerenje na engleskom jeziku. IELTS, TOEFL, C1 Advanced ili Pearson PTE su popularni i svuda su opšte prihvaćeni.
Kao što je ranije rečeno, većina kurseva prvostupnika predaje se na norveškom, a moguće je i pohađanje jednogodišnjeg kursa norveškog jezika da biste bili pripremljeni za ove studije.
Norveško obrazovanje vs UK / SAD
Svaka zemlja ima svoje snage i slabosti. Škola koju odaberete rezultat će biti mnogih faktora. Norveški standard obrazovanja je vrlo visok, ali nema toliko visoko rangiranih univerziteta kao što su Velika Britanija i SAD. Velika Britanija i SAD imaju višu obrazovnu strukturu mnogo veću od one u Norveškoj, i umjesto da budu dio ECTS-a, koriste sistem zasnovan na rezultatima (mada se, naravno, uzimaju u obzir krediti evropskih univerziteta).
Druga glavna razlika je u tome što Norveška uglavnom ne prihvata kandidate na njihove doktorske programe koji imaju diplomu jednogodišnjeg master programa, poput one iz Velike Britanije.
Izvor: Scholarship Positions