Pet biografija koje morate pročitati

Biograf Richard Holmes jednom je napisao da je njegov rad „vrsta potrage… pišući o potrazi za tom brzovoljnom figurom, na način da ih oživi u sadašnjosti“. Uz rizik da zazvuči kao kliše, najbolje biografije rade upravo ovo: oživljavaju svoje subjekte. Sjajna biografija nije samo spisak događaja koji se nekome dogodio. Umjesto toga, trebalo bi tkati narativ i pričati priču na gotovo isti način kao što to čini roman. Sve biografije na ovoj listi podjednako su zadivljujuće kao i odlični romani, ako ne i više. Uz to, uživajte u pet biografija koje smo izdvojili za vas – neke istorijske, neke novije, ali sve izvanredne, životno posvećene temama.
1. Biti Džon Lenon – Rej Konoli
Život bez spokoja. Biografija jednog od najvećih i najopjevanijih muzičara dvadesetog vijeka.
Kako je izgledalo biti Džon Lenon – odbačeno dijete, školsko spadalo, dečko srednje klase iz predgrađa, koji je glumio heroja radničke klase? Kakav je bio osjećaj imati jedan od najprepoznatljivijih glasova svjetske muzike, ali koji vam se toliko ne dopada da ga uvijek želite zamaskirati? Knjiga Biti Džon Lenon ne daje uljepšanu sliku „Princa Mira“ iz legende o pjesmi Imagine, jer je to bio samo mali dio njegove ličnosti. Džon Lenon opisan na ovim stranicama je daleko višeslojnija ličnost, ponekad gotovo sudar različitih karaktera. On je bio duhovit, često urnebesan.. Ali prije svega, imao je svoj stav, svoju drskost, koja je oličavala težnje čitave njegove generacije da se suprotstavi autoritetima. Umio je i željeo da saopšti neizrecivo. Iako je u istoriji rok muzike bilo glamuroznijih zvijezda, čak i u okviru samih Bitlsa, pojava Džona Lenona uhvatila je i definisala duh svog vremena na najupečatljiviji način.
„Dramatična, temeljita biografija Džona Lenona. Živopisan portret neizmjerno kreativnog umetnika.“ – Publishers Weekly
2. Stiv Džobs – Volter Ajzakson
Ekskluzivna biografija kreativnog vizionara koji je promjenio savremeni svijet.
Napisana na osnovu više od četrdeset intervjua sa Stivom Džobsom, kao i na osnovu više od stotinu intervjua sa članovima porodice, prijateljima, suparnicima, konkurentima i kolegama – ova knjiga predstavlja hroniku burnog života i žestoke ličnosti kreativnog preduzetnika čija je strast prema savršenstvu i mahniti nagon za djelanjem doneo revoluciju u šest privrednih grana: u personalnim računarima, animiranim filmovima, muzici, telefonima, tablet računarstvu i digitalnom izdavaštvu.
U vrijeme kada društva širom svijeta pokušavaju da stvore privredu za digitalno doba, Džobs je najistaknutija ikona inventivnosti i primjenjene imaginacije. On je znao da se nova vrijednost u dvadesetprvom vijeku najbolje može stvoriti spajanjem kreativnosti i tehnologije, pa je izgradio kompaniju u kojoj su stvaralački iskoraci bili kombinovani sa izvanrednim inženjerskim dostignućima.
Iako je Džobs sarađivao u nastanku ove knjige, nije zahtijevao da ima kontrolu nad onim što će biti napisano, pa čak ni pravo da to pročita prije nego što knjiga bude objavljena. Ništa nije zabranio, štaviše, podsticao je ljude koje je poznavao da govore iskreno. „Uradio sam mnogo stvari kojima se ne ponosim“, rekao je on. „Ali u mom ormaru nema takvog prljavog veša koji niko ne bi smeo da pronađe.“
Džobs je umio da dovede ljude oko sebe do bijesa i očajanja. Ali njegova ličnost i proizvodi bili su isprepletani, baš kao što je to slučaj s „Eplovim“ hardverom i softverom. Njegova izuzetna priča, ispripovedana u ovoj majstorskoj biografiji, ispunjena je lekcijama o inovacijama, liderstvu i vrijednostima.
3. Jesen u Veneciji – Andrea di Robilant
Ernest Hemingvej i njegova poslednja muza.
„Saga o željama, uspjesima i preprekama tokom poslednjih produktivnih godina velikog pisca.“ The Times
U jesen 1948. Hemingvej i njegova četvrta supruga putovali su prvi put u Veneciju. Poznatom piscu je ostalo godinu dana do pedesetog rođendana a nije objavio nijedan roman skoro čitavu deceniju. U lovu na patke upoznao je Adrijanu Ivančić, upečatljivu Venecijanku tek izašlu iz školske klupe. Hemingvej će iskoristiti Adrijanu kao model za Renatu u romanu Preko rijeke pa u šumu i nastaviće da je posjećuje u Veneciji. Kada su Ivančići, na njegov poziv, otišli na Kubu, Adrijana je prisustvovala rađanju romana Starac i more, posle koje je Hemingvej dobio Nobelovu nagradu. Bila je njegova poslednja muza, i za to će platiti svoju cijenu.
„Jedna od najiščašenijih i najskandaloznijih ljubavnih priča u svim književnim biografijama koju Di Robilant rekonstruiše s upečatljivom preciznošću. Fino detaljna freska poslednje etape Hemingvejevog života.“ Il Piccolo
„Sugestivna i zavodljiva priča o ljubavi i smrti… U vatrenim pismima Adrijani Hemingvej je pokazao svoju izuzetno strastvenu, velikodušnu i kontradiktornu prirodu.“ La Stampa
4. Milena Dravić – Više od umetnosti – Tatjana Nježić
Životna priča i umjetnička biografija najveće dive jugoslovenske scene.
Milena Dravić priča o svom detinjstvu, strahovima, sazrijevanju, o svojoj glumi, glumcima i režiserima, o lijepom i strašnom u životu na sceni i iza nje, o Draganu. O njoj govore doajeni filma, književnosti i pozorišta: Duško Kovačević, Ljubomir Simović, Radoslav Zelenović, Puriša Đorđević, Dejan Mijač, Jagoš Marković, Milan Jelić, Goran Paskaljević, Dušan Makavejev, Milan Vlajčić, Milena Zupančić, Milan Karadžić, Stefan Arsenijević, Miloš Radivojević, Branka Petrić, Zdravko Šotra, Nenad Polimac, Aleksandar Milosavljević. A od ispovjednih priča najveće glumice i svedočanstava o njoj Tatjana Nježić gradi jedinstvenu raskošno ilustrovanu pripovijest o umjetnici blistavog dara i nesvakidašnje ličnosti, koja je dosegnula vrhove kulturnog života i stvaralaštva na našim prostorima.
„Milena Dravić je ime i prezime srpskog i jugoslovenskog filma, osmijeh generacija i generacija koje su je voljele u nezaboravnim ulogama, sa darom, toplinom i šarmom neponovljivim u nekom skorijem vremenu.“ Dušan Kovačević
„Milena je smisao ovoga našega umjetničkog traženja istine i svakako neko ko je najviše poletio u nadnaravno i nepoznato i apstraktno, od svih nas koji smo se bavili kazalištem i filmom u cijeloj bivšoj Jugoslaviji.“ Rade Šerbedžija
„Kultura, nacija, pokoljenja – svi će je pamtiti po lijepom. Ono što nije bilo lijepo, to su njena lična iskustva. Sve što je lijepo, to je darivala svima nama.“ Dejan Mijač
„Moji najbolji filmovi su filmovi Milene Dravić.“ Puriša Đorđević
5. Crnogorske princeze – Isidora Bjelica
Otkrijte kako su četiri crnogorske princeze odredile sudbinu savremene Evrope.
Opčinjavajuće životne priče četiri žene – princeze i majke – koje su živjele onako kako su same htjele i borile se za ono u šta su vjerovale. Anastasija, Milica, Jelena i Zorka, četiri kćerke kralja Nikole Petrovića, bile su prelijepe, slobodoumne i moderne princeze koje su živjele onako kako su željele, na sreću, uvijek uz podršku svog mudrog oca savremenih shvatanja. Anastasijino kršenje društvenih kodeksa, vjenčanje za brata sestrinog muža, razvod u četrdesetoj, Miličina inicijacija u ezoterijske evropske krugove i veze sa magovima; Jelenino preobraćenje u rimokatoličku vjeru i njen odnos sa Musolinijem; Zorkina žustrina i želja da postane kraljica – nisu njihove slabosti, kako bi se iz plemenske svjesti moglo misliti, već najsvetliji i najljepši trenuci ženske slobode i emancipacije. Sa druge strane, ova knjiga pruža svim čitaocima otvorenog uma dosad neprevedene tekstove i izvode koji su bili bezrazložno skrivani.
Ove četiri neobične, hrabre i emancipovane princeze naučile su nas ono što su uvijek činile – da nikad ne zaboravimo svoje porijeklo.