Pitanje bezbjednosti na internetu postaje sve veći izazov

Pitanje bezbjednosti na internetu postaje sve veći izazov, kazala je Ministarka javne uprave Suzana Pribilović na konferenciji „Zajedno za bezbjedniji internet“ koja je održana u Hotelu “CentreVille“ u Podgorici 11. februara 2020. godine.

Ministarka javne uprave Suzana Pribilović kazala je da su Ministarstva javne uprave, sporta i mladih, unutrašnjih poslova i Uprave policije potpisali sporazum o saradnji na temu „Digitalna pismenost i zaštita djece i mladih na internetu“, sa ciljem suzbijanja nasilja i zloupotrebe putem interneta.
Pribilović je kazala da internet danas ima i svoju manifestaciju koja predstavlja odraz stvarnog svijeta i na njemu postoje rezici od zloupotreba, odavanje ličnih podataka i sajber nasilje. „Sjutra će i vaša obaveza biti da doprinesete razvoju digitalnog društva, ali želim da vas podsjetim da živimo u svijetu u kojem razvoj inovacija i novih tehnologija prate opasnosti koje treba da budemo svijesni svakog trenutka u sajber prostoru“, kazala je Pribilović.
Ona je podsjetila da se gotovo milion internet korisnika svakodnevno nađe na meti sajber predatora. Prema njenim riječima, važno je pridržavati se osnovne sajber kulture kojom se sprječava 80 odsto nasilja. „Vi ste generacija koja raste i razvija se na internetu i koja je često na društvenim mrežama. Treba da budete svjesni da u svijetu društvenih mreža nije realna slika stvarnosti i da baš niko nema pravo da vas ugrožava na ovim platformama“, rekla je Pribilović.
Boravak u sajber prostoru, kako je rekla, treba da bude prilika za usavršavanje i za bržu, jednostavniju komunikaciju sa svijetom, a ne da bude mjesto na kojem se ne može osjećati sigurnim. „Iako kao nadležne institucije želimo da stvaramo digitalno društvo, naša obaveza je da vam kroz ovakve forme ukazujemo na sve opasnosti i rizike koji postoje u online prostoru“, rekla je Pribilović.
Pribilović je kazala da pitanje bezbjednosti na internetu postaje sve veći izazov za one koji žele da internet učine sigurnim mjestom za sve njegove korisnike, a prije svega za najmlađe. „Pozivam vas da danas ali i bilo kada i bilo gdje otvoreno razgovarate o svim neprijatnostima koje doživljavate u sajber prostoru, i da sve uznemirujuće događaje prijavljujete nadležnim institucijama, jer svako prijavljivanje osim lične zaštite internet čini bezbjednijim mjestom i za druge korisnike”, rekla je Pribilović.
Ministar sporta i mladih Nikola Janović kazao je da je nasilje na internetu globalni problem.
„Mladi naročito adolescenti izloženi su globalnoj komercijalizaciji kada su u pitanju savremene tehnologije, a roditelji generalno zajednica kojoj pripadamo u dovoljnoj mjeri ne ostvaruju djelotvornu komunikaciju sa djecom i mladima„ rekao je Janović.
Janović je kazao da je zbog brojnih izazova globalizacije, roditelji često nisu u mogućnosti da u potpunosti objezbijede adekvatnu zaštitu za djecu u sajber vremenu u kojima ne postoje granice. „Mladima su društveni, digitalni mediji danas najvažnije sredstvo komunikacije u razmjeni informacija, jer savremene tehnologije bitno utiču na razvijanje identiteta mladih, njihovo učenje, izražavanje mišljenja, jednom riječju njihovu socijalizaciju“, rekao je Janović.
Kako je kazao, činjenica je da su danas profili na društvenim mrežama daleko od realnih prikaza života korisnika, pa je potrebno omladinu usmjeriti na zdrave nečine života, ne lažnog virtuenlog svijeta. Prema njegovim riječima, edukacija sajber bezbjednosti treba da bude ključni faktor u zaštiti djece i omladine. „Neophodno je da državne institucije u saradnji sa svim relevantnim subjektima, uključujući mlade i njihove roditelje ulože maksimalno napore u oblasti digitalnog opismenjavanja i upoznavanja mladih sa rizicima u internet komunikaciji“, kazao je Janović.
On je rekao da će Minstarstvo sporta i mladih u saradnji sa ostalim institucijama koje su potpisnici sporazuma o saradnji, nastojati da osiguraju podršku mladima i njihovim roditeljima sa ciljem suzbijanja nasilja i zloupotrebe putem interneta