Održana radionica o pisanju CV-a u Nikšiću

NVO „Mladiinfo Montenegro“ održala je 16. januara. 2020 godine u prostorijama Biznis centra u Robnoj kući radionicu o izradi CV-a.

Predstavnici Mladiinfo Montenegro su govorili o iskustvima sa projekta „Increasing Quality of the Activities Targeting Rural Youth”. U okviru ovog projekta su bili na treninzima, raznim seminarima u Grčkoj, Srbiji, Albaniji, Sjevernoj Makedoniji, Danskoj.

Cilj radionice bio je informisati prisutne o pravilnoj izradi CV-a, na koji način i kako se najbolje predstaviti poslodavcu prilikom aliciranja na konkurse za posao, konkurse za razmjenu studenata i slično. Cilj CV-a jeste predstaviti sebe u najboljem svijetlu i tako se izdvojiti od konkurencije.

Učesnicima radionice je približeno kako napraviti pravilan CV, koji će pomoći pri zaposlenju. CV se takođe može i priložiti kada aplicirate za neku stipendiju. Na radionici je saopšteno da CV treba da sadrži lične podatke, obrazovanje, profesionalno iskustvo, relevantne kurseve i seminare, znanje stranih jezika i rada na računaru, lične osobine, hobije i ostale napomene, ukoliko ih imate.

Predstavnica Mladiinfo Montenegro, Anđela Radović je detaljno objasnila osnovne stavke koje CV mora da zadrži. Ukoliko vaša biografija privuče nečiju pažnju, ta osoba će pažljivije pogledati vaše lične podatke pa tako i obratiti pažnju na ovaj pojam. Prilikom navođenja ličnih odnosno kontakt podataka vaš CV treba da sadrži: ime i prezime, mejl adresu, broj mobilnog telefona (može i fiksnog, ukoliko ćete biti dostupni na taj broj u većem dijelu dana). Kada je u pitanju radno iskustvo, treba naglasiti da je ona najvažnija tačka u cijelom CV-ju, i ovdje svakako treba da bude najveći fokus. Poslodavci na radno iskustvo gledaju kao na spisak vaših mogućnosti i uglavnom izvode zaključke na osnovu vašeg prethodnog iskustva, u smislu da, ono što ste do tada radili i postizali kod bivših poslodavaca, ćete i dalje jednako dobro obavljati i za njih. Sledeća stavka je obrazovanje, tu treba navesti najviši stepen vašeg obrazovanja i ispod njega navedite: Naziv obrazovne ustanove, smjer, period studiranja/obrazovanja ili godinu završetka i stečenu diplomu/zvanje. Takođe možete napisati i dodatne informacije (stipendije koje ste dobili, nagrade koje ste osvojili i možete naglasiti ono što smatrate da je bitno kod ovih dostignuća), stručne konferencije i seminare na kojima ste učestvovali, koji su relevantni za poziciju za koju konkurišete, a koje ste pohađali u neko relativno skorije vrijeme, na primjer, idealno  da nisu starija od 5 godina. Ovom dijelu možete da posvetite više pažnje i prostora ukoliko nemate radno iskustvo ili je ono oskudno, još jedna bitna stavka je poznavanje rada na računaru. Za većinu radnih pozicija, biće dovoljno da radite u  MS Office paketu (Word, Excel, Power Point…) i na Internetu, osim ukoliko ne aplicirate za poziciju koja zahtjeva neka specifična i napredna znanja, tada navodite stručna znanja koja imate. Ako imate završen neki kurs računara, obavezno to navedite, kao i ustanovu gdje ste to znanje stekli. Napišite sve stručne programe koje znate da koristite i odredite nivo svog znanja (početni, srednji, napredni, ekspertski nivo), Navedite sve jezike kojima se služite, sa naznakom koliko dobro poznajete taj jezik (početni, srednji ili napredni nivo). Takođe, navedite ukoliko imate završen neki kurs jezika, sertifikat i/ili diplomu kao i ustanovu gdje ste to znanje stekli. Imajte na umu da će poslodavac vrlo lako provjeriti koliko dobro poznajete neki strani jezik. Kada su u pitanju vaše lične osobe, uvijek navedite one koje mislite da bi bile pogodne za taj posao, navela je predstavnica Mladiinfo Montenegro.

Biografija treba da vas predstavi u najboljem svijetlu, na koncizan i lijepo struktuiran način, rečeno je na radionici kako napisati pravilan CV.

Učesnici koji su prisustvovali radionici su bili srednjoškolci i studenti. Neki od njih nemaju svoj CV, pa su istakli kako im je ova radionica pomogla kako da naprave što bolji i originalniji CV koji će im bit potreban pri daljem zapošljavanju.

Projekat “Increasing Quality of the Activities Targeting Rural Youth” sufinansira Evropska komisija kroz program Erasmus +.