Država je odlučna da stane na put nasilju nad ženama i da zaštiti žrtve“, poručio je Ministar unutrašnjih poslova Crne Gore Melvudin Nuhodžić na panel diskusiji “20 godina od osnivanja Sigurne ženske kuće – Gdje smo stigle i kako dalje? održanoj u Hotelu Ramada u Podgorici.
Predsjednica Sigurne ženske kuće, Ljiljana Raičević kazala je da za 20 godina od osnivanja i rada sigirne Ženske kuće više od 5.000 žrtava bilo je smješteno u skloništu a više od 11.000 njih se javilo za pomoć. Ona je istakla da jedna osoba može da počne ovaj posao ali ne može da uspije sama. ”Moramo da imamo podršku društva, podršku hrabrih i onih koji su voljni da pomognu. Došlo je vrijeme da poštujemo prava manjina, ugroženih, da poštujemo žene i djecu i da smanjimo nasilje. Sklonište treba Crnoj Gori i to je još jedno a treba nam i stan koji bi bio na tajnoj adresi. Treba nam još osoba koje nas razumiju i treba nam podrška svih vas”, poručila je Raičević.
Ona je rekla da od samog početka bavljenja tim poslom shvatila da su joj potrebni partneri. ”Policija nam je uvijek prvi saradnik i uvijek sam imala dobre odnose sa njima. Oni nijesu bili dovoljno edukovani na početku te priče, i zato smo bile tu da im pomognemo, a oni su bili spremni za saradnju”, rekla je Raičević.
Ona je u svome izlaganju pohvalila ministra unutrašnjih poslova Melvudina Nuhodžića.
”Svi vi koji imate ideju kako pomoći našoj državi na pravi način pridružite nam se jer svi zajedno moramo da mijenjamo Crnu Goru na bolje, da ima manje nasilja ubistava i pokušaja ubistava”, poručila je Raičević.
”Svi vi koji imate ideju kako pomoći našoj državi na pravi način pridružite nam se jer svi zajedno moramo da mijenjamo Crnu Goru na bolje, da ima manje nasilja ubistava i pokušaja ubistava”, poručila je Raičević.
Ministar unutrašnjih poslova Crne Gore, Melvudin Nuhodžić kazao je
„Iako je sada povjerenje žena u rad državnih organa veće, moramo da imamo snažniju podršku svih subjekata društva – Da svi zajedno pošaljemo poruku da nećemo biti nijemi na nasilje, da nećemo okretati glavu, već da ćemo prijaviti svaki oblik nasilja. Da pokažemo da u crnogorskom društvu nasilje nećemo dozvoliti, kazao je Nuhodžić.
„Iako je sada povjerenje žena u rad državnih organa veće, moramo da imamo snažniju podršku svih subjekata društva – Da svi zajedno pošaljemo poruku da nećemo biti nijemi na nasilje, da nećemo okretati glavu, već da ćemo prijaviti svaki oblik nasilja. Da pokažemo da u crnogorskom društvu nasilje nećemo dozvoliti, kazao je Nuhodžić.
On je dodao da Ministarstvo unutrašnjih poslova i Uprava policije će uvijek biti čvrst oslonac svim žrtvama nasilja i svim štićenicama Sigurne ženske kuće. Učinićemo sve da ih zaštitimo, da se osjećaju sigurno, a da nasilnike privedemo pravdi. Žrtve moraju da znaju da nasilje nije njihov lični ili porodični problem, već problem društva u cjelini. Država je odlučna da stane na put nasilju nad ženama i da zaštiti žrtve“, poručio je Nuhodžić.
“U ovoj godini, Policija je predložila 171 zaštitnu mjeru, od čega: 29 udaljenje iz stana, 54 zabrana približavanja, 63 zabrana uznemiravanja i uhođenja, 18 obavezni psihosocijalni tretman i sedam obavezno liječenje od zavisnosti”. Po rješenjima sudova za prekršaje, Policija je pratila izvršenje ukupno 217 zaštitnih mjera. Za jedanaest mjeseci ove godine, izvršiocima prekršaja iz Zakona o zaštiti od nasilja u porodici, izrečeno je 48 naredbi o udaljenju ili zabrani vraćanja u stan ili drugi prostor za stanovanje.
„Svako mora da bude bezbjedan u svojoj porodici. Stavili smo do znanja da svaka kuća u kojoj žena živi, mora da bude njen siguran dom, a da je nasilnik taj koji mora da ode“, naglasio je Nuhodžić.
On je konstatovao da Policija u značajno većem broju koristi mjere zaštite, ističući da ti predmeti i te mjere moraju da dobiju podršku od pravosuđa, kako od tužilaca kada je riječ o kvalifikaciji tako i na sudu kroz sankcije.
„Dakle, jasan je trend intenzivnije primjene svih mjera iz nadležnosti Policije, no svrsishodnost istih, a to je smanjenje nasilja i nulta tolerncija na nasilje, može se postići samo ako sve institucije sinhronizovano djeluju“, kazao je Nuhodžić.
On je podsjetio da je Ministarstvo unutrašnjih poslova formiralo Operativni tim za borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, sa namjerom da se o ovom negativnom fenomenu i društvenom problemu, kroz rad tima, progovori na jedan otvoreniji i jasniji način koji će mobilisati sve subjekte društva. U tom kontekstu, ministar je naveo da je do sada razmatrano oko 40 kompleksnih slučajeva, a postupanje u konkretnim predmetima se odnosilo na predlaganje mjera, upućivanje na odgovarajuće modele reagovanja i komunikaciju sa žrtvama.
Govoreći o konkretnim aktivnostima na planu unapređenja podrške i zaštite žrtvama nasilja u porodici, Nuhodžić je kazao da bez obzira na činjenicu da je u prethodnim godinama dosta učinjeno u borbi protiv nasilja, i dalje, svi zajedno, Policija, Tužilaštvo, Sud, vaspitno-obrazovne, socijalne i zdravstvene ustanove, civilni sektor i mediji, moramo uložiti dodatne napore u pravcu prevencije i jačanja edukacije, kazao je Nuhodžić.
On je dodao je da će Ministarstvo unutrašnjih poslova i Uprava policije intenzivirati obuke policijskih službenika, od rukovodnog do izvršnog kadra, kako bi se osigurao adekvatan pristup i pružila veća podrška žrtvama nasilja. Sistemski značajni pomaci su načinjeni kroz izradu Baze koja osigurava prenos podataka za sve prijave nasilja od Policije ka centrima za socijalni rad, a kao nastavak rada, planira se i automatska razmjena podataka sa Ministarstvom prosvjete, Tužilaštvom i Sudom.
„Jedino kroz zajednički rad, afirmaciju tolerancije i kulture nenasilja stvaramo bolje društvo u kom će buduće generacije odrastati. Ministarstvo unutrašnjih poslova će nastaviti sa podrškom ženskim nevladinim organizacijama koje pružaju usluge žrtvama nasilja, s obzirom da je civilni sektor važna karika za suzbijanje nasilja nad ženama. Takođe, lično ću se snažno zalagati za pooštravanje kazni za sva krivična djela sa elementima nasilja. Jer samo oštrijim kaznama možemo pobijediti ovu pošast“, zaključio je u obraćanju na konferenciji povodom 20 godina postojanja Sigurne ženske kuće ministar unutrašnjih poslova Crne Gore Mevludin Nuhodžić.
Rukovoditeljka Osnovnog državnog tužilaštva, Ljiljana Klikovac saopštila je da do 1. novembra 2019. godine na teritoriji Crne Gore izvršeno je 261 krivično djelo u vezi sa porodičnim nasiljem i podnijete su 1304 prekršajne prijave zbog izvršenih 1479 prekršaja iz Zakona o zaštiti od nasilja u porodici. Najviše ih je podnijela Uprava policije, a ne žrtve nasilja kazala je Klikovac.