Novi sistem za talente

Uvodi se novi sistem za praćenje talenata

Uvodi se novi sistem za praćenje talenata saopštio je ministar prosvjete Damir Šehović na konferenciji Teen T@lk – Motivacija učenika: Kako do uspjeha u školi i van nje?, koju je organizovala Biznis akademija „Vijesti“ uz programsku podršku Ministarstva prosvjete koja je održana u multimedijalnoj sali Univerzitetskog sportsko-kulturnog centra u Podgorici.
Direktor Biznis akademije „Vijesti“, Brano Sudar kazao je da se već četiri godine bave temama, koje su bitne za razvoj djece.
Predstavnica mladih, Anđela Mićanović je poručila mladima da ne idu utabanim stazama, već da prave svoje puteve. Ona je savjetovala mlade da odlaze u inostranstvo, stiču nova iskustva, poznanstva, ali da svoje znanje koriste u svojoj zemlji.
Ministar prosvjete Damir Šehović kazao je da je stav većine građana, ne samo u našoj zemlji već i u svijetu, na temu školstva, ne bi smio da se svede na stereotip da je riječ o birokratizovanom sistemu ukalupljivanja djece. “I prije nego što sam postao ministar prosvjete vjerovao sam da je takav stav prema školi duboko nepravedan i da je to ustanova koja ima ogroman potencijal da usmjeri dijete. Lično znam neke od primjera kojima je nastavnik ili profesor promijenio u potpunosti životni put. Sad kao ministar, sam uvjeren u to”, kazao je Šehović.
On je kazao da i rezultati PISA istraživanja koje smo prije dva dana dobili, pokazali su upravo to: da djeca koja osjećaju pripadnost školi, a njih je preko 80 procenata, ostvaruju znatno drugačije rezultate od djece koja nemaju taj osjećaj pripadnosti, a samim tim su manje motivisana. Isto važi i za onu djecu koja imaju podsticaje i češće pohvale nastavnika, kazao je Šehović.
To nam govori da u rukama nastavnika i obrazovnog sistema nije samo mehanizam za prenošenje znanja već i alati koji će pokrenuti unutrašnju motivaciju kod djece i dati im do znanja da su svi oni jednako bitni, da nema dobre i loše djece. Mehanizmi motivisanja su vrlo ozbiljni i osjetljivi i treba ih na jednak način usmjeriti na djecu koja ostvaruju rezultate kao i na one kojima trebaju dodatni podsticaji. Ja znam kolika je to odgovornost nastavnika i u tome se sastoji ljepota nastavničkog posla, kazao je Šehović.
Moramo biti svjesni koliko naša podrška ohrabruje i znači djetetu čak i onda kada izgledaju prijeko i nezainteresovano, zapravo tad im je ta podrška i najpotrebnija. Znate da dijete treba da ohrabrite i onda kada vam daje optimalne rezultate i da djetetu pojasnite da ima na sebi puno da radi čak i onda kad dobija sve petice, zaista jeste posebna brižljivost jer i u jednoj i drugoj situaciji vi pokrećete, prva je da budu još bolji a druga je da pokažu samo zadovoljstvo, kazao je Šehović.
Naravno za takvu atmosferu povjerenja u školi zaduženi su i krovni obrazovni instituti u kojima se odvija nastava, a jedan od njih je najbolji “Fond za podršku talenata“. Fond za podršku talenata je prošle godine po prvi put dodijelijo nagrade za šta smo izdvojili pola miliona eura. Isto toliko nagrada u vrijednosti biće dodijeljeno do kraja ove godine, kazao je Šehović.
Nagrade za koje se ove godine prijavilo dvostruko više đaka, što dovoljno govori o povjerenju u ovaj novi istrument. Cijeni se da su poslali snažnu podršku i cijeni se trud i rad u školi ali s obzirom na ovogodišnji broj prijavljenih vjerujem da smo Fondom dali dodatni podstrek čitavoj zajednici i da još više rade na sebi. Posebna njegova vrijednost je u tome da je veliki dio dobitnika nagrade koje su finansijske prirode, iste su usmjerene na dalju realizaciju usavršavanja koja su oni lično cijenili važnim i korisnim. Ali Fond ne postoji samo zbog te vrste namjene već zbog priznanja za one koji zavrijede našu pažnju a na koju je tokom kampanje prikazano javnosti, kazao je Šehović.
No ne zaboravljajući nijednog momenta da smo mi ipak kreatori obrazovne politike, da kroz informativni pristup pratimo napredovanje sve djece podjednako, od ranijeg početka pratimo djecu koja su u visokom završetku škole. A od naredog polugodišta pratićemo talente odnosno onu djecu koja postižu najbolje rezultate, kazao je Šehović.
Time šaljemo jasnu poruku da smo jednako posvećeni i jednima i drugima i da podstičemo svakog učenika da na svoj način postigne uspjeh. Stoga najbolji uspjeh i rezultat nastavnika i obrazovnog sistema u globalu jeste staviti do znanja djetetu. Djetetu treba staviti do znanja da kada pobijedi bude još bolji a kada ne pobijedi ne znači da je gori i da je sistem tu da ga podrži ali da bude motivacioni impuls i da taj motivacioni impuls to dijete mora naći u sebi nezavisno od stava drugih prema njemu. Nije uzalud rečeno da kreativni čovjek želi da postigne a ne da želi da pobijedi druge. Vi djeco ne treba da budete uvijek takvi, snažne i kreativne ličnosti koje su motivisane da se takmiče sa drugima i pokazuju da su bolji od drugih, već da se takmičite uvijek i samo za sebe, kazao je Šehović.
Samo takvi takmičari znaju da vrijede bez obzira na stavove drugih jer su istinski pobjednici i zato će postati najbolji talent, kazao je Šehović.
Direktorica Gimnazije “Slobodan Škerović“ Zoja Bojanić Lalović kazala je da za učenike nije dovoljna samo nastava u školi već da se učenicima omogući da razviju svoje osobine i razvijaju svoj kritički stav i svoju svijest i da im omogućimo da kažu to što misle. Da ih saslušamo i ne da ih samo čujemo već da promišljamo na koji način da reagujemo na ono što oni od nas traže kazala je Lalović.
Mislim da je jako bitno da svi mi koji kreiramo život škole osmišljavamo i njihovo slobodno vrijeme na način da kvalitetno provode dane van škole, kazala je Lalović.
Moraju da se obezbjede uslovi, da bi učenici mogli da ostvare svoje ciljeve i da konkurišu za Fond za talente, kazala je Lalović.
Načelnica u Ministarstvu prosvjete, Olivera Nikolić kazala je da je Fond za talente opravdao očekivanja i da je prošle godine prijavljeno bilo 1.200 kandidata, a ove godine više od duplo, odnosno 2.500 kandidata. Prošle godine je oko 500 nagrada iz Fonda za talente dodijeljeno kandidatima iz 23 Opštine u Crnoj Gori, kazala je Nikolić.
Učitelj Osnovne škole “Oktoih”, Sava Kovačević kazao je da su učitelji modeli djeci, od kojih uče kako da se ponašaju, izgledaju i da je učitelj motivator što je veoma važna i bitna stavka, istakao je Kovačević.
On je istakao da je potrebno ostaviti slobodu djeci, da istraže šta im najviše odgovara i da je veoma bitno da učenici imaju cilj. Mnogo je bitno da se napiše šta je cilj, a ne samo da se razmišlja o tome. Kada se stavi to na papiru, onda te taj papir stalno opominje, kazao je Kovačević.