ADP – ZID kao nacionalni volonterski servis u saradnji sa Fondacijom Petrović Njegoš već 13 godinu za redom nagrađuje one koji su svojim zalaganjem doprinijeli afirmaciji, promociji i razvoju volonterizma, a naročito onima koji su vlastitim primjerom pokrenuli zajedničku akciju za cjelokupno društvo, rečeno je na dodjeli godišnjih nagrada za volonterizam.
Izvršna direktorka ADP – ZID, Sandra Rakočević kazala je šta jeste volontiranje i vrlo je bitno da idetifikujemo kao uopšteni autimizam ili filantropiju. Da bi smo bili sigurni šta jeste volontiranje, volontiranje mora da zadovolji pet da. Prvo je da bude organizovano, drugo da bude dobrovoljno, treće da ne bude u svrhu pojedinaca nego da bude u svrhu cjelokupne zajednice, četvrto da za volontiranje ne dobijate novac ili dajete novac i peto da ulažete svoje potencijale što znači svoje znanje i vještine, kazala je Rakočević.
Ono što nas pokreće da ovo radimo su svi rezultati koje smo ostvarili zajedno sa vama tokom svih ovih godina. Već od 2000 godine punih 19 godina radimo na razvoju politike volontiranja u Crnoj Gori, rekla je Rakočević.
Vlada je usvojila inicijativu za izmjenu zakona tako da volontiranje neće više biti prepoznato kao rad što je zaista sjajno jer do sada je volontiranje bilo izjednačeno sa radom. Volonterski je mogao da se odradi kao pripravnički staž i bilo je ogromno volontiranje i bilo prepoznato kao ogroman prostor za zloupotrebu za plodni razvoj crnog tržišta rada, kazala je Rakočević.
Godišnja nagrada za volonterizam dodjeljuje se u cilju povećanja vidljivosti doprinosa, razvoju koncepta i promocije vrijednosti volontiranja. Nagrada može da bude dodijeljena pojedincu ili može da bude pojedinki, organizaciji civilnog društva, kompaniji, mediskoj kući ili instituciji koji su svojim zalaganjem doprinijeli razvoju volonterizma u Crnoj Gori.
Ove godine imali smo težak izbor zato što smo od 43 prijavljene nominacije mogli da izaberemo dvije, a to su nagrade za volontera ili volonterku godine i godišnja nagrada za volonterizam. Ipak želimo da pomenemo i one koji su ušli u uži krug i uži izbor za godišnje nagrade za volonterizam, to su Zračak nade iz Pljevalja i Animatori zabavljači iz Podgorice.
NVU roditelji djece sa teškoćama u razvoju Zračak nade posjećuje više od 20 volontera koji svakodnevno svoje slobodno vrijeme posvećuju djeci družeći se sa njima učeći ih i učeći od njih. Zračak nade je imao mnogo aktivnosti u toku ove godine a možemo pomenuti samo nekoliko poput obilježavanja Međunarodnog dana podrške osoba sa epilepsijom to jest ljubičastog dana, obilježavanje Svjetskog dana osoba sa autizmom, zatim povodom internacionalnog dana pripremili su prigodan program, prezentaciju o porodici i porodičnim odnosima, kao i Međunarodni dan planete zemlje učestvujući u akciji ,,Moj ček tvoj osmjeh” i brojne druge, saopšteno je iz ADP-ZID-a.
Animatori zabavljatori su grupa egzotista svoje slobodno vrijeme posvećuju djeci i roditeljima smještenim na odjeljenjima henmatokologije dječje bolniice Kliničko bolničkog centra Crne Gore. Osim toga aktivno rade na volontiranju i o podizanju svijesti o volontiranju, volonterskom radu i učestvuju u akcijijama prikupljanja pomoći i drugo.
Građanski aktivizam koji je pokazao sportski ribolovni klub Lipljen iz Pljevalja pokazao na očuvanju Pljevaljskih rijeka, ribljeg fonda i ekologije od nesumljivog je značaja za cjelokupnu zajednicu. Upravo njihov aktivizam za katastrofu pomora ribe koji se desio 6. jula ove godine na rijekama Vežnici i Ćehotini od strane Termoelektrane Pljevlja su motivi zbog kojih im je dodijeljena godišnja nagrada za volonterizam. Nagradu uručujemo Vasu Kneževiću ispred sportsko ribolovnog kluba Lipnje.
Dobitnica nagrade druge kategorije za volonterku godine je Ljubica Nikolić. Dodijeljena je nagrada Ženama Bara koje doprinose na humanitarnom razvoju narodnih kuhinja i uručena je nagrada njihovoj predstavnici. Posebna nagrada je dodijeljena građanskoj aktivistkinji iz organizacije Izvor života.