Romski jezik je zapostavljen u Crnoj Gori, zaključak je konferencije “Romski jezik u obrazovanju” koja je odžana 05. novembra 2019. godine u hotelu Ramada. Događaju je prisustvovala predstavnica NVO”Mladiinfo Montenegro”.
Konferenciju je otvorio ministar za ljudska prava i manjine, Mehmet Zenka koji je govorio o romskoj zajednici kao jednu od prioritetnih grupa u Crnoj Gori.
„Oni jesu nesvakidašnji narod koji su veoma vezani za svoju kulturu i način življenja“, istakao je on.
Prioritetna dužnost je da se napokon pomogne ovoj populaciji. Ne činimo mi nikakvu uslugu ovoj populaciji, već im samo vraćamo ono što su vjekovima radili.
Generalni direktor, Ministarstva prosvjete Marash Dukaj kazao je da je ova konferencija kao što znamo partnerski organizovana od strane Ministarstva prosvjete i Ministarstva za ljudska prava i manjine.
„Crna Gora mnogo čini za integraciju ljudske RE populacije. Za to najbolje govori podatak da za najbolje naše studente izdvajaju 80 eura, a za RE populaciju 150 eura da bi ih što više stimulisali na učenje“, kazao je on.
NJ.E Aivo Orav, šef Delegacije Evropske Unije u Crnoj Gori kazao je da nema potrebe da se naglašava važnost obrazovanja, naročito za romsku populaciju, jer sticanje znanja i vještina može da prekine opasan krug siromaštva.
On je kazao da je Crna Gora ratifikovala Evropsku povelju o regionalnim i manjinskim jezicima i Evropsku konvenciju o zaštiti i promociji jezika koje koriste tradicionalne manjine, uključujući i Rome.
„Romski jezik je prilično zapostavljen u Crnoj Gori,ali ističe da je ipak mnogo urađeno po pitanju inkluzija Roma u crnogorsko društvo, a naročito kada se radi o obrazovanju“, kazao je on.
Milica Pajović, samostalna savjetnica I, Ministarstva prosvjete govorila je da obezbjeđivanje poštovanja osnovnih ljudskih prava učenika romske pripadnosti predstavlja izazov za mnoge evropske države, pa i za Crnu Goru.
Crna Gora je u prošlom periodu vidno napredovala i da sve više romske djece se upisuje u osnovne škole i da su udzbenici za osnovne škole besplatne, kao i prevoz.
„Sve što znamo više jezika, više smo ljudi“, zaključila je ona.
Sokolj Beganaj, samostalni savjetnik I, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, kazao je da svake školske godine sve više i više ima romske i egipćanske djece u obrazovnim ustanovama.
„Ono što je nekada bila najveća prepreka za nas Rome i Egipćane, a to je završiti neki fakultet, sada je postala stvarnost“, rekao je on.
Naglasio je podršku od države za obrazovanje Roma i Egipćana, besplatnim vrtićima, obezbjeđivanju knjiga, stipendija, ljetovanja i zimovanja, prevoz učenika i drugi razni programi a sve u cilju kako bi motivisali pripadnike romske i egipćanske populacije.
Takođe, govorio je o podršci države i značaju romskog jezika u obrazovanju predškolske ustanove i osnovne škole.
„Svako dijete ima pravo da se obrazuje na svom maternjem jeziku“, kazao je on.
Kao zaključak ističe da je uvođenje romskog jezika u obrazovni sistem Crne Gore, bila jedna od opipljivih mjera i jasni pokazatelj naše države da se radi sve u cilju unapređenja položaja romske zajednice u Crnoj Gori.