Održana Konferencija “Novi mediji-stari problemi”

Predstavnik m!M prisustvovao Konferenciji “Novi mediji-stari problemi 2019” koja je održana 31.10.2019.godine u EU info centar Podgorica.

Istraživanje o stanju online medijima pokazalo da je trenutno na sajtu Agencije za elektronske medije registrovana 61 elektronska publikacija, od tog broja je 45 informativnih medija.
“Istraživanje je potvrdilo da u digitalnim medijima rade ljudi koji imaju od 15 do 25 godina radnog iskustva, jer je činjenica i da rade za neki drugi tip medija (radio i televiziju) u čijem je sastavu i portal. Najveći broj anketiranih (63%) radi kao novinar/ka ali veliki broj zaposlenih obavlja više funckija posla istovremeno. Osim toga ,gotovo svi zaposleni su ponekad ili uvijek zaduženi za neki dodatni posao, dok čak 73,3% njih nije dodatno plaćeno za taj posao”, kazala je Bojana Laković Konatar koja je sprovela istaživanje za potrebe sindikata medija Crne Gore.
Ona je dodala da je čak 63% anketiranih kazalo da radi prekovremeno, a samo nešto više od 13% zaposlenih ima taj luksuz da posao završi u toku regularnog radnog vremena.
“Na polarizovanoj medijskoj sceni u Crnoj Gori trenutno funkcioniše 165 medija, od kojih 61 ili čak 37% čine elektonske publikacije odnosno portali. Ovaj podatak nam pokazuje značaj i uticaj online medija na kreiranje javnog mijenja u Crnoj Gori.” Naime, na sajtu Agencije za elektronske medije moguće je pratiti koje su sve elektronske publikacije registrovane u Crnoj Gori. Od početka 2016. pa do kraja 2018. godine registrovano ukupno 40 publikacija, dok je tokom deset mjeseci 2019. godine registraciju izvršila još 21 takva publikacija i ukupno je registrovana 61 publikacija”, rekla je Bojana Laković Konatar.
Od ukupno 61 registrovane elektronske publikacije njih 45 čine informativni online mediji, 4 su elektronske ili online verzije štampanih medija, dok su 12 web sajtovi nevladinih organizacija. Ona je dodala da su samo 31,5% zaposlenih u ovim „novim“ medijima činili su mlađi od 35 godina.
“Ovogodišnje istraživanje da još je jednom potvrdilo da najviše zaposlenih u digitalnim medijima stalno zaposleno, i to čak 90 % njih. Najveći broj anketiranih radi kao novinar/ka u redakciji (63%), dok je nešto više od 23% njih na poziciji urednika/ce”, zaključila je Laković Konatar.
Saradnica na Fakultetu političkih nauka Dragana Žarić podsjeća da Agencija za eletkronske medije (AEM) u 2020. godini planira da dopuni pravilnik o radu elektronskih medija i precizira koji je uslov da bi se medij registrovao, te šta se smatra sopstvenom produkcijom.
Rješenje svih ovih problema je prema riječima zamjenika generalnog sekretara Međunarodne federacije novinara Džeremi Dira u sindikalnom organizovanju zaposlenih. Dir ističe da su neki od trenutno najboljih novinarskih radova u svijetu nastali online govori o tome da ovi mediji nude mnogo mogućnosti. Širom svijeta od Australije, preko USA do Evrope, mladi radnici digitalnog medijskog sektora udružuju se i organizuju sindikate. To je jako pozitivna uloga da digitalni mediji budu bolje mjesto za rad.
Novi mediji-stari problemi 2019 predstavlja nalaze istraživanja sa novinarima zaposlenim u digitalnim medijima i nastavak istraživanja iz 2018. godine koje je bilo prvo istraživanje ove oblasti u Crnoj Gori. Izvještaj sumira nalaze dvogodišnjeg istraživanja i monitoringa stanja u online medijima i nudi preporuke za unapređenje i rješavanje prepoznatih problema. Elektronski mediji Crne Gore su dio projekta koji sprovodi „Union to Union-Digital media organizing campaign 2019“, koji Sindikat medija Crne Gore sprovodi tradicionalno uz podršku Međunarodne federacije novinara (IFJ) i Sindikata novinara Švedske. Glavni cilj projekta jeste jačanje sindikata kao i sticanje boljih uslova rada u digitalnim medijima.