Mediji i ombudsman na istoj misiji i zadatku

Predstavnica NVO Mladiinfo Montenegro prisustvovala je IV regionalnoj Konferenciji tijela za jednakost u Jugoistočnoj Evropi, koja se održala u Podgorici dana 29.10.2019 godine, u hotelu Ramada.
Prof. dr Aneta Spaić otvorila je četvrtu Panel diskusiju na temu „Mediji i tijela za jednakost – prirodni saveznici ili samo izvor informacija u borbi protiv diskriminacije“ . Ona je govorila o novoj dimenziji i ulozi koja se daje medijima a to su mediji kao edukatori, komunikacije, osnaživanje i osvješćivanje javnosti u onima što je potreba svih nas.
“Povezuje tijela za ravnopravnost i medije kao glavne prenositelje onoga što su ne samo ljudska prava nego i ono što su povrede ljudskih prava “, rekla je prof. dr Aneta Spaić.
Načelnica Službe za opšte poslove Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova Mladenka Morović govorila je o iskustvu pravobraniteljice za ravnopravnost spolova Republike Hrvatske. Takođe, govorila je o osnovnoj diskriminaciji i područjima.
“Žene se u medijima i dalje često prikazuju stereotipno i seksistički, smještaju se u privatnu sferu, u kući i porodici ili prikazuju kao seksualni objekti”.
Pomoćnica direktora Agencije za elektronske medije Sunčica Bakić govorila je da agencija svake godine objavi jedan broj informacija i analiza iz jednog šireg kodeksa zaštita za ljudska prava u pokušaju da naruši tu tišinu, i istakla je da mediji nijesu odvojeni od društva.
“Prema podacima od prošle godine svaki peti televizijski oglas je rodno stereotipan”, rekla je Sunčica Bakić.
Zamjenica Povjerenice za jednakost Republike Srbije Mirjana Kecman, govorila je koliko su mediji važne za današnje društvo i kada je ispraćeno nešto medijski mnogi ministri i direktori su bili smijenjeni. Ona je u daljem izlaganju rekla da je činjenica da mediji mogu da budu promoteri i diskriminacije, ali i tolerancije.
Urednik agencije MINA Milan Žugić rekao je da medije treba podijeliti na dva dijela i to na medije tradicionalne koje prvenstveno misli na televizije, novine i na savremene medije a to su online medije. On je ocijenio da mediji u Crnoj Gori poštuju ljudska prava prilikom izvještavanja i srećom nema u Crnoj Gori tog tabloidnog novinarstva.
“Svi smo mi novinari, svi imamo mogućnost da budemo novinari “, rekao je Milan Žugić.
Milana Bojović savjetnica za odnose sa javnošću i međunarodnu saradnju govorila je o zaštitniku i mediji kao zajedničkoj misiji. Mi o instituciji nemamo dilemu da smo sa medijima prirodni saveznici, ako i jedni i drugi radimo posao kako treba u skladu sa zakonima kodeksa, moralnim i etičkim načelima.
Mediji i ombudsman na istoj su misiji i zadatku, jer kada se izuzme najveći dio ombudsmanskog posla – postupanje po pritužbama, najveći dio šire misije institucije Zaštitnika poklapa se sa principima dobrog novinarstva, i prema njenim riječima razlika je u tome što mediji ne moraju da daju rješenje, a tijela za jednakost moraju.
“Naravno da smo u svemu tome jedni drugima i izvor informacija, jer mi trebamo medijima i oni trebaju nama, ko kome više pitanje je”, rekla je u daljem razgovoru Milana Bojović.
Takođe rekla je da nekada građani biraju medije kao prvog saveznika, prije institucija u zaštiti svojih prava kao i o mandatu zaštitnika u odnosu na medije, gdje je i završila svoje izlaganje.